"To krok wstecz dla Polski". Amerykańscy kongresmeni piszą do prezydenta Dudy

Autor:
lukl//now,adso
Źródło:
PAP
Amerykańscy kongresmeni piszą do prezydenta Dudy
Amerykańscy kongresmeni piszą do prezydenta DudyTVN24
wideo 2/5
TVN24Amerykańscy kongresmeni piszą do prezydenta Dudy

Zaprowadzane przez polskie władze zmiany w sądownictwie wywołują niepokój, ponieważ "nie respektują zasady niezależności sądów oraz podziału władzy" - napisali w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel i Bill Keating, szef podkomisji do spraw europejskich, eurazjatyckich i energii. Zdaniem kongresmenów, jeśli Polska wprowadzi w życie ustawę dyscyplinującą sędziów, "wykona znaczący krok wstecz".

List amerykańskich kongresmenów skierowany do prezydenta Polski dotyczy zagrożeń, jakie ich zdaniem niosą dla instytucji demokratycznych w Polsce zmiany zaprowadzane w sądownictwie. Dokument opatrzony jest datą 17 stycznia. W niedzielę został on opublikowany na stronie komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, w którym większość mają deputowani z Partii Demokratycznej. Obaj sygnatariusze listu są również deputowanymi z ramienia tej partii.

W swym liście do Andrzeja Dudy kongresmeni Engel i Keating zaapelowali o zatrzymanie procedowanych obecnie rozwiązań prawnych w sprawie dyscyplinowania sędziów i "potwierdzenie przywiązania Polski do wartości demokratycznych".

"Nie respektują zasady niezależności sądów oraz podziału władzy"

Odnosząc się do nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, amerykańscy deputowani napisali: "wprowadzając tę ustawę w życie, Polska wykona znaczący krok wstecz w stosunku do historycznej roli silnego lidera na polu demokratycznych reform w Europie. Erozja demokratycznych zasad podważy zaś wielkie postępy, jakie Polska poczyniła w ciągu minionych dziesięcioleci, by zbudować nowoczesne i demokratyczne państwo" - napisali kongresmeni.

List amerykańskich kongresmenów do Andrzeja Dudyforeignaffairs.house.gov

Sygnatariusze listu przypomnieli w nim, że od lat opowiadają się za silnym partnerstwem Stanów Zjednoczonych i Polski - "opartym na obopólnym przywiązaniu do wartości demokratycznych". W ich ocenie zaprowadzane przez polskie władze zmiany w sądownictwie wywołują niepokój, ponieważ "nie respektują zasady niezależności sądów oraz podziału władzy".

Jak napisali kongresmeni, wprowadzane od 2015 roku zmiany służyły konsolidacji władzy, ale odbywało się to kosztem polskich instytucji demokratycznych. Podkreślili, że "podobne metody zostały zastosowane przy czystkach w wojsku oraz wywiadzie", które ich zdaniem służyły pozbyciu się tych, którzy nie w pełni zgadzali się z linią rządu i zastąpieniu ich ludźmi lojalnymi wobec partii rządzącej, mimo pozapartyjnego charakteru tych instytucji.

"Zagrożenie dla niezależności sądownictwa"

"Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni przyjętą przez Sejm nowelizacją ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w ustawie o sądach powszechnych, ustawie o Sądzie Najwyższym oraz w innych aktach (...) Wraz z tzw. reformami wprowadzonymi w ciągu ostatnich czterech lat, stanowi ona zagrożenie dla niezależności sądownictwa, ogranicza wolność słowa w wypadku sędziów i stowarzyszeń sędziowskich, ogranicza samorząd sędziowski i rozszerza kontrolę polityczną nad pracą sądów" - napisali deputowani do izby reprezentantów Eliot Engel oraz Bill Keating.

Bill Keating, Przewodniczący Podkomitetu ds. Europy, Eurazji, Energii i ŚrodowiskaJohn Stephen Dwyer CC BY-SA Wikipedia

"Mamy nadzieję zobaczyć, jak tętniąca życiem polska demokracja rozkwita dla dobra społeczeństwa polskiego i dla Europy. Jednakże siła Polski - podobnie jak siła Ameryki - jest oparta na poszanowaniu dla demokratycznych obyczajów oraz wartości. Z tego powodu - jako przyjaciele Polski - namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian w legislacji" - zaznaczyli amerykańscy kongresmeni w liście do prezydenta Dudy.

Eliot Engel, Przewodniczący Izby Spraw ZagranicznychUS Congress

Uchwalona 20 grudnia ubiegłego roku przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych rozszerzająca odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzająca zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego została w całości odrzucona w ubiegły piątek przez Senat. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu, który zdecyduje o jej dalszych losach.

Sejm może bezwzględną większością głosów odrzucić uchwałę Senatu o odrzucenie ustawy w całości i przedłożyć do podpisu prezydentowi.

Kaczyński: reforma sądownictwa będzie kontynuowana
Kaczyński: reforma sądownictwa będzie kontynuowana07.09 | Jarosław Kaczyński podkreślił na konweccji w Lublinie, że "reformy procedur, jak i pewnych instytucji, w tym reforma sądownictwa muszą być kontynuowane". tvn24

Źródło: PAP

Autor:lukl//now,adso

Źródło zdjęcia głównego: CC Search

Pozostałe wiadomości