Clapper podkreślił, że nieprawdziwa jest m.in. informacja, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów.
- Nie będziemy się rozwodzić nad szczegółami naszej działalności wywiadowczej, ale możemy jasno powiedzieć, że robimy to samo, co robią wszystkie państwa - powiedział Clapper, który nadzoruje działania 16 amerykańskich agencji wywiadowczych, w tym także NSA.- Stany Zjednoczone zbierają informacje, by chronić własne interesy, ale także swych sojuszników, między innymi przed zagrożeniem terrorystycznym - stwierdził James Clapper. Zapewnił, że USA przywiązują ogromną wagę do przyjacielskich stosunków z Francją i współpracy z tym krajem, także wywiadowczej.
Francuskie oskarżenia
Dziennik "Le Monde" podał w poniedziałek, powołując się na dokumenty ujawnione przez byłego konsultanta amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, że NSA w ciągu miesiąca dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów. Miało to nastąpić pomiędzy 10 grudnia 2012 roku a 8 stycznia roku 2013.Prezydent Francji Francois Hollande w przeprowadzonej w nocy z poniedziałku na wtorek rozmowie telefonicznej z przywódcą USA Barackiem Obamą potępił szpiegowanie Francuzów przez amerykańskie służby wywiadowcze.
Meksykanie sprawdzą
O śledztwie w sprawie domniemanej inwigilacji przedstawicieli najwyższych władz Meksyku przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego poinformował z kolei we wtorek szef meksykańskiego MSW Miguel Angel Osorio Chong.
To pierwsza, tak zdecydowana reakcja władz Meksyku na doniesienia mediów o aktywności amerykańskiego wywiadu elektronicznego w tym kraju. - Dotychczasowe wyjaśnienia strony amerykańskiej w tej sprawie były niewystarczające - podkreślił szef meksykańskiego MSW.Niemiecki magazyn "Der Spiegel", powołując się na dokumenty ujawnione przez byłego konsultanta amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, poinformował, że w 2010 roku NSA włamała się do skrzynki pocztowej ówczesnego prezydenta Meksyku Felipe Calderona. Później obiektem inwigilacji miał być także jego następca, obecny prezydent Enrique Pena Nieto.
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NSA