"Apelujemy do władz Rosji, aby uwolniły pana Nawalnego"

Źródło:
PAP
Josep Borrell: aresztowanie Nawalnego jest czymś nie do przyjęcia
Josep Borrell: aresztowanie Nawalnego jest czymś nie do przyjęciaEBS/European Parliament
wideo 2/8
Josep Borrell: aresztowanie Nawalnego jest czymś nie do przyjęciaEBS/European Parliament

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat zatrzymania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Eurodeputowani zgodnie skrytykowali działania władz Rosji. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaapelował o uwolnienie opozycjonisty, a także innych osób zatrzymanych w związku z powrotem Nawalnego do kraju.

Szef Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) Josep Borrell, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że "aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego, które było transmitowane na żywo w telewizji (...) jest czymś nie do przyjęcia". - Zarówno nie do przyjęcia dla Europy, jak i dla wspólnoty międzynarodowej, dlatego że wierzymy w ochronę praw podstawowych i praw człowieka – podkreślił.

Borrell dodał, że wszelkie decyzje dotyczące ewentualnych sankcji przeciwko Rosji należą do Rady Europejskiej. Najbliższy wideoszczyt szefów państw i rządów państw członkowskich odbędzie się w czwartek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Josep Borrell: decyzje o ewentualnych sankcjach dla Rosji należą do Rady Europejskiej
Josep Borrell: decyzje o ewentualnych sankcjach dla Rosji należą do Rady EuropejskiejEBS/European Parliament

Szef unijnej dyplomacji zaapelował do Kremla o bezwarunkowe respektowanie praw rosyjskiego opozycjonisty i potępił upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości w Rosji. - Dlatego apelujemy do władz Rosji, aby uwolniły pana Nawalnego, a także wszystkich dziennikarzy i działaczy, którzy zostali zatrzymani w związku z jego powrotem – powiedział.

Wyraził też radość, że opozycjonista doszedł do siebie po próbie otrucia w sierpniu ubiegłego roku. - Chciałbym złożyć hołd lekarzom, którzy go leczyli w ciągu ostatnich miesięcy – dodał.

Sam w trzyosobowej celi. Nawalny na kwarantannie >>>

Eurodeputowani w obronie Nawalnego

David McAllister z Europejskiej Partii Ludowej w ostrych słowach potępił niedzielne aresztowanie Nawalnego. - Jest to niezgodne z międzynarodowym prawem. Wzywam władze Rosji do jego natychmiastowego uwolnienia. (…) Próba otrucia oraz aresztowanie Nawalnego, to następny argument, aby dokonać przeglądu stosunków z Rosją – wskazał. Dodał, że powinny być nałożone unijne sankcje na odpowiedzialnych za zatrzymanie aktywisty.

Isabel Santos z grupy S&D przypomniała, że wielu rosyjskich opozycjonistów krytykowało reżim Władimira Putina i zostało zmordowanych. - Osoby odpowiedziane za otrucie są na wolności, a Nawalny jest przetrzymywany w więzieniu, gdzie zginął (prawnik Siergiej) Magnitski. To afront dla całej społeczności międzynarodowej – powiedziała. Dodała, że na osoby, które są odpowiedzialne za zatrzymanie Nawalnego, powinny być nałożone sankcje.

Urmas Paet z Odnowić Europę również zaapelował o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty. - Nawalny był ofiarą bicia, ataków, a także otrucia. Okazuje, ze gdy tylko wrócił do Rosji, natychmiast został zatrzymany. Po raz kolejny w Rosji ściga się ofiarę, a tym, którzy go otruli, nic nie grozi. Rosja zastrasza aktywistów politycznych – powiedział.

"Rosja kontynuuje opresyjną politykę, zarówno wewnętrzna jak i zagraniczną"

Zdaniem Marco Zanniego z Tożsamości i Demokracji, to, co przeżył w ostatnich miesiącach Nawalny, jest absolutnie nie do zaakceptowania. - Nie możemy zaakceptować, aby nasz partner, z którym prowadzimy handel, stosował w stosunku do oponenta politycznego tego typu broń. Prawa człowieka powinny być zawsze w centrum zainteresowania Unii Europejskiej. Wzywam, by wspólnota międzynarodowa potępiła to, do czego doszło i by władze rosyjskie wyjaśniły sprawę Nawalnego – oświadczył.

W podobnym duchu wypowiedział się Sergey Lagodinsky z Zielonych. Podkreślił, że Nawalny jest karany, mimo ze nie zrobił nic złego. - Jest karany za to, że przetrwał i powrócił, jest karany za to, że się nie boi. Dawno zapomnieliśmy, jak to jest patrzeć na ludzi, którzy gotowi są walczyć, iść do więzienia, umrzeć za demokrację – zaznaczył. Zaapelował też o wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2.

W imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głos zabrał Witold Waszczykowski (PiS). - Mamy zbrodnię, pytamy się jak Dostojewski, czy mamy również karę. Rosja kontynuuje opresyjną politykę, zarówno wewnętrzną, jak i zagraniczną – powiedział dodając, że w tej sprawie potrzebne jest międzynarodowe śledztwo.

Nawalny wrócił do Rosji, został aresztowany

Nawalny, jeden z liderów antykremlowskiej opozycji, 20 sierpnia trafił do szpitala w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy, stracił przytomność i zapadł w śpiączkę. Na żądanie rodziny został przetransportowany do Berlina. Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziła 6 października 2020 r., że Nawalnego próbowano otruć za pomocą bojowego środka porażającego układ nerwowy Nowiczok.

Ta sama substancja została użyta w 2018 r. w Salisbury na południu Anglii przy próbie zabójstwa podwójnego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córki.

Aleksiej Nawalny został zatrzymany niedzielę, 17 stycznia, na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo tuż po przylocie z Berlina, gdzie przebywał jeszcze na rehabilitacji. Nakazem sądu został umieszczony w areszcie na 30 dni, do 15 lutego. Rosyjskie służby więzienne domagają się bezwzględnego wykonania wobec niego zawieszonego wyroku, wydanego pięć lat temu. Decyzję o tym sąd podejmie 2 lutego.

ZOBACZ TAKŻE: Oddzieliła go bramka, podeszli policjanci w maskach. Jak wyglądało zatrzymanie Nawalnego >>>

Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za domniemaną defraudację funduszy firmy Yves Rocher. W tym procesie współoskarżonym był jego brat Oleg Nawalny, któremu sąd nie zawiesił wykonania kary i który odbył wyrok w kolonii karnej. Okres próby zakończył się 30 grudnia 2020 roku. 11 stycznia Federalna Służba Więzienna zwróciła się do sądu, by kara warunkowa została zamieniona na bezwzględne wykonanie kary, a więc odbycie wyroku w kolonii karnej. FSIN prosi sąd, aby Nawalny pozostał w areszcie śledczym do czasu, gdy rozpatrzony zostanie wniosek o zamianę wyroku w zawieszeniu na bezwzględne wykonanie kary, czyli pozbawienie wolności.

Autorka/Autor:akr\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EBS/European Parliament