Około 700 pojazdów wyruszyło z baz rosyjskich Rakietowych Wojsk Strategicznych i skryło się w lasach na "patrolach bojowych". Wśród pojazdów może być nawet ponad 30 wielkich ciężarówek z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi uzbrojonymi w głowice jądrowe. Rosyjskie dowództwo zarządziło zintensyfikowanie ćwiczeń wojsk strategicznych.
- Wyrzutnie rakiet międzykontynentalnych Topol, Topol-M i Jars zostały postawione w stan gotowości bojowej i wyruszyły na patrole w sześciu regionach Rosji - oznajmił rzecznik Rakietowych Wojsk Strategicznych płk Igor Jegorow. Łącznie z baz miało wyjechać 700 pojazdów. Nie sprecyzowano, ile jest wśród nich wyrzutni rakiet, ale na pewno nie mniej niż kilkanaście, a możliwe, że nawet ponad 30, jeśli na patrole wysłano całe pułki.
Płk Jegorow oznajmił, że zarządzono zintensyfikowane ćwiczenia. Patrole, czyli czas jaki wyrzutnie rakiet wraz z obsługą i obstawą spędzają ukryte w lasach, zostały wydłużone do niemal miesiąca. Według słów wojskowego, oznacza to, że każdy pułk (czyli trzy bataliony po trzy wyrzutnie rakiet) ma spędzić 60 dni w roku poza bazą. Oznacza to, że standardowo każdy oddział wyrusza w lasy dwa razy w roku.
Rakiety ukryte w lasach
Jak oznajmił rosyjski wojskowy, w stan gotowości bojowej zostały postawione pułki stacjonujące w regionie Twerskm, Iwanowskim, Kirowskim i Irkuckim, oraz na Terytorium Ałtajskim i w Republice Mari El. Oznacza to, że ćwiczą jednostki rozrzucone po niemal całej Rosji, od jej zachodnich rubieży po daleką Syberię.
Patrol w przypadku kołowych wyrzutni Rakietowych Wojsk Strategicznych oznacza, że ciężarówki z rakietami wyruszają ze swoich umocnionych baz w teren i są ukrywane w gęstych lasach. Tam stoją zamaskowane oczekując na ewentualny rozkaz odpalenia. Towarzyszy im szereg pojazdów wsparcia z centrami łączności, naprawczymi i mobilnymi koszarami dla obsługi. Wszystko pod obstawą piechoty na transporterach opancerzonych, która buduje wokół miejsca ukrycia rakiet prowizoryczne umocnienia do ochrony przed "sabotażystami".
Wyrzutnie rakiet na ciężarówkach to specjalność Rosjan. Z innych mocarstw rozwijają je jeszcze tylko Chińczycy, ale są daleko w tyle za Rosją, która ma w tym zakresie już cztery dekady doświadczenia. Rosjanie są tak przywiązani do koncepcji mobilnych lądowych wyrzutni rakiet międzykontynentalnych, bowiem uznają, że na wielkim terytorium ich kraj łatwo je ukryć i przez co uniemożliwić ich zniszczenie potencjalnym zaskakującym atakiem jądrowym.
Autor: mk\mtom / Źródło: ITAR TASS, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru