Talibowie zdobyli Kunduz i Sar-e-Pol

Źródło:
PAP

Talibowie zdobyli Kunduz, ósme pod względem wielkości miasto Afganistanu i ważny ośrodek handlowy, a także Sar-e-Pol na północy. To kolejne stolice prowincji, które zostały zdobyte przez dążących do przejęcia kontroli nad całym Afganistanem talibów.

- Kunduz padł. Talibowie przejęli wszystkie kluczowe budynki użyteczności publicznej w centrum miasta - przekazał obecny na miejscu korespondent AFP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kunduz i Sar-e-Pol zdobyte

Od 2015 roku Kunduz trzykrotnie był okupowany krótko przez talibów. Tym razem miasto zostało zdobyte po trwających niecałe 48 godziny walkach.

Zdobycie Kunduzu, położonego w centrum kraju i oddalonego o 300 km od granicy z Tadżykistanem, ma ogromne znaczenie wizerunkowe dla talibów. Przejęcie kontroli nad tym miastem jest zwycięstwem bez precedensu w marszu talibów po odzyskanie władzy w Afganistanie.

Sukcesem zakończyły się też niedzielne walki talibów o Sar-e-Pol na północy. Półmilionowe miasto jest tak samo jak Kunduz stolicą regionu. "Talibowie są już w centrum miasta. Trwają walki uliczne" - przekazywała do południa z Sar-e-Pol członkini regionalnego parlamentu Aziza Jalis. Po połudnu miejscowego czasu miasto było już w rękach fundamentalistów.

- Talibowie wzięli w okrążenie batalion wojsk rządowych. Miało to miejsce na obrzeżach miasta. Pozostałe dzielnice są już w ich rękach - przekazał w rozmowie z korespondentami AFP inny deputowany regionalny, Mohammad Hessein Mudżahidzada.

Kolejne przejęte miasta

W piątek i sobotę talibowie przejęli kontrolę w stolicach dwóch prowincji, które są położone na południowym zachodzie Afganistanu jak miasto Zarandż w prowincji Nimruz oraz Szeberghan, które jest stolicą północnej prowincji Dżawzdżan. W sobotę talibowie poinformowali także o przejęciu kontroli nad więzieniem okręgowym w prowincji Dżawzdżan i uwolnieniu wszystkich przetrzymywanym tam więźniów.

Kolejnymi stolicami regionów, które potencjalnie mogą zostać zdobyte przez talibów są: Herat na zachodzie, a także Laszkargah w południowo-zachodnim Afganistanie będący stolicą prowincji Helmand i Kandahar w prowincji o tej samej nazwie.

Talibowie w AfganistaniePAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Widmo powrotu do władzy w Afganistanie talibów, którzy rządzili tam od 1996 do końca 2001 roku, narzucając rygorystyczną wersję islamu, jest niepokojące zarówno dla mieszkańców tego kraju, jak i dla społeczności międzynarodowej.

Autorka/Autor:mart\mtom

Źródło: PAP