TVN24 | Świat

Brytyjscy żołnierze opuścili Afganistan

TVN24 | Świat

Autor:
dg,
karol
Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem rząd w Londynie poinformował, że ostatni brytyjscy żołnierze, dyplomaci i urzędnicy opuścili Kabul. Odlot ostatniego samolotu RAF-u kończy 20-letnią obecność wojskową Wielkiej Brytanii w Afganistanie.

W sobotę ministerstwo obrony poinformowało, że z lotniska w Kabulu odleciał ostatni samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu w ramach prowadzonej przez dwa tygodnie operacji.

Brytyjskie wojska sprowadziły do kraju ponad 15 tys. osób, w tym ok. 5000 obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin, ponad 8000 byłych afgańskich współpracowników brytyjskich wojsk z rodzinami, a także tych Afgańczyków, którzy byli narażeni na szczególnie niebezpieczeństwo z rąk talibów. Wśród ewakuowanych znalazło się ok. 2200 dzieci, z których najmłodsze miało zaledwie dzień. Resztę przetransportowanych stanowili obywatele innych państw. Była to największa operacja ewakuacyjna prowadzona przez brytyjskie wojsko od czasu II wojny światowej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Powinniście czuć ogromną dumę"

Premier Wielkie Brytanii Boris Johnson oświadczył, że moment wyjazdu z Afganistanu ostatnich żołnierzy jest okazją do refleksji nad osiągnięciami ostatnich tygodni - i ostatnich dwóch dekad, takimi jak edukacja dziewcząt i osłabienie Al-Kaidy.

W liście do sił zbrojnych Johnson przyznał, że zajęcie Kabulu przez talibów było dla nich trudnym momentem. Zwłaszcza dla przyjaciół i bliskich 457 żołnierzy, którzy oddali życie podczas wojny w Afganistanie. Podkreślił jednak, że zaangażowanie Wielkiej Brytanii w Afganistanie "trzymało Al-Kaidę z dala od naszych drzwi przez dwie dekady i wszyscy jesteśmy dzięki temu bezpieczniejsi".

"Niezależnie od tego, czy nadal pełnisz służbę, czy jesteś weteranem, kimś bliskim, krewnym lub przyjacielem, wszyscy odegraliście swoją rolę i powinniście czuć ogromną dumę" - oświadczył Johnson.

Ponad 100 Brytyjczyków wciąż przebywa w Afganistanie

Rząd zapewnił, że będzie nadal udzielał pomocy wszystkim obywatelom brytyjskim i afgańskim współpracownikom, którzy nie zostali ewakuowani. W piątek minister obrony Ben Wallace szacował, że w Afganistanie nadal pozostaje 800-1100 uprawnionych do ewakuacji Afgańczyków i 100-150 Brytyjczyków.

Jak poinformowano, brytyjska ambasada zostanie tymczasowo przeniesiona do Kataru, ale celem jest przywrócenie obecności dyplomatycznej w Kabulu "tak szybko, jak pozwoli na to sytuacja polityczna i bezpieczeństwa w kraju".

Autor:dg, karol

Źródło: PAP