Talibowie zatrzymali profesora uniwersyteckiego, który krytykował ich rządy. Po czterech dniach wyszedł na wolność

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Zatrzymany przez talibów za otwartą krytykę władz znany profesor Uniwersytetu Kabulskiego Fajzullah Dżalal został we wtorek wypuszczony na wolność - przekazała jego córka.

"Po czterech dniach uwięzienia w wyniku bezpodstawnych oskarżeń potwierdzam, że profesor Dżalal w końcu został zwolniony" - napisała na Twitterze Hasina Dżalal, studentka uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, która prowadziła kampanię na portalach społecznościowych na rzecz uwolnienia jej ojca.

CZYTAJ WIĘCEJ: Talibowie aresztowali popularnego krytyka władz. "Nie zgrzeszył niczym poza odwagą"

Talibowie od czasu przejęcia władzy w Afganistanie w sierpniu 2021 roku stopniowo zacieśnili kontrolę nad krajem, siłą rozpędzając protesty kobiet i na krótko zatrzymując dziennikarzy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rzecznik talibów: został zatrzymany, aby inni nie czynili podobnie

Rzecznik rządu talibów Zabihullah Mudżahid uzasadnił na Twitterze aresztowanie Dżalala postami, w których "próbował nastawić ludzi przeciwko systemowi". "Został zatrzymany, aby inni nie czynili podobnie nonsensownych komentarzy" - napisał.

Córka Dżalala z kolei zapewniała, że publikacje pochodziły z fałszywego konta, które rodzina wielokrotnie usiłowała zamknąć.

Dżalal, szanowany profesor uniwersytecki, krytykuje nie tylko rządy talibów, ale i poprzedni rząd wspierany przez USA. Jest mężem byłej kandydatki na prezydenta z 2002 i 2004 roku Masudy Dżalal. Była ona pierwszą kobietą kandydującą na to stanowisko w historii Afganistanu.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku po wycofaniu się wojsk amerykańskich po około 20 latach wojny. Afgańczycy obawiają się, że talibowie będą sprawować tak samo surowe i represyjne rządy jako poprzednio, w latach 1996-2001.

Autor:pp//now

Źródło: PAP