Redaktor naczelny magazynu "The Atlantic" Jeffrey Goldberg miał zostać przez przypadek dołączony do grupowej dyskusji na komunikatorze Signal. Jej tematem był planowany atak przeciwko bojownikom Huti w Jemenie. Co niezwykłe, była to grupa najważniejszych ludzi w USA - m.in. wiceprezydent, a także szef Pentagonu i sekretarz stanu - która o tajemnicach państwa pisała poza chronionymi kanałami komunikacji.
Goldberg twierdzi, że na dwie godziny przed uderzeniem w sobotę, 15 marca, szef Pentagonu Pete Hegseth wysłał grupie plan ataku na Hutich wraz ze szczegółami dotyczącymi lokalizacji celów, używanej broni i sił. Sam dziennikarz nie ujawnił ich ze względu na bezpieczeństwo narodowe USA, opisał jednak wszystkich domniemanych członków dyskusji i wskazał, jakiego rodzaju danymi dzielili się, w ogóle nie zdając sobie sprawy z tego, że przypadkiem dodali do czatu postronną osobę.
W czacie uczestniczyło prawdopodobnie 18 osób, w tym m.in. wspomniany szef Pentagonu, sekretarz stanu Marco Rubio, wiceprezydent J.D. Vance, szef CIA John Ratcliffe i dyrektor Wywiadu Narodowego Tulsi Gabbard.
Według dziennikarza, uczestnicy dyskusji prawdopodobnie złamali kilka przepisów prawa. Autentyczność ujawnionych przez niego wiadomości potwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu - Brian Hughes.
Hillary Clinton skomentowała rewelacje magazynu "The Atlantic"
Liberalni komentatorzy przypominali, że wielu z uczestników dyskusji za pośrednictwem publicznie dostępnej komercyjnej aplikacji, w tym m.in. Hegseth i Rubio, potępiali używanie prywatnej skrzynki e-mailowej do celów służbowych przez Hillary Clinton w 2016 roku. Hegseth domagał się wówczas postawienia zarzutów byłej sekretarz stanu.
"Chyba sobie żartujecie" – napisała na platformie X była sekretarz stanu Hillary Clinton.
Oprócz wysłania planów i wrażliwych danych na temat operacji w Jemenie redaktor pisma mógł obserwować dyskusję poprzedzającą decyzję o uderzeniu.
Sceptycyzm zgłaszał głównie wiceprezydent J.D. Vance, który argumentował m.in. że nieproporcjonalnie więcej skorzysta na zneutralizowaniu terrorystów Europa, która przez Kanał Sueski i Morze Czerwone przewozi wielokrotnie więcej towarów niż USA, i być może USA powinny w tej sytuacji zaczekać. Vance wydawał się też być sceptyczny wobec wiedzy Donalda Trumpa w tym temacie.
Autorka/Autor: asty/adso
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/KEVIN LAMARQUE / POOL