Papież pożegnał się z Austrią

Benedykt XVI dziś wieczorem powrócił z trzydniowej pielgrzymki do rezydencji w Castel Gandolfo. Wcześniej odprawił uroczystą mszę w wiedeńskiej katedrze i spotkał się w wolontariuszami.

Bawaria w obronie uczuć religijnych

Władze Bawarii chcą zaostrzenia w całych Niemczech przepisów zakazujących znieważania uczuć religijnych - pisze tygodnik "Der Spiegel". Do istniejącego zapisu zabraniającego bluźnierstwa miałby dołączyć "zakaz szydzenia z boga i religii".

W Moskwie zabrakło miejsca dla opozycji

Opozycyjna koalicja Inna Rosja odwołała zaplanowaną na niedzielę konferencję przedwyborczą w Moskwie, bo z wypozyczenia jej sali wycofali się po kolei właściciele stołecznego kina, a później hotelu.

Szukają go wszędzie

Na pustyni Nevada trwają nadal bezskuteczne poszukiwania zaginionego milionera i łowcy przygód Steve'a Fossetta.

APEC przełamuje impas

Apelem o pilne doprowadzenie do postępu i jak najszybsze sfinalizowanie rokowań, prowadzonych w ramach negocjacyjnej rundy Dauha, zakończył się w niedzielę w Sydney szczyt 21 państw forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku

Strzały w Kabulu

Odgłosy wymiany ognia w Kabulu sprawiły, że prezydent Afganistanu Hamid Karzaj przerwał nagle przemówienie, jakie wygłaszał w niedzielę na kabulskim stadionie.

Marsz przeciw budowie wieżowca Gazpromu

Blisko cztery tysiące demonstrantów przeszło ulicami Sankt Petersburga, by zaprotestować przeciwko planom koncernu Gazprom, który zamierza wybudować w centrum miasta nowoczesny wieżowiec.

Pani minister tańczy

"Sejm się rozwiązuje, a rząd baluje" - Minister Spraw Zagranicznych Anna Fotyga zaskoczyła umiejętnościami tanecznymi w portugalskim Viana de Castelo.

Wielki garaż dla Airbusów

Ma ponad 70 tysięcy metrów kwadratowych, kosztuje 52 miliony dolarów i będzie największym tego typu obiektem w Azji - w Pekinie trwa budowa hangaru lotniczego dla największych samolotów na świecie - Airbusów.

Masakra w Algierii

Według najnowszych informacji 37 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w samobójczym zamachu, dokonanym w sobotę rano w porcie Dellys na wschodzie Algierii, 70 km od Algieru.

Papież w Austrii

W drugim dniu wizyty w Austrii Benedykta XVI odwiedzi sanktuarium maryjne Mariazell, które obchodzi 850-lecie swojego powstania.  

Merkel: samochody róbcie bardziej ekologiczne

Krótko przed rozpoczęciem salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie kanclerz Niemiec Angela Merkel wzywa niemiecki przemysł samochodowy, aby wziął pod uwagę także potrzeby środowiska i zainwestował w rozwój technik ekologicznych.

Indie: zginęło 85 pielgrzymów

Tragiczny wypadek w Indiach 85 osób zginęło i ponad 60 zostało rannych w wypadku ciężarówki w indyjskim stanie Radżastan.

ONZ szkoli kongijską armię

Dobiega końca trzymiesięczny trening, jaki przechodzili kongijscy żołnierze pod nadzorem sił ONZ. Miał on wprowadzić profesjonalizm i skuteczność w szeregi armii Konga.

200 milionów dolarów za grzechy księży?

Rzymskokatolicka diecezja w San Diego, w USA, zawarła w piątek ugodę sądową w sprawie wypłacenia 198,1 miliona dolarów tytułem zadośćuczynienia ofiarom nadużyć seksualnych, których winni są - według oskarżycieli - księża diecezji.

Osama bin Laden nawraca Amerykanów

- Jeśli Amerykanie chcą zakończyć wojnę w Iraku, powinni przejść na islam - mówi szef Al-Kaidy i dodaje: - Stany Zjednoczone są słabe, pomimo swej wojskowej i gospodarczej potęgi. Przesłanie nie zawiera jednak otwartych gróźb pod adresem USA.

Rodzice zaginionej Madeleine podejrzani

Portugalska policja podejrzewa rodziców zaginionej w maju czteroletniej Madeleine McCann o udział w jej zaginięciu. W piątek Kate i Gerry McCann byli przesłuchiwani przez wiele godzin jako podejrzani.

CIA: Al-Kaida szykuje zamachy na wielką skalę

Al-Kaida zaplanowała działania, które mają spowodować "dużą liczbę ofiar, masowe zniszczenia i istotne konsekwencje gospodarcze" - ostrzega szef CIA. Ale według nieoficjalnych źródeł, nagranie orędzia bin Ladena nie zawiera otwartych gróźb.

Obrona Joaniny

Szefowie dyplomacji wracają do debaty na temat nowego Reformującego Traktatu UE. W Viana de Castello w Portugalii rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów z udziałem Anny Fotygi.

Bush i Putin: rozmowy o tarczy

Władimir Putin liczy na kontynuowanie "pozytywnej dynamiki w rozwoju stosunków z USA". Prezydent Rosji rozmawiał dziś z przywódcą USA Georgem Bushem o projekcie zainstalowania tarczy antyrakietowej w Europie, ale nie podano żadnych szczegółów.

Bush proponuje pokój

- Jeśli Phenian porzuci swój program nuklearny, rozważymy podpisanie traktatu pokojowego - obiecał podczas szczytu APEC prezydent USA George W. Bush.

Wicepremier Włoch: "Wsteczna prawica rządzi Polską"

Włoski wicepremier i minister spraw zagranicznych Massimo d'Alema nazwał polskie władze "wsteczną i nacjonalistyczną prawicą", bo Polska sprzeciwiła się ustanowieniu Europejskiego Dnia Przeciw Karze Śmierci.

Tajfun uderzył w Japonię

Ulewne deszcze i silne wiatry o prędkości do 160 km/h godzinę uderzyły w Tokio. Zginęła co najmniej jedna osoba, kilkanaście uważa się za zaginione.

Biały Dom: Zabicie bin Ladena priorytetem

Schwytanie i zabicie Osamy bin Ladena pozostaje naszym absolutnym priorytetem - podkreśla Biały Dom, w odpowiedzi na zapowiedź pierwszego od trzech lat przesłania szefa Al-Kaidy.

Australia sprzeda Rosji uran

Australia i Rosja podpisały umowę o eksporcie australijskiego uranu do Rosji na potrzeby rosyjskiego cywilnego programu jądrowego, głównie do celów energetycznych, jako paliwo w elektrowniach atomowych.