Partyzanci nie będą werbować dzieci. Jest porozumienie w Kolumbii

FARC zawarło porozumienie z rządemdomena publiczna Wikipedia | INSS

Rząd kolumbijski i skrajnie lewicowa partyzantka FARC zawarły porozumienie w sprawie "deeskalacji konfliktu" poprzez usunięcie przez obie strony min przeciwpiechotnych oraz zaprzestanie rekrutacji niepełnoletnich do oddziałów bojowych.

Rząd, który prowadzi walkę z FARC (Siły Zbrojne Rewolucji Kolumbijskiej) od przeszło pół wieku, nie zaprzestanie na razie atakowania oddziałów FARC za pomocą lotnictwa.

Delegacje obu stron prowadzą rokowania pokojowe na "neutralnym gruncie" - w Hawanie.

W trakcie wojny między partyzantami FARC, wojskami rządowymi i wspierającymi je oddziałami paramilitarnymi opłacanymi przez wielkich właścicieli ziemskich (rozwiązane w 2006 roku) liczba śmiertelnych ofiar wyniosła 220 000, za zaginionych uznano 25 000, a 30 000 osób zostało uprowadzonych.

Najstarsza partyzantka

FARC to najstarsza i największa kolumbijska grupa partyzancka, która została utworzona w 1964 roku, pierwotnie jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej.

Wiele państw uważa to zbrojne ugrupowanie za organizację terrorystyczną. FARC utrzymuje się m.in. z porwań dla okupu i handlu narkotykami. Według władz w Bogocie FARC liczy obecnie mniej niż 8 tys. bojowników, w porównaniu z 20 tysiącami w czasach świetności w latach 90.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna Wikipedia | INSS