Berlusconi płacił za kłamstwa przed sądem?

Adwokat David Mills popełnił krzywoprzysięstwo w dwóch procesach, działając na korzyść Silvio Berlusconiego – orzekł sąd w uzasadnieniu wyroku dla adwokata. - 600 tys. dolarów to "prezent" od Silvio Berlusconiego za ratunek przed "wielkimi kłopotami" – głosi poufny list Millsa ujawniony przez media. Premier nazwał ten wyrok "skandalicznym" i zapewnił, że nie przekupił Millsa.

Bp Mediolanu: Kościół oddalony od rzeczywistości

Hierarcha krytykuje Watykan za "oddalenie od rzeczywistości", a szczególnie za stosunek do rozwiedzionych. - Kościół katolicki powinien otworzyć się na osoby rozwiedzione, przede wszystkim te, które zawarły nowe związki - mówi kardynał Carlo Maria Martini, wskazywany na początku ostatniego konklawe jako jeden z faworytów do papieskiego urzędu.

Polacy i Rumuni jak niewolnicy. Jest śledztwo

Warunki pracy na holenderskiej plantacji szparagów to „współczesne niewolnictwo”, pracownicy zarabiali o wiele mniej niż powinni – twierdzą urzędnicy. Haska prokuratura wszczęła już śledztwo ws. wykorzystywania kilkudziesięciu nielegalnych pracowników sezonowych, głównie z Polski i Rumunii, przez producentkę szparagów.

Stasi werbowało Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że NRD-owskie Stasi próbowało zwerbować ją do współpracy. Bezskutecznie.

Miedwiediew - strażnik historii? "To pomysł jak z Orwella"

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna oficjalną walkę o prawdę historyczną. Podpisał dekret powołujący komisję, która zajmie się przeciwdziałaniem próbom fałszowania historii na szkodę interesom Rosji. Przewodniczyć jej będzie szef prezydenckiej administracji Siergiej Naryszkin.

Terrorystów nie można było powstrzymać

Brytyjskie służby bezpieczeństwa nie mogły zapobiec samobójczym zamachom w Londynie z 7 lipca 2005 roku, mimo że rok wcześniej obserwowały dwóch zamieszanych w nie zamachowców. Takie wnioski zawiera opublikowany we wtorek raport parlamentarzystów.

Polski kapitan uwolniony z rąk piratów

Polski MSZ informuje: somalijscy piraci uwolnili statek, którym dowodził Polak. Jest on cały, podobnie jak i załoga - jeden Ukrainiec i 15 Filipińczyków. Jak nieoficjalnie dowiedział się TVN24, za statek zapłacono okup 2 mln dolarów. Statek "Patriot", należący do niemieckiego armatora, bandyci porwali pod koniec kwietnia w okolicach Somalii.

Wyciekła lista członków tajnego klubu

W internecie pojawiła się lista uczestników tegorocznego spotkania grupy Bilderberg. Są wśród nich koronowane głowy, szefowie największych korporacji i politycy. Zdaniem wielu, spotykająca się raz do roku w tajemnicy grupa tworzy nieformalny światowy rząd, który wyznacza kierunki globalnej polityki.

Hubble znów krąży

Astronauci wahadłowca Atlantis zakończyli naprawy kosmicznego teleskopu, a Hubble - w lepszej formie niż kiedykolwiek - znów samodzielnie krąży na orbicie.

Alarm w Rzymie - upały nie dają żyć

Temperatury przekraczają już 30 stopni Celsjusza i mają jeszcze wzrosnąć. Z powodu upału włoska Obrona Cywilna ogłosiła dla Rzymu drugi, w trzystopniowej skali, stopień alarmu.

Sekty mnożą się we Francji

Liczba sekt religijnych we Francji wzrosła w ostatnich latach trzy razy. Rzadko ujawniają się jako grupy religijne, kuszą ludzi seansami psychoterapii i kursami rozwoju osobistego. Przychodzą do nich ludzie zawiedzeni, którzy nie znajdują pomocy gdzie indziej.

Saakaszwili ostrzega Europę przed Rosją

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili ostrzega Europę przed Moskwą. "Rosjanie chcą nowej wojny" z Gruzją i próbują "narzucić mentalność stanu oblężenia" - mówi prezydent. Jak zaznacza zrobi wszystko, by jego kraj miał jasną przyszłość.

Siedziba KE nadal zamknięta

Główna siedziba Komisji Europejskiej, w której w poniedziałek wybuchł groźny pożar, pozostaje zamknięta z powodów bezpieczeństwa. Największe straty ogień spowodował na dwóch ostatnich piętrach.

Eksperci: tarcza nie ma sensu

Planowana w Europie amerykańska tarcza antyrakietowa, mająca chronić przed potencjalnym atakiem rakietowym Iranu, będzie nieskuteczna wobec typu pocisków, które Teheran może wyprodukować - wynika ze wspólnej analizy amerykańskich i rosyjskich naukowców. Dokument opublikował amerykański dziennik "Washington Post".

Wróg Tymoszenko opuścił prezydenta

Wiktor Bałoha opuścił administrację prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenko. Dymisja przewodniczącego sekretariatu ma poprawić stosunki głowy państwa z premier Julią Tymoszenko, z którą Bałoha był skonfliktowany. - Przyjąłem jego dymisję - powiedział Juszczenko w wywiadzie, opublikowanym we wtorek przez kijowską gazetę "Dieło". Juszczenko nie ukrywa także, że odejście Bałohy ma mu pomóc w kampanii wyborczej, w których będzie ubiegał się o reelekcję.

Działacz partyjny skazany na karę śmierci

Niepokojące informacje docierają z Korei Północnej. Jak informuje południowokoreańska agencja Yonhap skazano tam na karę śmierci i stracono wysokiej rangi działacza partyjnego odpowiedzialnego za stosunki z Seulem. Informacji nie potwierdza południowokoreańskie Ministerstwo ds. Zjednoczenia Korei.

Dwa samoloty zderzyły się nad oceanem

Dwa niewielkie, pasażerskie samoloty zderzyły się i spadły do Oceanu Spokojnego u wybrzeży Kalifornii. Służbom ratowniczym udało się namierzyć jeden z wraków samolotu Cessna 172 w odległości 8 km od portu Long Beach skąd startował. Trwa akcja ratownicza. Nie wiadomo ile osób znajdowało się na pokładzie.

Prezydent Sri Lanki ogłasza zwycięstwo

Po 26 latach wojny domowej Sri Lanka ogłosiła zwycięstwo. O pokonaniu Tamilskich Tygrysów poinformował w parlamencie prezydent Mahinda Rajapakas. - Całkowicie uwolniliśmy kraj od terroryzmu. Przywróciliśmy kontrolę nad całym terytorium Sri Lanki - podkreślił. Tymczasem według Tamilskich Tygrysów ich przywódca żyje, wydostał się z oblężenia i jest bezpieczny.

Wirus A/H1N1 nadal się rozprzestrzenia

Wirus nowej śmiercionośnej grypy A/H1N1 dociera do kolejnych krajów. Pierwszy przypadek tej choroby potwierdzono w Grecji. W Japonii wirus zaatakował już 173 osoby, w Chinach jego obecność potwierdzono u siedmiu osób. Według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia na nową grypę zachorowało na świecie 8829 osób w 40 krajach. Co najmniej 74 osoby zmarły.

Lawiny zabiły 26 osób

Co najmniej 26 osób zginęło, a 6 uznaje się za zaginione po zejściu w poniedziałek ziemnych lawin w prowincji Compostela Valley, na Filipinach. 14 osób zostało rannych.

Pobił za zbyt drogie szparagi

Berlińska policja szuka mężczyzny, który w poniedziałek pobił 24-letnią sprzedawczynię szparagów, niezadowolony ze zbyt wygórowanej - jego zdaniem - ceny, jakiej za nie żądała.

Policjanci-geje szykanowani we Francji

Dwóch homoseksualnych policjantów z francuskiego Cannes oskarżyło swoich zwierzchników o przymykanie oczu na szykany, jakie spotykały ich ze strony kolegów. Poszkodowani utrzymują, że byli przez wiele miesięcy "napastowani moralnie" na tle "homofobicznym".

Bill Clinton wysłany na Haiti

Były prezydent USA Bill Clinton zostanie mianowany specjalnym wysłannikiem ONZ na Haiti - poinformował w poniedziałek jego rzecznik Matt McKenna. Wiadomość potwierdziły źródła w ONZ, a sekretarz generalny Ban Ki Mun oficjalnie ma poinformować o nominacji we wtorek.

A ta mała kropeczka to...

W poniedziałek dwaj astronauci po raz ostatni wyszli z wahadłowca Atlantis w przestrzeń kosmiczną. John Grunsfeld i Andrew Feustel podczas swojego ośmiogodzinnego spaceru kosmicznego zajęli się unowocześnianiem teleskopu Hubble'a - zamontowali między innymi nowe baterie i folię chroniącą urządzenie przed promieniowaniem i zmianami temperatury.

Nuklearne negocjacje w Moskwie

W Moskwie rozpoczęły się rosyjsko-amerykańskie negocjacje na temat nowego układu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (START). W ich pierwszej turze spotkali się eksperci obu stron.

Kwadrans w cztery oczy prezydenta z papieżem

W nocy prezydent Lech Kaczyński wrócił do kraju ze swej wizyty we Włoszech i Watykanie. 25 minut trwała audiencja polskiego prezydenta u Benedykta XVI. Obaj rozmawiali także ponad kwadrans w cztery oczy. Wcześniej prezydent odwiedził groby polskich żołnierzy pod Monte Cassino.

W Danii porozmawiasz po arabsku

Być może już niedługo w duńskiej stolicy równie dobrze jak po angielsku dogadamy się po arabsku. Władze Kopenhagi chcą bowiem wprowadzić do szkół arabski jako drugi po angielskim język obcy. Wszystko po to, by pomóc młodym ludziom pochodzenia arabskiego w lepszej integracji z duńskim społeczeństwem.