Po tym jak Iran odmówił dostępu inspektorom Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej do zakładów nuklearnych w Parchi, a MAEA wyraziła z tego powodu rozczarowanie, Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że Teheran z programu atomowego wycofać się nie zamierza.

Działalność charytatywna może być świetnym źródłem pozytywnego PR, co skrzętnie wykorzystuję różnego rodzaju celebryci. Swój fundusz dobroczynny założył między innymi amerykański raper Kanye West. Jak wykazała analiza udostępnionych dokumentów podatkowych z 2010 roku, Kanye West Foundation wydała na własne potrzeby, głównie pensje, 575 tysięcy dolarów. Na cele dobroczynne wydano zero dolarów.

Szwedzki plastyk i karykaturzysta Lars Vilks został obrzucony jajkami w czasie wykładu na uniwersytecie w Karlstad w środkowej Szwecji. Swoimi rysunkami kilka lat temu, jak twierdzili niektórzy muzułmanie, obraził Mahometa.

Rosja, jeden z największych eksporterów uzbrojenia, zamierza kupić dla swego Ministerstwa Obrony 45 śmigłowców od grupy Eurocopter - podał dziennik "Wiedomosti". Gazeta zwraca uwagę, że po raz pierwszy resort kupi sprzęt konkurujący z rosyjskim.

Izraelski Sąd Najwyższy orzekł, że tzw. prawo Tala, wyłączające ultraortodoksyjnych studentów szkół religijnych z powszechnej obowiązkowej służby wojskowej, jest niekonstytucyjne. Decyzja może doprowadzić do rozłamu w rządzącej koalicji i dalszego wyobcowania społeczności ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Na zmianę prawa naciskało też wojsko, które ma problem z pozyskiwaniem rekrutów.

Polski i rosyjski minister kultury uzgadniali szczegóły budowy pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku. Jak powiedział Bogdan Zdrojewski, wmurowanie kamienia węgielnego może mieć miejsce 10 kwietnia 2012 r., w drugą rocznicę wypadku, natomiast odsłonięcie pomnika miałoby nastąpić dokładnie rok później. Jego rosyjski odpowiednik, Aleksandr Awiediew, zaznaczył, iż Rosja chciałaby, aby w Smoleńsku powstał "dobry pomnik".

- Jesteśmy bardzo blisko stwierdzenia, że wojskowa interwencja jest jedynym rozwiązaniem - oznajmił przedstawiciel opozycyjnej Syryjskiej Rady Narodowej Basma Kodmani. Ponadto obrońcy praw człowieka poinformowali, że żołnierze i członkowie milicji lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada schwytali, a następnie zastrzelili 27 młodych mężczyzn w trzech wioskach na północy Syrii.

- Amerykańskie prawo FATCA narzuci na polskie banki obowiązki, które będą mogły oznaczać konieczność łamania krajowych regulacji - pisze "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, prawo, które wejdzie w życie w 2013 roku, będzie wymagać ujawniania informacji o działaniach prowadzonych za granicą przez podatników USA. Może być to sprzeczne z polskim prawem, ale banki nie będą mieć wyboru, ponieważ inaczej zostaną obłożone w USA dotkliwym karnym podatkiem.

Główny aktor w walce z włoskim kryzysem nie musi bać się o własną kiesę. Z ogłoszonych przez włoski rząd oświadczeń majątkowych wynika, że premier Włoch Mario Monti jest właścicielem 12 mieszkań i 3 sklepów. Ma również 11 milionów euro oszczędności.

Boliwia ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak w poniedziałek setki rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową, gdy wylała rzeka Acre na wschodzie kraju. Zagrożony jest też most łączący tę część Boliwii z Brazylią. Zdaniem władz to najgorsza powódź w regionie od 30 lat.

Batalia prowadzona przez francuskie feministki przyniosła im zwycięstwo. Rząd Francji uznał wpisywanie słowa "mademoiselle", czyli panna, do dokumentów za zbędne.

Od lat między nimi się nie układało, ale teraz konflikt między australijską premier Julią Gillard a jej poprzednikiem i szefem MSZ zarazem Kevinem Ruddem wszedł w nową fazę. Pozornie górą jest Gillard.

Prezydent Abchazji, separatystycznej republiki Gruzji, Aleksandr Ankwab, po raz piąty był celem zamachu i znów udało mu się ujść z życiem. W szpitalu w mieście Gudauta zmarło natomiast od odniesionych ran dwóch ochroniarzy prezydenta. Do Ankwaba zadzwonił Dmitrij Miedwiediew i zaoferował pomoc Rosji w dochodzeniu w związku z próbą zamachu.

Założyciel i szef strony Megaupload, który został aresztowany w styczniu na wniosek FBI, wyszedł na wolność za kaucją. Wcześniej dwa razy nowozelandzki sąd odmówił Kimowi Dotcomowi możliwości opuszczenia aresztu. 38-latek jest oskarżany przez Amerykanów o piractwo internetowe na wielką skalę.

Bez rezultatu zakończyła się "wizyta ostatniej szansy", inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Iranie. Jak poinformowali pracownicy MAEA, irańskie wojsko odmówiło im wstępu do zakładów nuklearnych w Parchin, które leżą na terenie bazy wojskowej.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez poinformował we wtorek, że kubańscy lekarze znaleźli u niego "nową zmianę" w miejscu, w którym operowano go w zeszłym roku na raka, i że będzie się musiał poddać kolejnej operacji.

Syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły we wtorek w mieście Hims oraz w miastach i wioskach prowincji Idlib przy granicy z Turcją co najmniej 100 osób - twierdzą lokalne źródła opozycyjne. Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK) zaapelował o codzienne przerwy w walkach, aby niezbędna pomoc mogła dotrzeć do potrzebujących. Waszyngton oświadczył, że nadal opowiada się za rozwiązaniem politycznym, ale nie wyklucza innych opcji.

W związku z zakończeniem w czerwcu kadencji obecnego prezesa Banku Światowego Roberta Zoellicka wtorkowy "Washington Post" wymienia ośmioro potencjalnych kandydatów na jego następcę - wśród nich obecną sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Pierwsza arktyczna brygada zmotoryzowanych strzelców ma być gotowa w 2015 roku - oświadczył dowódca rosyjskich sił lądowych, gen. Aleksandr Postnikow.

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel z uznaniem wypowiedział się o tzw. pakcie fiskalnym, który poprzez zaostrzenie dyscypliny budżetowej ma pomóc w przezwyciężeniu kryzysu zadłużenia w strefie euro.