- Ukraina powinna uczynić pierwszy krok i zakończyć operację wojskową w obwodach donieckim i ługańskim - stwierdziła przewodnicząca Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Walentina Matwijenko, opisując rosyjskie warunki "rozejmu" na Ukrainie. Zapewniła, że po spełnieniu tego warunku Rosja "uczyni wszystko", by skłonić separatystów do złożenia broni.

W całej Hiszpanii demonstrowali w sobotę późnym wieczorem przeciwnicy monarchii, domagając się referendum w sprawie ustroju kraju. Demonstracje, do udziału w których zachęcały ugrupowania lewicowe, odbyły się w około 40 miastach.

Przejście ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki na język rosyjski, kiedy w czasie inauguracji zwracał się do mieszkańców Donbasu, jest pozytywnym sygnałem - uważa ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow. Dyplomata uczestniczył w sobotnich uroczystościach w Kijowie, potem udzielił wywiadu telewizji Rossija 24.

USA, UE i NATO robią niewystarczająco dużo w sprawie konfliktu na Ukrainie - ocenił w sobotę były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Stephen J. Hadley podczas Wrocław Global Forum. Towarzyszący mu w debacie Radosław Sikorski stwierdził, że Władimir Putin swoimi działaniami zmusił państwa Zachodu do podjęcia decyzji: czy opowiadają się za demokracją na Ukrainie na wzór europejski, czy chcą tam systemu oligarchicznego podobnego do rosyjskiego.

Na inauguracji nowego prezydenta Ukrainy pojawił się między innymi Aleksandr Łukaszenka. Po ceremonii przywódca Białorusi powiedział dziennikarzom, że jego zdaniem Krym jest częścią Ukrainy. Poradził natomiast Ukraińcom, aby dogadali się z Rosją. - Tak wygląda teraz świat - stwierdził.

Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy zdecydowanie odrzucili wezwanie nowego prezydenta kraju do złożenia broni. - Oni tak naprawdę chcą naszego rozbrojenia i bezwarunkowej kapitulacji. To nigdy się nie zdarzy - oznajmił Fiodor Berezin, jeden z głównych przedstawicieli separatystów w Doniecku.

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen powiedziała w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel", że Rosja nie jest obecnie partnerem Zachodu. Władimir Putin miał "zniszczyć zaufanie". Jest jednak przeciwna ewentualnemu stacjonowaniu wojsk NATO na terenie nowych państw Sojuszu.

- Ukraińcy teraz najbardziej chcą pokoju. Ja nie chcę wojny, nie pragnę zemsty. Będę walczył o pokój - zadeklarował w swojej przemowie inauguracyjnej Petro Poroszenko, piąty prezydent niepodległej Ukrainy. Polityk zadeklarował zdecydowany kurs w relacjach z Rosją, mówiąc między innymi o tym, że Krym jest ukraiński. Z drugiej strony, chce zdecydowanie dążyć do integracji z UE.