Król czekolady zmarł na serce

Król czekolady Pietro Ferrero zmarł na serce w czasie treningu na rowerze. 48-latek zasłabł w Kapsztadzie, gdzie przebywał z ojcem na rozmowach w sprawie budowy nowej fabryki firmy.

Ludzie prezydenta odchodzą

Wiele osobistości z rządzącego w Jemenie Powszechnego Kongresu Ludowego (GPC) prezydenta Alego Abdulaha Salaha zerwało z reżimem i utworzyło własną partię - Blok na rzecz Sprawiedliwości i Rozwoju - podały jemeńskie media. Także we wtorek służby bezpieczeństwa otworzyły ogień do demonstrantów w mieście Taizz. Jest wielu rannych

Polscy obserwatorzy "przekupieni"?

Czy prezydent Kazachstanu zapłacił polskim obserwatorom wyborów prezydenckich za pochlebną opinię na ich temat? - pyta Balli Marzec, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska. Jeden z wymienionych przez nią obserwatorów, poseł SLD Tadeusz Iwiński stanowczo zaprzecza.

"Francja jest najstarszą córą Kościoła"

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by mimo zasady świeckości państwa premier Francji Francois Fillon pojechał na beatyfikację Jana Pawła II. Wcześniej mówiło się, że w rzymskich uroczystościach weźmie udział Nicolas Sarkozy, ale prezydent zrezygnował z tego pomysłu, bo - jak pisze "Le Figaro" - obawia się negatywnej reakcji większości rodaków.

"Są i inni ambasadorzy, i o nich nie chce się mówić"

Alaksandr Łukaszenka uważa, że nie wszystkie państwa stanęły na wysokości zadania w jego mniemaniu reagując na ubiegłotygodniowy zamach w metrze w Mińsku. Prezydent Białorusi powiedział, że reakcja na zamach ze strony niektórych państw oraz dyplomatów pracujących na Białorusi jest "papierkiem lakmusowym" ich postawy wobec jego kraju.

NATO nie potrafi zatrzymać rzezi cywilów w Misracie

Siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego wznowiły ostrzał Misraty, powodując ofiary cywilne - poinformowała Amnesty International. Wysoki przedstawiciel NATO przyznał, że lotnictwo Sojuszu jest bezsilne. Ma ogromne problemy z lokalizacją i niszczeniem broni, wykorzystywanej przez reżim do atakowania miasta.

Świat daje miliony na Czarnobyl

Świat zrzuca się na nowy sarkofag nad zniszczonym czwartym reaktorem w elektrowni w Czarnobylu. Według ukraińskich władz, na ten cel potrzeba jeszcze 740 milionów euro. Na konferencji państw darczyńców udało się zebrać 550 milionów euro. - Wyniki konferencji są bezprecedensowe - oświadczył po spotkaniu prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Rząd potępia nauczycieli za "polskie Hitlerjugend"

- Litewski rząd i premier Andrius Kubilius kategorycznie potępiają wszelkie przejawy podżegania do niezgody narodowej i nie będą tolerować szowinizmu i radykalnego nacjonalizmu - czytamy we wtorkowym komunikacie szefa kancelarii rządu Deividas Matulionisa. To reakcja na wypowiedzi, jakie padły z ust litewskich pedagogów na temat polskich dzieci na Litwie.

Było szczytnie, skończyło się wojną o ropę

- To nie miało być tak, ale skończyło się wojną o ropę - pisze w raporcie na temat wojny w Libii prestiżowy amerykański instytut badawczy Jamestown Foundation. Walka między Muammarem Kaddafim a opozycją obraca się obecnie wokół kwestii związanych z surowcami. Włochy planują w maju spotkanie międzynarodowe, które ma wypracować sposoby sprzedaży ropy przez rebeliantów.

Płomienie w bazylice. Ewakuacja turystów z Sagrada Familia

Ewakuacja bazyliki Sagrada Familia. W świątyni doszło do pożaru - poinformowały władze Barcelony. Nikt nie został ranny. Jak podaje portal thinkspain.com, na miejscu pojawiło się kilka wozów straży pożarnej, pożar już opanowano. Policja miała aresztować człowieka podejrzanego o podpalenie - donosi "La Vanguardia".

Porachunki cyrkowców. Sześć osób w szpitalu

Pistolety, noże i kastety poszły w ruch podczas kłótni dwóch klanów cyrkowych w Ratyzbonie w Niemczech. W bijatyce jedna osoba została postrzelona, a pięć jest rannych. Policja próbuje ustalić, co było powodem strzelaniny pomiędzy cyrkowcami.

Katolik na brytyjskim tronie? Pomysł rewolucyjnej reformy

Brytyjski rząd myśli o rewolucyjnych zmianach dotyczących reguł dziedziczenia tronu Zjednoczonego Królestwa. Zrównanie w prawach obu płci oraz koniec dyskryminacji katolików - to dwa najważniejsze pomysły - konsultowane obecnie z innymi krajami Wspólnoty Brytyjskiej. Co na to Pałac Buckingham? Nie komentuje, mówiąc, że to sprawa rządu.

W cieniu zamachu czystka Łukaszenki

Podczas gdy cała uwaga Białorusinów skupiła się na informacjach o śledztwie w sprawie zamachu w metrze, Łukaszenka bez rozgłosu zwalnia wysokich rangą urzędników. Jak dowiedziała się "Narodnaja Wolia", stanowisko zastępcy przewodniczącego Państwowego Komitetu Celnego stracił Wasilij Demianciej. To nie jedyna dymisja na wysokich stanowiskach białoruskiej administracji.

Wojna robotów? Brytyjski rząd straszy "Terminatorem"

Brytyjskie ministerstwo obrony ostrzega, że ludzkość może "bezwolnie zmierzać w kierunku rzeczywistości z filmów Terminator". Specjalny raport nawołuje do dyskusji nad wykorzystaniem robotów w działaniach bojowych. Coraz większa liczba w znacznym stopniu samodzielnych maszyn na polu bitwy ma zwiększać prawdopodobieństwo wybuchu kolejnych wojen, ponieważ władzom łatwiej będzie słać do walki roboty, niż szafować ludzkim życiem.

Weźmie milion łapówki? Zapłaci 100 mln kary

Z łapówkami w Rosji nie radzili sobie carowie. Korupcja kwitła także za władzy sowieckiej. Współczesna Rosja nie jest wyjątkiem - pod względem korupcji plasuje się w ścisłej światowej czołówce. Czy zaradzi temu nowe prawo, które skupia się przede wszystkim na uderzeniu po kieszeni łapówkarza?

Zniknęły rodziny zamachowców z Mińska. "Gdzieś ich wywieźli"

Kiedy do mediów przedostała się informacja o nazwiskach podejrzanych o przeprowadzenie zamachu w mińskim metrze, dziennikarze natychmiast pojechali do Witebska, żeby porozmawiać z ich bliskimi. Okazało się, że rodziny obu mężczyzn zniknęły. Sąsiedzi mówią, że już kilka dni temu pojawili się tam mundurowi, którzy wywieźli krewnych zamachowców w nieznanym kierunku. Piszą o tym białoruskie niezależne portale, powołując się na doniesienia rosyjskiego serwisu Lifenews.ru.

Bunt w kolonii. Spalili książki więźnia nr 1 Rosji

Podczas buntu w kolonii karnej IK-10 w Kraju Zabajkalskim spłonęło m.in. pomieszczenie czytelni. Z dymem poszło pół tysiąca książek i czasopism, pozostawionych tutaj przez Michaiła Chodorkowskiego. Były szef Jukosu był więźniem IK-10 w latach 2005-2006.

Pieriestrojka na "wyspie jak wulkan gorącej"?

Kubańska partia komunistyczna zatwierdziła ponad 300 projektów liberalnych reform gospodarczych. Oficjalnie mają one jedynie "zaktualizować" kubański model gospodarki. Prezydent Raul Castro wezwał też do wymiany starej gwardii, która rządzi komunistyczną Kubą od jej powstania.

Lalka, piosenka i kontrola ulic

Przygotowania do ślubu brytyjskiej książęcej pary idą pełną parą. Policja sprawdza trasę, którą 29 kwietnia podąży orszak Kate i Williama. George Michael nagrał dla nich piosenkę, a jedna z amerykańskich firm wypuściła na rynek lalkę wiernie odwzorowującą książęcą narzeczoną.

Ostrą amunicją do tłumu. MSW: To powstanie

Syryjskie siły bezpieczeństwa strzelały do setek demonstrantów, którzy zgromadzili się w mieście Homs - poinformował we wtorek działacz praw człowieka, cytowany przez Reutera. Wcześniej MSW ogłosiło, że antyrządowe manifestacje, których uczestnicy domagają się ustąpienia prezydenta Baszara al-Asada, to zbrojne powstanie dowodzone przez islamskich fundamentalistów.

Drugi test supermyśliwca. Będzie "zabójcą" lotniskowców USA?

Prototyp chińskiego myśliwca piątej generacji J-20 odbył drugi lot testowy. Maszyna odbyła swój pierwszy lot w styczniu, zaskakując między innymi USA, gdzie nie spodziewano się tak szybkiego rozwoju przemysłu lotniczego rywalizującego mocarstwa. Analitycy wciąż gubią się w domysłach, do jakich zadań będzie przystosowany J-20. Niewykluczone, że będzie to atakowanie lotniskowców US Navy.

Walczą o rdzeń i pozbywają się zabójczej wody

W elektrowni atomowej Fukushima nie nastąpi całkowite stopienie rdzenia w reaktorze nr 2, jeśli będzie nadal schładzany - ocenił we wtorek rzecznik rządu Japonii Yukio Edano. Wciąż nie udało się ustalić, w jakim stopniu zostały uszkodzone zużyte pręty paliwowe w reaktorze nr 2. Z tego właśnie reaktora we wtorek pracownicy TEPCO zaczęli wypompowywać radioaktywną wodę.

ONZ wkroczy do oblężonej Misraty

- Jest zgoda na utworzenie bezpiecznego korytarza dla pracowników ONZ i innych organizacji do kontrolowanych przez reżim części oblężonej Misraty - poinformowała zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Valerie Amos.

Siedziała na Facebooku, syn się utopił

Amerykanka skazana na 10 lat więzienia za pozostawienie dziecka bez opieki. Chłopiec utopił się w wannie, bo jego mama nie była w stanie oderwać się od Facebooka.

Obama zarobił 2/3 mniej niż rok temu

Prezydent USA Barack Obama i pierwsza dama Michelle zarobili wspólnie w 2010 roku 1,7 mln dolarów. Od tej sumy zapłacili ponad 453 tys. USD podatku - wynika z ujawnionego w poniedziałek zeznania podatkowego prezydenckiej pary. Choć to zawrotna kwota, i tak jest mniejsza o 69 procent od ubiegłorocznych zarobków państwa Obamów.

Goodluck prezydentem. Zamieszki na prowincji

Już po ogłoszeniu cząstkowych wyników wyborów prezydenckich w północnej Nigerii wybuchły zamieszki. Płoną kościoły, meczety i domy zwykłych ludzi. Przeciwnicy zwycięzcy, Goodlucka Jonathana, uważają, że wyniki elekcji są sfałszowane.

"Dokonują masakry". 110 osób nie żyje

110 osób zginęło od niedzieli w kontrolowanym przez libijskich powstańców regionie położonym na południowy zachód od Trypolisu, gdzie siły pułkownika Muammara Kaddafiego prowadziły intensywny ostrzał - poinformowali mieszkańcy.

"To nie jest koniec Schengen"

- Francja miała prawo czasowo zatrzymać ruch pociągów z Włoch z powodu planowanej na granicy manifestacji - oceniła komisarz UE ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem komentując artykuł w hiszpańskim dzienniku "El Pais". Podkreśliła zarazem, że w żadnym razie "nie jest to koniec układu z Schengen". Wcześniej także francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant oświadczył, że blokując napływ tunezyjskich imigrantów do Francji rząd w Paryżu nie złamał układu z Schengen.