Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen pogratulował zarówno prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu, jak i szefowi zwycięskiej koalicji Bidzinie Iwaniszwilemu, a także całemu narodowi Gruzji przeprowadzenia wolnych wyborów.

Ponad 50 duchownych islamskich z Sunnickiej Rady Jedności wydało fatwę (dekret religijny), w którym potępiło pakistańskich talibów, stojących za zamachem na 14-letnią Malalę Yousufzai, walczącą o prawa kobiet w Pakistanie - podała agencja PTI.

Decyzja o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej świadczy o bezsilności Komitetu Noblowskiego - uważa rosyjska obrończyni praw człowieka i jedna z rywalek UE do tego wyróżnienia, Swietłana Gannuszkina.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej to wielki dzień dla UE, a dla Polski powód do determinacji, aby być wśród decydentów we wspólnocie.

Lech Wałęsa powiedział, że jest "zaskoczony na minus" przyznaniem w tym roku pokojowego Nobla Unii Europejskiej. Były prezydent, laureat tej nagrody z 1983 r., przyznał, że decyzja Komitetu Noblowskiego jest dla niego niejasna. Wałęsa nie był jedynym nią zdziwionym.

Po zakończeniu tzw. kryzysu kubańskiego w 1962 roku Fidel Castro prosił ZSRR o pozostawienie taktycznych głowic jądrowych na Kubie, jednak Rosjanie odmówili powołując się na nieistniejące prawo - donosi na swoich stronach "Foreign Policy", powołując się na dokument z 1962 roku.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana Unii Europejskiej to dowód uznania dla roli UE jako "największego rozjemcy w historii" - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Entuzjastyczne głosy dotarły też z Niemiec, Francji i od unijnych polityków. Jak powiedziała szefowa unijnej dyplomacji, "ucieszyła ją wiadomość o przyznaniu pokojowego Nobla Unii Europejskiej w uznaniu za tę pracę".

Chiński pisarz Mo Yan, który został laureatem tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, wyraził nadzieję, że jego przebywający w więzieniu rodak, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r., Liu Xiaobo "jak najszybciej" wyjdzie na wolność.

Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska. UE uhonorowano za długoletnią rolę w jednoczeniu kontynentu. - Stabilizująca rola odegrana przez UE pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju - napisano w komunikacie uzasadniającym przyznanie lauru.

Na tle kolorowych lat 60-tych, w których rządzili Stonesi, Beatlesi i agent specjalny James Bond, ta czarno-biała fotografia przypomina o niezwykle mrocznym momencie, w którym świat był bliski zagłady. Jest zimna wojna, okres niespotykanego wcześniej wyścigu zbrojeń. Stany Zjednoczone odkrywają, że Związek Radziecki instaluje na Kubie swoje pociski. Gdyby Chruszczow nie ustąpił, gdyby zwlekał z reakcją kilka godzin dłużej, świat wyglądałby dziś zupełnie inaczej.

Majordomus papieża Paolo Gabriele, skazany przez sąd w Watykanie na półtora roku więzienia (w areszcie domowym) za kradzież tajnych dokumentów, nie odwołał się od wyroku w wyznaczonym czasie. Wiele wskazuje na to, że były kamerdyner będzie dalej pracował za Spiżową Bramą.

- Stany Zjednoczone wysłały na orbitę nowe satelity szpiegowskie, które są "największą zmianą w tej dziedzinie w ciągu ostatnich trzech dekad" - oznajmił Mike Vickers, odpowiedzialny w Pentagonie za wywiad. Nie wyjaśnił wiele więcej, ale prawdopodobnie chciał przekazać, że amerykański orbitalny "wielki brat" jest sprawny jak nigdy i widzi wszystko.

Noc z 10 na 11 października 1985 roku. W ciemnościach nad Morzem Śródziemnym sfora amerykańskich myśliwców otaczała egipskiego Boeinga 737. Na pokładzie samolotu pasażerskiego - palestyńscy terroryści, których władze USA chciały ująć za każdą cenę. Jak się okazało w ciągu kilku godzin, ową ceną był kryzys dyplomatyczny w relacjach z Włochami i Egiptem.