Minister zdrowia Macedonii chce zatrudnić asystentów, którym stawia nie lada wymaganie - muszą mieć iloraz inteligencji (IQ) na poziomie co najmniej 140, potwierdzony przez międzynarodowy klub Mensa zrzeszający najinteligentniejszych ludzi świata.

Komisja kardynałów powołana w kwietniu przez Benedykta XVI do wyjaśnienia sprawy wycieku tajnych dokumentów z Watykanu opowiedziała się za ułaskawieniem papieskiego kamerdynera Paolo Gabriele, skazanego za tę kradzież na półtora roku więzienia - podała Ansa.

Minister spraw zagranicznych Portugalii Paulo Portas zażądał przeprosin od ambasadora Izraela Ehuda Gola za oskarżenie tego iberyjskiego kraju o współudział w Holokauście. Dyplomata został w trybie pilnym wezwany do siedziby resortu w Lizbonie.

Czeski minister spraw zagranicznych, arystokrata Karel Schwarzenberg wygrał proces z siostrą w austriackim Sądzie Najwyższym i może zachować odziedziczone zamki i pałace w Bawarii i Górnej Austrii. Rozprawa toczyła się przy drzwiach zamkniętych.

Rosja jest gotowa do kontynuowania rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat obrony przeciwrakietowej - zadeklarował w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Zaś wicepremier Dmitrij Rogozin dodał, że Rosja spodziewa się, iż Barack Obama po reelekcji przejawi więcej elastyczności w sporze związanym z planami amerykańskiej obrony przeciwrakietowej w Europie.

Wszczęto dochodzenie w sprawie sprzeniewierzenia ponad 3 mln dolarów ze środków przeznaczonych na przygotowanie Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie do goszczenia szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) - podało w czwartek rosyjskie MSW.

- Konsekwencje militarnej inwazji Zachodu na Syrię będą tak wielkie, że świat nie będzie w stanie tego znieść - powiedział prezydent Syrii Baszar el-Asad w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Russia Today. - To spowoduje efekt domina - dodał enigmatycznie polityk krwawo tłumiący narodowe powstanie. Fragmenty rozmowy opublikował serwis internetowy prokremlowskiej stacji.

Rok po wykryciu serii morderstw, popełnionych przez neonazistowską grupę Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), niemiecka prokuratura federalna wniosła akt oskarżenia przeciwko członkini grupy Beate Zschaepe - poinformował w czwartek sąd w Monachium.

Zwycięstwo Baracka Obamy oznacza, że nowa "zimna wojna" między USA i Rosją została odwołana lub co najmniej odłożona na cztery lata - podkreśla w czwartek dziennik "Kommiersant", komentując wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Osiemnaście osób, w tym dziesięcioro cywilów, zginęło w czwartek w trzech atakach bombowych na południu i wschodzie Afganistanu - poinformowały władze lokalne w tym kraju. Wcześniejsze doniesienia mówiły o ośmiu ofiarach śmiertelnych.

Ponad 73 tys. żołnierzy armii USA, którzy służyli w Afganistanie i Iraku cierpi na różnego rodzaju schorzenia psychiczne, większość na zespół stresu pourazowego. Ten dotknął też ćwierć miliona personelu misji wojskowych w tych krajach. Ponad 1500 żołnierzy straciło też rękę lub nogę w wojnie z terroryzmem - ujawnia "The Huffington Post" powołując się na informacje z raportu Pentagonu.

Armeński samolot z pomocą humanitarną dla Syrii został w czwartek zmuszony do lądowania w Turcji w celu zbadania ładunku - poinformowała turecka agencja Anatolia. Maszyna lądowała na lotnisku w Erzurum na wschodzie, gdzie policja i wojsko rozpoczęły rewizję. Sytuacja jest napięta, bo oba kraje od lat nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.