Szef eurogrupy apeluje do Grecji o przyspieszenie reform
Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zaapelował w piątek do Grecji o przyspieszenie reform, co - podkreślił - umożliwi wypłacenie zadłużonemu krajowi kolejnej transzy z wartego ok. 86 mld euro pakietu pomocowego.
- Latem niewiele się działo (jeśli chodzi o realizację reform przez rząd w Atenach), ale teraz presja powróciła - powiedział Dijsselbloem podczas nieformalnego spotkania ministrów finansów państw UE w Bratysławie.
Ostatnią transzę pomocy, wynoszącą 7,5 mld euro, Grecja otrzymała w lipcu. Wypłata kolejnej, w wysokości 2,8 mld euro, przewidziana jest na jesień, ale pożyczkodawcy domagają się, by Ateny wcześniej, do końca września, wdrożyły kolejne reformy.
- To nic nowego, że w przypadku Grecji obserwujemy realizację uzgodnionych działań dopiero w ostatniej fazie ustalonego harmonogramu - zauważył minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, dodając jednak, że nadal zostało trochę czasu. Następna rata pakietu zostanie wypłacona, jak tylko Grecja wywiąże się z podjętych zobowiązań - podkreślił.
Do jeszcze niezrealizowanych reform i posunięć oszczędnościowych należą m.in. kolejne prywatyzacje oraz przekształcenia w greckim sektorze energetycznym.
Spotkanie ministrów finansów UE potrwa do soboty.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.
Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.
Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.
Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.
W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.
Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"
- Źródło:
- PAP
30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.
Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.
Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".
Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.
Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej".
Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"
- Źródło:
- MSNBC
W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.