KE wycofuje się z projektu o roamingu. Po czterech dniach od publikacji

KE wycofuje się z projektu o roaminguShutterstock

Komisja Europejska wycofała propozycje, które określały liczbę dni, podczas których mieszkańcy UE mogliby korzystać z telefonów komórkowych bez opłat roamingowych. Decyzja nadeszła po słowach krytyki i opiniach, że przepisy powinny pójść dalej i być jeszcze bardziej przychylne klientom firm telekomunikacyjnych - donosi Reuters.

Zaledwie cztery dni po opublikowanych przez urzędników zasad "fair use", które określały liczbę dni, kiedy konsumenci mogą korzystać z telefonów komórkowych za granicą bez dodatkowych opłat, przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker poprosił, by projekt został zweryfikowany. Polityczni sojusznicy postrzegają ten ruch jako znak tego, że władze unijne wsłuchują się w głos zwykłych wyborców.

Odbudować zaufanie

Trzy miesiące po tym, gdy Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem bloku unijnych państw, Juncker oraz przedstawiciele pozostałych członków UE pracują nad tym, by odbudować zaufanie do instytucji, która w opinii zbuntowanych eurosceptyków, "jest oderwana od rzeczywistości i siedzi w kieszeni zglobalizowanych korporacji" - pisze Reuters. Projekt przepisów został opublikowany w poniedziałek. Na stronie internetowej Komisji czytamy w notce: Służby Komisji, na polecenie przewodniczącego Junckera, wycofały projekt i pracują nad jego nową wersją.

"Służby Komisji, na polecenie przewodniczącego Junckera, wycofały projekt i pracują nad nową wersją"ec.europa.eu

Nowa propozycja "wkrótce"

- Kilka dni temu rozpoczęliśmy konsultacje ws. projektu przepisów dotyczących opłat roamingowych. W świetle odpowiedzi, które otrzymaliśmy, przewodniczący zwrócił się o wycofanie tych propozycji - powiedział na konferencji rzecznik KE Alexander Winterstein.

Nowa propozycja zostanie przedstawiona "wkrótce". Inne oświadczenie wskazuje, że od 2007 roku UE pomogła doprowadzić do redukcji roamingowych opłat za połączenia telefoniczne i przesył danych o 90 proc. Komisja Europejska zaproponowała ograniczenie, które sprowadzało się do tego, że operatorzy mogliby zacząć naliczać dodatkowe opłaty roamingowe, gdy ktoś korzystałby ze swojego telefonu komórkowego za granicą dłużej niż 90 dni w roku. Winterstein tłumaczył, że średni czas przebywania mieszkańców UE poza swoim macierzystym krajem wynosi rocznie 12 dni. Dla Komisji był to argument za tym, by wprowadzić wynoszący 90 dni limit korzystania bez dodatkowych opłat z telefonu za granicą. Jednak europejskie stowarzyszenie broniące praw konsumentów BEUC, a także europosłowie skrytykowali takie podejście, zwłaszcza w świetle tego, że z trudem wynegocjowane przez państwa członkowskie przepisy przewidywały zniesienie opłat w ogóle (z zastrzeżeniem, że wprowadzony zostanie mechanizm zapobiegający nadużyciom). Taką obietnice składała zresztą sama Komisja.

Fala krytyki

Skrytykowana została również propozycja KE, by operatorzy mogli wymagać od swoich abonentów, by regularnie logowali się do swojej macierzystej sieci. Według organizacji konsumenckich takie traktowanie abonentów jest dyskryminujące. "Koniec z opłatami roamingowymi dla europejskich konsumentów w 2017 r. Oczekujemy, że Komisja wyśle mocny sygnał w tym kierunku w przyszłym tygodniu" - napisał w piątek na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji w Parlamencie Europejskim Manfred Weber.

- W przeciwieństwie do niektórych doniesień medialnych informujemy, że opłaty roamingowe znikną całkowicie do czerwca 2017 roku - deklarował rzecznik prasowy KE Alexander Winterstein podczas konferencji prasowej w Brukseli, określając projekt jako "główny sukces unijnych decydentów".

- Wysłuchaliśmy, a teraz wracamy do deski kreślarskiej - dodał także.

Poprzedni projekt

Poprzedni projekt przewidywał, że mieszkańcy Unii powinni mieć możliwość korzystania bez dodatkowych opłat ze swojego telefonu komórkowego przebywając za granicą w innym kraju unijnym przez co najmniej 90 dni w roku. Po przekroczeniu tego minimalnego okresu operator mógłby nakładać niewielkie dodatkowe opłaty za roaming, ale ich wysokość nie będzie mogła być wyższa niż hurtowe stawki roamingowe, według których operatorzy rozliczają się między sobą. KE zaproponowała, by maksymalnie wynosiły one 0,04 euro za minutę, 0,01 euro za SMS i 0,085 euro za 1 MB w UE. Aby zapobiegać nadużyciom, operatorzy mieli także wymagać od swoich abonentów, by regularnie logowali się do swojej macierzystej sieci. Użytkownicy, którzy korzystaliby z pakietów zezwalających na bardzo duży albo nieograniczony przesył danych, podczas pobytu za granicą mogliby przesyłać bez dodatkowych opłat przynajmniej tyle danych, ile średnio przesyłają zwykle w ramach swojego pakietu w kraju. Pracownicy transgraniczni, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w innym kraju UE, nie byliby uznawani za osoby nadużywające bezpłatnego roamingu - zastrzegała Komisja Europejska w swoim projekcie.

Znikną całkowicie?

W ubiegłym roku UE zdecydowała, że opłaty roamingowe w ramach Wspólnoty będą stopniowo znoszone. Od 30 kwietnia br. zostały one zmniejszone do maksymalnie 5 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego, 2 eurocentów za wysyłanie SMS-ów oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych. Całkowicie znikną od 15 czerwca 2017 r.

Zobacz: Roaming bez opłat od połowy 2017 roku

Roaming bez opłat od połowy 2017 roku
Roaming bez opłat od połowy 2017 rokuTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag//km / Źródło: Reuters, PAP,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Decyzja jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - powiedział założyciel kancelarii Mariański Group Adam Mariański o odroczeniu wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), o czym poinformował minister finansów w piątek. W opinii Piotra Juszczyka, głównego doradcy podatkowego InFaktu, bez przesunięcia terminu "polskim firmom groził paraliż". W wykazie prac legislacyjnych opublikowana została zapowiedź pilnego projektu w tej sprawie.

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Borge Brende, prezes Światowego Forum Ekonomicznego, ocenił, że świat czeka dekada niskiego wzrostu, jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki. Stwierdził także, że takiego długu, jaki jest obecnie w światowej gospodarce, "nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich".

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Złoty kieszonkowy zegarek, który miał przy sobie w chwili katastrofy najbogatszy pasażer na pokładzie Titanica, został w sobotę sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za 900 tysięcy funtów. W przeliczeniu to 4,5 miliona złotych. Kwota jest kilkukrotnie większa niż szacował dom aukcyjny Henry Aldridge & Son.

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto po raz kolejny nie padła szóstka. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 14 milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 27 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP