Sąd: Policja ma rozpędzić demonstrację

Do godziny 12 w środę manifestanci mają zostać przepędzeni z parku na Czystych Prudach - nakazał we wtorek policji moskiewski sąd. Demonstranci sprzeciwiają się powrotowi prezydenta Władimira Putina do władzy. W parku grają na gitarach i dyskutują.

Europa drży przed finałem greckiej tragedii

Cała Europa zastanawia się, czy fiasko rozmów koalicyjnych i nowe wybory będą skutkować bankructwem Grecji i jej wyjściem ze strefy euro. Temat ten był jednym z głównych poruszonych w Berlinie przez Francoisa Hollande'a i Angelę Merkel. Głos w tej sprawie zabrali też we wtorek m.in. Christine Lagarde, Guido Westerwelle i Michel Barnier.

Polacy na Wyspach jak "maszyny do pracy"

Niektórzy imigranci, w tym z Polski, zatrudnieni w Wielkiej Brytanii przy przetwórstwie żywności pracują w nieludzkich warunkach - podaje opublikowany ostatnio raport fundacji Joseph Rowntree Foundation.

"Poszliśmy się rozejrzeć". Pojazd ONZ wyleciał w powietrze

Samochód obserwatorów ONZ został we wtorek wysadzony w powietrze w północno-zachodniej Syrii. Obserwatorom nic się nie stało - poinformował jeden z nich. Jak podali syryjscy obrońcy praw człowieka, podczas wizyty międzynarodowych obserwatorów siły rządowe zabiły ponad 20 osób.

Samolot Hollande'a trafiony piorunem. Musiał zawracać

Samolot, którym leciał nowo mianowany prezydent Francji Francois Hollande na spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, zawrócił do Paryża po tym jak trafił w niego piorun. Jak podaje Reuters, prezydent przesiadł się jednak do innej maszyny i ponownie wyleciał do Berlina.

Koniec sporu o kontrowersyjną reklamę

Watykan i firma odzieżowa Benetton zawarły polubowne porozumienie, którym zakończono spór wokół przygotowanego przez nią prowokacyjnego fotomontażu, przedstawiającego pocałunek Benedykta XVI i imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba.

Grecja zbankrutuje już w przyszłym miesiącu?

Wtorkowe fiasko rozmów koalicyjnych i przedterminowe wybory mogą doprowadzić do bankructwa Grecji - oceniają analitycy. Dziś, po kolejnej próbie, ogłoszono, że nie udało się dojść do porozumienia ws. utworzenia rządu i potrzebne są nowe wybory.

Prezydent wskazał nowego premiera

Szef frakcji socjalistów w parlamencie Jean-Marc Ayrault został we wtorek mianowany nowym premierem Francji - poinformował Pałac Elizejski.

Dziadek Kim Dzong Una był kolaborantem

Dziadek przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una, był zdrajcą ojczyzny i kolaborował z Japończykami, którzy polowali na Kim Ir Sena podczas II wojny światowej - wynika z dokumentów ujawnionych w Tokio.

Strauss-Kahn pozywa pokojówkę

Były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn pozwał przez sądem w USA pokojówkę, która rok temu oskarżyła go o próbę gwałtu. DSK żąda miliona dolarów i twierdzi, że oskarżenie - oddalone ostatecznie przez sąd w Nowym Jorku - kosztowało go posadę i szanse na wybór na prezydenta Francji.

Podpalił się przed sądem, gdzie toczy się proces Breivika

We wtorek przed sądem w Oslo, gdzie toczy się proces Andersa Breivika, doszło do próby samospalenia niezidentyfikowanego mężczyzny. Na razie wiadomo tylko tyle, że znajduje się on w stanie ciężkim i został odwieziony do szpitala Ulleval.

Fico znów za sterami. Celuje w bogatych

Słowacki rząd premiera Robert Fico otrzymał wotum zaufania i wraca do władzy po niemal dwóch latach przerwy. Nowy rząd chce zrezygnować z podatku liniowego i wprowadzić podatek od luksusu. Opozycja zarzuca Fico populizm, ale nowy premier może rządzić komfortowo, ponieważ po raz pierwszy w historii Słowacji jego partia zdobyła absolutną większość w parlamencie.

Prawa ręka Murdocha z zarzutami

- Byłej szefowej News International, brytyjskiej części koncernu medialnego Ruperta Murdocha Rebece Brooks i jej mężowi postawiono zarzuty mataczenia w śledztwie w sprawie afery podsłuchowej - poinformowała sama oskarżona w komunikacie prasowym.

Flota UE pierwszy raz zbombardowała Somalię

Siły państw UE pełniące misję antypiracką u wybrzeży Somalii zaatakowały morskich rozbójników na brzegu. Europejczycy przeprowadzili nalot na jedną z pirackich baz. Była to pierwsza taka operacja w historii od czasu rozszerzenia mandatu misji w marcu bieżącego roku.

Przeżył dwie doby dryfując na strzępach łodzi

24-letni rybak spędził dwa dni i dwie noce na pełnym morzu kurczowo trzymając się strzępów kutra rybackiego. Uratowała go meksykańska marynarka wojenna, po tym, jak został wypatrzony przez przepływający w pobliżu przypadkowy statek.

Iran powiesił "szpiega Mossadu"

W Teheranie zgładzono 24-letniego mężczyznę, który został skazany przez irański sąd za zabicie profesora pracującego przy irańskim programie jądrowym Masuda Ali Mohammadiego. Domniemany zabójca, Madżid Dżamali Faszi, miał być szpiegiem na usługach izraelskiego Mossadu.

Sarkozy na emeryturę? "Zobaczymy"

Odchodzący prezydent Francji Nicolas Sarkozy "zastanawia się" nad swą ewentualną przyszłością na francuskiej scenie politycznej, oświadczył minister spraw zagranicznych Alain Juppe, sugerując że definitywne wycofanie się z polityki nie jest pewne.

Kasacja Tymoszenko odłożona

Sąd Najwyższy Ukrainy odłożył do 26 czerwca rozpatrywanie skargi kasacyjnej w sprawie skazania na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. O odroczenie wnioskowało oskarżenie, powołując się na nieobecność Tymoszenko w sądzie.

Zmiana warty w Pałacu Elizejskim. Hollande u władzy

Socjalista Francois Hollande zostanie dziś formalnie prezydentem Francji. O godzinie 10 rozpoczęła się w Pałacu Elizejskim ceremonia przekazania władzy. Hollande będzie pierwszym socjalistycznym prezydentem Francji od 1995 roku. Jeszcze po południu nowy prezydent wsiądzie do samolotu i poleci do Berlina na rozmowy na temat gospodarki Unii Europejskiej.

Chińska armia przestaje być "ludowa" i "wyzwoleńcza"

Potężna chińska armia się zmienia. Chodzi nie tylko o modernizację sprzętu. Jak dowodzą obserwujący Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą specjaliści, po cichu przestaje ona być i "ludowa" i "wyzwoleńcza". Na najnowszych mundurach od dawna widnieje nazwa Armia Chin. W dobie tak znaczących zmian pojawiają się wątpliwości co do ideologicznej postawy wojskowych. Główna gazeta chińskich sił zbrojnych ostrzegła przed "rozkładem", "zachodnimi knowaniami" i wezwała do zdecydowanej lojalności względem Partii Komunistycznej.

Kapitan Schettino konsultantem komedii

Francesco Schettino, kapitan statku Costa Concordia, oskarżony o spowodowanie w styczniu katastrofy swojej jednostki u wybrzeży Toskanii, był konsultantem podczas zdjęć do francuskiej komedii "Witamy na pokładzie", rozgrywającej się na innej "Coście". Premierę filmu we Włoszech opóźniono ze względu na wypadek wycieczkowca.

Rzuca karabin, chce budować demokrację

Jeden z najbardziej wpływowych szefów zbrojnych milicji w Libii Abdel Hakim Belhadż porzuca karabin, aby poświęcić się działalności politycznej. Jego bojówki od obalenia Muammara Kaddafiego faktycznie kontrolowały Trypolis. Wraz z umacnianiem wpływów przez islamistów w Libii, partia Belhadża będzie miała mocną pozycję przed kolejnymi wyborami.

Sikorski chce kontroli resztek broni jądrowej w Europie

"Ponad 20 lat po zakończeniu zimnej wojny w Europie nadal znajdują się tysiące sztuk taktycznej broni jądrowej" - napisali ministrowie spraw zagranicznych Polski i Norwegii - Radosław Sikorski i Jonas Gahr Store. Obaj dyplomaci wezwali NATO do wykorzystania zbliżającego się szczytu Sojuszu w Chicago, aby dokonać przeglądu swojej polityki nuklearnej i włączyć do współpracy Rosję.

Koniec wielkiej głodówki więźniów

Osiągnięto porozumienie z Izraelem w sprawie zakończenia przez palestyńskich więźniów strajku głodowego prowadzonego od miesiąca. Zawarto je w izraelskim więzieniu w Aszkelonie - poinformował w poniedziałek palestyński minister ds. więźniów Isa Karaki.

Romney zostaje sam na placu boju. Paul rezygnuje

Kongresmen z Teksasu Ron Paul zrezygnował z dalszego udziału w prawyborach republikańskich. Praktycznie jedynym kandydatem na konwencji GOP, która nominuje kandydata partii na prezydenta USA, pozostał były gubernator Massachusetts, Mitt Romney.

Grecki impas trwa. W czerwcu nowe wybory?

Przywódcy trzech partii - Nowej Demokracji, PASOK i Demokratycznej Lewicy - którzy w poniedziałek spotkali się z prezydentem Grecji Karolosem Papuliasem, będą dziś kolejny dzień rozmawiać o utworzeniu rządu koalicyjnego. Liderzy trzech ugrupowań podejmują ostatnią próbą utworzenia nowego, gabinetu. Jeśli nie uda im się wypracować kompromisu, Grecję czekają kolejne wybory.

Protesty na Euro? "Dojdziemy do porozumienia ze związkami"

Premier Donald Tusk zaapelował do związków zawodowych o nieorganizowanie protestów przeciw ustawie emerytalnej w czasie piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce. Zapowiedział też gotowość służb porządkowych w razie demonstracji. Szef rządu przebywa z wizytą w Kanadzie.

Dalajlama oddał największą nagrodę na świecie

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV otrzymał w poniedziałek nagrodę Templetona wartą 1,7 mln dol., przyznawaną za ukazywanie więzi między nauką a religią. Dalajlama odebrał ją w poniedziałek w londyńskiej katedrze św. Pawła i poinformował o przekazaniu na cele charytatywne.