Żydzi cieszą się z wyboru papieża. Izrael zaprasza do siebie

Z wyboru nowego papieża Franciszka cieszy się społeczność żydowska w Izraelu i na świecie. Jako arcybiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio budował ciepłe relacje z organizacjami żydowskimi. W czwartek prezydent Izraela zaprosił go, by odwiedził Ziemię Świętą.

Przecieki z konklawe: Scola "w szoku", wpadka z telegramem

Największej grupie purpuratów zależało na tym, by rozbić monopol Kurii Rzymskiej na rządzenie Kościołem, kard. Angelo Scola po pierwszym głosowaniu był "w szoku", a kard. Bertone po trzecim podszedł do Jorge Bergoglio i powiedział, że go popiera - wynika z przecieków z Kaplicy Sykstyńskiej, jakie docierały w trakcie konklawe do redakcji dziennika "La Stampa".

Powiernik tajemnic papieża: Święty człowiek, co mogę powiedzieć

Ludzie, którzy się z nim zetknęli, bardzo go kochają. Zwłaszcza sieroty, o których los dbał od zawsze - scharakteryzował nowego papieża Franciszka człowiek, który w pewien sposób zna go najlepiej; jego spowiednik w ostatnich latach, chorwacki jezuita o. Berislav Ostojić.

Jeździ metrem, sam gotuje. Włoska prasa o papieżu Franciszku

"Niespodzianka Franciszka" - tak wybór Jorge Maria Bergoglia opisuje "Corriere della Sera". Podkreśla, że nowy papież sam gotuje, jeździ autobusem i mieszka w małym mieszkaniu, a nie w pałacu archidiecezji. Również inny dziennik, "La Repubblica" podkreśla, że wybór Argentyńczyka to "rewolucja u świętego Piotra", na którą "Kościół przygotowywał się od dawna".

Współpracował z wojskową juntą? Bergoglio: Stare kłamstwo

Wraz z wyborem kard. Bergoglio na papieża, wróciły zarzuty sprzed lat. Zdaniem argentyńskiego dziennikarza, autora książki "Cisza", obecny papież w 1976 r. przyczynił się do wydania w ręce wojskowej junty dwóch jezuitów. Obrońcy Bergoglia twierdzą, że było wręcz przeciwnie - pomagał on prześladowanym przez reżim. A w wydanej kilka lat temu oficjalnej biografii można przeczytać, że to interwencja Bergoglio uratowała życie dwóm duchownym.

Nowy papież w internecie: +200 tys. na Twitterze, Paulo Coelho chce odzyskać wiarę

Aż 130 tys. "ćwierknięć" na minutę w momencie ogłoszenia jego nazwiska, konto Watykanu, które znów zaczęło zyskiwać "fanów", kilkaset profili stworzonych na Facebooku i osobiste pragnienia Paulo Coelho. Tak internet zareagował na wybór kard. Jorge Bergoglio na papieża. Franciszek jest najczęściej komentowaną osobistością na świecie niespełna dobę po zakończeniu konklawe.

Bergoglio pomógł wygrać Ratzingerowi w 2005 roku?

W opinii wielu to, że papież został wybrany już drugiego dnia konklawe jest sporym zaskoczeniem. Jeszcze większą niespodzianką jest osoba nowego Ojca Świętego - kardynał Jorge Mario Bergoglio pojawiał się na liście kandydatów rzadko i na odległym miejscu. Na ile mogło mu pomóc poparcie kardynałów związanych z Benedyktem XVI?

Konklawe wybrało, Twitter "oszalał"

Wybór nowego papieża był w środę wieczorem najważniejszym tematem na Twitterze. Jak poinformował operator tego portalu, od chwili, gdy już było wiadomo, że Jorge Mario Bergoglio jest nowym biskupem Rzymu, zarejestrowano ponad siedem milionów wpisów.

Argentyński noblista: Bergoglio nie miał powiązań z dyktaturą

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Argentyńczyk Adolfo Pérez Esquivel, powiedział w wywiadzie dla BBC, że papież Franciszek nie współpracował z juntą argentyńską. - Nie miał powiązań z dyktaturą - powiedział cytowany przez "Buenos Aires Herald" Esquivel.

"W ogóle go nie znam", "Budzi sympatię". Polscy hierarchowie oceniają Franciszka

- Wybór kard. Jorge Maria Bergoglio na papieża jest niespodziewany, to duże zaskoczenie - komentował "na gorąco" biskup Tadeusz Pieronek. Dodał, że fakt, iż nowy papież jest spoza Europy, może być zapowiedzią zmian w Kościele. - Jest to człowiek, który już od początku budzi sympatię, dlatego że jego kontakt z ludźmi jest bardzo bezpośredni - ocenił nowego papieża abp Józef Michalik.

Rzecznik Watykanu "w całkowitym szoku"

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przyznał w środę, że jest zaskoczony wyborem Jorge Maria Bergoglia z Argentyny na papieża. Podkreślił, że imię Franciszek wyraża "prostotę i ewangeliczne świadectwo".

"Ten papież ma wyraźny charakter"

- To poliglota, ale też człowiek ogromnej dobroci, który na Kościele mocno zaważy. Ten papież ma wyraźny charakter - charakteryzował Franciszka I Jacek Pałasiński przebywający w Watykanie. - Ten wybór to zapowiedź zmian w Kościele i jego otwarcia na współczesny świat - ocenił wybór nowego papieża jezuita o. Wacław Oszajca.

Franciszek "nie będzie przeciwny głębokim reformom"

76-letni Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires w Argentynie, pierwszy papież jezuita, jest otwarty na dialog i "nie będzie przeciwny głębokim reformom w Kurii Rzymskiej" - piszą argentyńskie media. Tłumy w stolicy Argentyny wiwatują i wybuchają płaczem.

@pontifex już dla Franciszka

Na papieskim koncie na Twitterze "@pontifex" na czas wyboru następcy Benedykta XVI zmieniono nazwę na "Sede Vacante". Wszystkie posty poprzedniego papieża zostały zarchiwizowane. Teraz konto przejmie jego następca, papież Franciszek.