Brat Meraha wywieziony</BR>do siedziby wywiadu

Starszy brat zabitego w czwartek podczas szturmu w Tuluzie zabójcy Mohameda Meraha został zabrany przez policję z aresztu w tym mieście i przewieziony do Paryża na dalsze przesłuchanie - podała w sobotę agencja Reutera. Tymczasem prezydent Francji Nicolas Sarkozy zwołał dziś specjalne posiedzenie na temat bezpieczeństwa, a także skuteczności policji podczas czwartkowej akcji w mieszkaniu Meraha.

Prosiła uczniów o minutę ciszy za Meraha

Francuska nauczycielka z Rouen poprosiła swoich uczniów w uczczenie minutą ciszy Mohameda Meraha, który zabił siedem osób i zginął w czwartek od kul antyterrorystów - donosi w sobotę BBC powołując się na francuską gazetę "Paris Normandie".

Kibice starli się z policją. 13-latek nie żyje

13-letni chłopak został zastrzelony przez egipskie siły bezpieczeństwa w Port Saidzie podczas starć z rozwścieczonymi fanami klubu piłkarskiego, po tym jak zapadła decyzja o zawieszeniu na dwa lata drużyny Al-Masry - podały w sobotę egipskie media państwowe.

Reżim znów bombarduje Hims

Siły reżimu Baszara el-Asada ostrzelały w sobotę z moździerzy pozostającą w rękach rebeliantów dzielnicę miasta Hims na zachodzie kraju - poinformował działacz Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. To najprawdopodobniej przygotowanie do szturmu - oceniło źródło.

"Cywilizowana Europa stanęła </BR>w obronie terrorystów"

Rozszerzenie sankcji Unii Europejskiej wobec Mińska to kara za stracenie dwóch mężczyzn skazanych na śmierć - pisze w sobotę państwowy białoruski dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia". Nie wspomina o więźniach politycznych. Z kolei o tym, że poprzez swoją postawę "Europa stanęła w obronie terrorystów" informuje telewizja Biełaruś 1.

Terror wolnych strzelców. "Będzie jeszcze gorzej"

- Mamy do czynienia z nowym rodzajem terroryzmu. Na tę sytuację nie wymyślono prawa - oceniają eksperci na przykładzie ostatnich wydarzeń z Tuluzy. Według speców od walki z terroryzmem, Europa stoi dzisiaj przed poważnym wyzwaniem jak radzić sobie z napastnikami, którzy coraz częściej stają się "wolnymi strzelcami" - niezależnymi i odizolowanymi od dużych ugrupowań terrorystycznych.

Breivik i Wilders spotkali się w teatrze

To przedstawienie podzieliło nawet tak liberalne społeczeństwo, jakim są Holendrzy. Mowa o sztuce pt. "Breivik spotyka Wildersa", która wystawiana jest na deskach jednego z amsterdamskich teatrów. Norweski zamachowiec i holenderski polityk skrajnej prawicy spotykają się na londyńskim lotnisku Heathrow, gdzie rozmawiają o swoich ideologiach.

Kony'ego będzie ścigać 5 tys. żołnierzy

Unia Afrykańska poinformowała, że utworzyła pięciotysięczny kontyngent żołnierzy, którego celem będzie odnalezienie oskarżonego o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dowódcy Armii Bożego Oporu, Josepha Kony'ego. Początek misji jutro, a zakończenie? W momencie schwytania bądź "zneutralizowania" Kony'ego.

22 kule w ciele Meraha. Dwie rany były śmiertelne

Na ciele Mohameda Meraha - 23-letniego zamachowca z południa Francji, który w czwartek zginął z rąk policji - lekarze przeprowadzający sekcję zwłok znaleźli 22 rany postrzałowe, donosi Sky News. Dwie z ran był śmiertelne.

17 zarzutów zabójstwa. Grozi mu kara śmierci

Amerykański żołnierz Robert Bales, który zastrzelił 11 marca w prowincji Kandahar na południu Afganistanu kilkunastu cywilów, usłyszał 17 zarzutów zabójstwa - poinformowała amerykańska prokuratura wojskowa. Afgańscy talibowie już ogłosili, że nie wierzą w sprawiedliwy proces Amerykanina.

Narzeczony zginął, ale ślub będzie

Ciężarna narzeczona jednego z żołnierzy zastrzelonych w Montauban przez Mohameda Meraha otrzymała zgodę prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego na pośmiertne małżeństwo - poinformował adwokat rodziny.

Zmieniają prawo specjalnie dla Breivika

Norwescy prawodawcy w ukropie pracują nad zmianą obowiązujących przepisów na wypadek, gdyby Andersa Behringa Breivika uznano za niepoczytalnego, informuje BBC. Ich cel jest prosty: upewnić się, że morderca będzie przetrzymywany w pilnie strzeżonym zakładzie, jeśli nie uda się go skazać na długoletnie więzienie.

Rozłam? "Rick poprze każdego"

Ostra walka między republikańskimi kandydatami do prezydenckiej kandydatury zrodziła przypuszczenia, że w Grand Old Party może dojść do rozłamu. Rick Santorum, najpoważniejszy rywal Mitta Romney'a, który sam przyłożył się do powstania tych pogłosek, teraz stara się je rozwiać.

Polak zeznaje ws. handlu nerkami

Polak, który cztery lata temu kupił nerkę w Kosowie, zeznawał w toczącym się tam procesie w sprawie nielegalnego handlu organami - informuje Superwizjer TVN. O polskim wątku w sprawie handlu nerkami w kosowskiej klinice Medicus dziennikarze Superwizjera informowali już w ubiegłym roku.

Ledwo uszedł cało. Dostał krzyż jak dziadek w 1944 r.

Służący w Afganistanie brytyjski porucznik Jon Singh w RAF otrzymał Distinguished Flying Cross (DFC) za odwagę, jaką wykazał się na polu walki, gdy jego śmigłowiec znalazł się pod ostrzałem. 68 lat wcześniej tym samym odznaczeniem uhonorowano jego dziadka, także służącego Jej Królewskiej Mości.

Dlaczego Merah był na wolności? Rząd się broni

Chociaż Mohamed Merah, zamachowiec z Tuluzy, przez lata był pod obserwacją francuskich służb i figurował też na amerykańskiej czarnej liście, to francuskie władze nie zrobiły wiele, by zapobiec marcowym zamachom przez niego przeprowadzonym. Teraz rząd tłumaczy Francuzom, że nie mógł zrobić niczego, co złamałoby prawo.

Trudne zadanie nowego prezydenta

Nowy prezydent Mołdawii Nicolae Timofti podczas ceremonii zaprzysiężenia w parlamencie opowiedział się za reformami niezbędnymi do realizacji ambitnych planów przyłączenia się do Unii Europejskiej. Uroczystość zbojkotowali komuniści.

Putin odkręcił kurek. "Naftowy Nord Stream" działa

Premier Rosji Władimir Putin uruchomił rurociąg naftowy BTS-2. Ma on stanowić alternatywę wobec ropociągu Przyjaźń, a także zmniejszyć zależność Federacji Rosyjskiej od Białorusi i Ukrainy jako krajów tranzytowych.

Pomarańczowy oligarcha u Janukowycza

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz desygnował na stanowisko ministra rozwoju gospodarczego i handlu Petra Poroszenkę - miliardera, jednego z liderów pomarańczowej rewolucji.

Rosja chce "dokumentu", nie słów "przy herbacie"

Rosyjski prezydent ponownie zażądał od USA gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji. Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że "muszą to być gwarancje sformułowane w dokumencie, a nie udzielone w przyjacielskiej rozmowie przy filiżance herbaty lub kieliszku wina".

Politycy powinni zarabiać więcej?

Czołowi politycy, pełniący ważne funkcje w państwie, powinni więcej zarabiać - stwierdził prezes Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Hans Heinrich Driftmann w opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Na tym etapie nie rozmawiamy o członkostwie"

Dla Gruzji dalekosiężnym celem jest członkostwo w UE, a udział w unijnym Partnerstwie Wschodnim stwarza możliwość, by w przyszłości myśleć o członkostwie - powiedział PAP wicepremier i minister ds. integracji europejskiej Gruzji Giorgi Baramidze.

Nowe sankcje. Mińsk nie czeka na ambasadorów

Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE przyjęli nowe sankcje wobec reżimu Białorusi, w tym ekonomiczne wobec 29 firm. Minister Radosław Sikorski nie ukrywał jednak, że nie wiąże z tymi sankcjami większych nadziei. Szefowie dyplomacji nie podjęli decyzji ws. powrotu ambasadorów państw UE do Mińska. Białoruś nie oczekuje ich powrotu.

Papież: Komunizm na Kubie nie działa

Papież Benedykt XVI powiedział na pokładzie samolotu lecącego do Meksyku, że komunizm na Kubie już nie działa i Kościół katolicki jest gotów pomóc temu krajowi pójść dalej tak, by uniknąć traumy.

Unia będzie ścigać piratów na morzu i na lądzie

Wojskowe siły Unii Europejskiej zwalczające somalijskich piratów w ramach misji Atalanta będą mogły operować nie tylko na morzu, ale także na brzegu - postanowiła Rada Unii Europejskiej w porozumieniu z władzami Somalii.

Unia uderza w kobiety Asada

Unia Europejska przyjęła w piątek nowe sankcje wobec syryjskiego reżimu, które są wymierzone w 12 osób, w tym m.in. w żonę prezydenta Baszara el-Asada. Decyzję przyjęli ministrowie spraw zagranicznych obradujący w piątek w Brukseli. Nazwiska zostaną oficjalnie podane dopiero po wejściu decyzji w życie i opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym UE w sobotę.

Francja zaostrzy prawo przeciwko terrorystom

Premier Francji Francois Fillon poinformował w piątek, że rząd pracuje nad nową ustawą dotyczącą przeciwdziałania terroryzmowi. Prace rozpoczęto po wydarzeniach na południu kraju, gdzie dzień wcześniej w akcji policyjnej zginął podejrzany o zabicie siedmiu osób mężczyzna. Ustawa ma być gotowa do dyskusji za 2 tygodnie.