USA cierpią na "syndrom Iraku", nową odmianę niechęci do militarnego zaangażowania za granicą. Świadczą o tym wyniki sondaży, polityka Białego Domu i wzrost izolacjonizmu w Partii Republikańskiej, gdzie przez ostatnie dekady dominowały "jastrzębie".

Siedmiu członków kubańskiego baletu narodowego opuściło grupę podczas marcowego tournee po Meksyku, by schronić się w USA. Większość zwróciła się o azyl polityczny w tym kraju. To nie pierwszy przypadek w historii tego zespołu.

Korea Północna wyciągnęła z arsenału jedną ze swoich największych rakiet balistycznych - Musudan - twierdzą południowokoreańskie i japońskie media, powołując się na informatorów we władzach. Pocisk został przewieziony w niewiadomym celu na wschodnie wybrzeże kraju.

Zakończył się proces dwóch mężczyzn, którzy - jak stwierdził sąd w Exeter w zachodniej Anglii - planowali zabójstwo piosenkarki Joss Stone. Jeden został skazany na dożywocie. Wyrok na drugiego został odroczony do czasu otrzymania przez sąd wyników badań psychiatrycznych - informuje BBC News.

"Stan ani pokoju, ani wojny właśnie zakończył się na Półwyspie Koreańskim", "heroiczny lud KRLD jest pełen rosnącego gniewu" - ambasada Korei Północnej w Warszawie publikuje oświadczenie na swojej stronie internetowej. Deklaracje Phenianu zazwyczaj docierają do Polski zniekształcone przez kilka tłumaczeń, ale dzięki dyplomatom północnokoreańskim można poznać oryginalny przekład, pełen niecodziennych zwrotów i twierdzeń.

W Groznym doszło w środowy wieczór do pożaru 40-piętrowego, najwyższego w Czeczenii wieżowca. Wnętrze budynku nie ucierpiało, spłonęła za to część jego powłoki i przestał działać mechanizm największego na świecie zegara wskazówkowego umieszczonego na jego szczycie. Ocalało mieszkanie "honorowego obywatela Czeczenii" - Gerarda Depardieu, który swoje 200-metrowe lokum ma w sąsiednim, 27-piętrowym budynku.

Pewien rybak specjalizujący się w łowieniu krabów zdołał niezauważony opuścić wody terytorialne Korei Południowej i pod nosem marynarki wojennej Seulu i Waszyngtonu przedostać się do Korei Północnej. Podobno oszukał strażników już czwarty raz. Nikt nie rozumie, jak udaje mu się to robić. Wiadomo tylko, że kilka ostatnich lat żył na spornej wyspie Jongpjong, do której prawo roszczą sobie obie Koree. Jego historię opisuje Reuters.

Phenian "zatwierdził atak nuklearny na Stany Zjednoczone" - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja KCNA cytowana przez swojego odpowiednika z Seulu, agencję Yonhap. W rekacji na to oświadczenie Biały Dom zażądał "zaprzestania gróźb" pod adresem USA. Równocześnie wyśle jednak system obrony przeciwrakietowej na wyspę Guam na zachodni Pacyfik.

Pemier Polski Donald Tusk jest "zdecydowanym faworytem" na stanowisko nowego szefa Komisji Europejskiej, a jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - na nowego szefa unijnej dyplomacji - pisze ekspert istniejącego od 1996 roku think tanku Centre for European Reform, Hugo Brady.

Wielka Brytania czeka na wyrok we wstrząsającej sprawie małżeństwa, które spaliło sześcioro dzieci w ich domu. Para chciała się zemścić na kochance męża walczącej o prawa do opieki nad rodzeństwem. Podpalili dom i nie zrobili nic, by ratować śpiące dzieci, które miały od 5 do 13 lat.

W Mobile, w amerykańskim stanie Alabama, z cumy zerwał się luksusowy wycieczkowiec Carnival Triumph. Na pokładzie są polscy robotnicy, którzy właśnie remontowali jednostkę. Nie zagraża im niebezpieczeństwo. Wszystko przez wyjątkowo silny wiatr, który wywrócił też budkę strażników - jeden mężczyzna uznany jest za zaginionego.