"Chciałbym pogratulować także nam wszystkim"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej to wielki dzień dla UE, a dla Polski powód do determinacji, aby być wśród decydentów we wspólnocie.

Wałęsa: Nobel dla UE to "zaskoczenie na minus"

Lech Wałęsa powiedział, że jest "zaskoczony na minus" przyznaniem w tym roku pokojowego Nobla Unii Europejskiej. Były prezydent, laureat tej nagrody z 1983 r., przyznał, że decyzja Komitetu Noblowskiego jest dla niego niejasna. Wałęsa nie był jedynym nią zdziwionym.

Castro prosił ZSRR o pozostawienie głowic. Mikojan odmówił

Po zakończeniu tzw. kryzysu kubańskiego w 1962 roku Fidel Castro prosił ZSRR o pozostawienie taktycznych głowic jądrowych na Kubie, jednak Rosjanie odmówili powołując się na nieistniejące prawo - donosi na swoich stronach "Foreign Policy", powołując się na dokument z 1962 roku.

Unijni politycy cieszą się z Nobla. "Uznanie za pracę"

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana Unii Europejskiej to dowód uznania dla roli UE jako "największego rozjemcy w historii" - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Entuzjastyczne głosy dotarły też z Niemiec, Francji i od unijnych polityków. Jak powiedziała szefowa unijnej dyplomacji, "ucieszyła ją wiadomość o przyznaniu pokojowego Nobla Unii Europejskiej w uznaniu za tę pracę".

Chiński noblista liczy na uwolnienie rodaka

Chiński pisarz Mo Yan, który został laureatem tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, wyraził nadzieję, że jego przebywający w więzieniu rodak, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r., Liu Xiaobo "jak najszybciej" wyjdzie na wolność.

Unia Europejska dostała Nobla

Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska. UE uhonorowano za długoletnią rolę w jednoczeniu kontynentu. - Stabilizująca rola odegrana przez UE pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju - napisano w komunikacie uzasadniającym przyznanie lauru.

50 lat temu ludzkość niemal się zgładziła

Na tle kolorowych lat 60-tych, w których rządzili Stonesi, Beatlesi i agent specjalny James Bond, ta czarno-biała fotografia przypomina o niezwykle mrocznym momencie, w którym świat był bliski zagłady. Jest zimna wojna, okres niespotykanego wcześniej wyścigu zbrojeń. Stany Zjednoczone odkrywają, że Związek Radziecki instaluje na Kubie swoje pociski. Gdyby Chruszczow nie ustąpił, gdyby zwlekał z reakcją kilka godzin dłużej, świat wyglądałby dziś zupełnie inaczej.

Majordomus papieża będzie dalej pracował w Watykanie?

Majordomus papieża Paolo Gabriele, skazany przez sąd w Watykanie na półtora roku więzienia (w areszcie domowym) za kradzież tajnych dokumentów, nie odwołał się od wyroku w wyznaczonym czasie. Wiele wskazuje na to, że były kamerdyner będzie dalej pracował za Spiżową Bramą.

Kosmiczny "wielki brat" USA sprawny jak nigdy? Pentagon się chwali

- Stany Zjednoczone wysłały na orbitę nowe satelity szpiegowskie, które są "największą zmianą w tej dziedzinie w ciągu ostatnich trzech dekad" - oznajmił Mike Vickers, odpowiedzialny w Pentagonie za wywiad. Nie wyjaśnił wiele więcej, ale prawdopodobnie chciał przekazać, że amerykański orbitalny "wielki brat" jest sprawny jak nigdy i widzi wszystko.

Myśliwce USA "porywające" egipskiego Boeinga. Zapomniany incydent

Noc z 10 na 11 października 1985 roku. W ciemnościach nad Morzem Śródziemnym sfora amerykańskich myśliwców otaczała egipskiego Boeinga 737. Na pokładzie samolotu pasażerskiego - palestyńscy terroryści, których władze USA chciały ująć za każdą cenę. Jak się okazało w ciągu kilku godzin, ową ceną był kryzys dyplomatyczny w relacjach z Włochami i Egiptem.

Amerykanie bombardują w Pakistanie. 16 ofiar

Co najmniej 16 osób zginęło w czwartek w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego, tzw. drona, na północnym zachodzie Pakistanu. W wyniku eksplozji trzech ładunków wybuchowych w innych częściach kraju śmierć poniosło 17 osób.

Potężne eksplozje w Damaszku. Celem kompleks wojskowy

Potężne bomby wybuchły w czwartek wieczorem w stolicy Syrii, Damaszku. Do eksplozji doszło w regionie, gdzie znajdują się kompleksy wojska i sił bezpieczeństwa, na zachód od Placu Umajjadów - donosi agencja Reutera.

Biden pomoże Obamie? Starcie kandydatów na wiceprezydenta

W czwartek wieczorem (w Polsce będzie godz. 3) naprzeciw siebie staną wiceprezydent Joe Biden i kandydata republikanów na to stanowisko Paul Ryan. Demokraci liczą, że Biden pomoże prezydentowi Barackowi Obamie zatrzeć złe wrażenie po jego porażce w debacie z Mittem Romneyem.

Turcja: Na pokładzie samolotu było rosyjskie uzbrojenie dla Asada

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w czwartek, że zmuszony do lądowania w Ankarze samolot przewoził sprzęt wojskowy i amunicję przeznaczoną dla syryjskiego ministerstwa obrony. Wcześniej tureckie ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło oskarżenia Syrii i Rosji dotyczące narażenia na niebezpieczeństwo pasażerów syryjskiego samolotu.

Antygejowscy działacze pozywają Madonnę

- Sąd Rejonowy w Petersburgu przystąpił w czwartek do rozpatrywania pozwu miejscowych działaczy antygejowskich przeciwko Madonnie. Domagają się oni od piosenkarki 333 mln rubli (10,8 mln dolarów) zadośćuczynienia za doznane krzywdy moralne.

Romney odskoczył Obamie

Kandydat republikanów na prezydenta - Mitt Romney - wyprzedza w sondażach prezydenta Baracka Obamę o trzy punkty procentowe - wynika z najnowszego sondażu Reuters/Ipsos.

Zamiast w poniedziałek przyleci w grudniu? Zamieszanie wokół wizyty Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin oczekiwany jest z wizytą w Ankarze 3 grudnia - poinformowało w czwartek biuro prasowe premiera Turcji. Wcześniej tego dnia rzecznik Kremla powiadomił, że Putin odłożył wizytę w Ankarze na czas nieokreślony, nie podając powodów. Napięcie między Rosją a Turcją wzrosło po tym jak Ankara zmusiła do lądowania syryjski samolot lecący z Moskwy do Damaszku.