Al-Kaida wyznaczyła następcę zabitego Abu Zeida

Al-Kaida w Afryce Północnej wyznaczyła następcę zabitego Abdelhamida Abu Zeida. Nowym dowódcą regionalnym tego odłamu organizacji terrorystycznej został 34-letni Algierczyk Dżamel Okasza - poinformowała w niedzielę algierska telewizja Ennahar.

Pomimo kryzysu wybory w Macedonii bez incydentów

Pomimo kryzysu politycznego, w jakim pogrążona jest Macedonia, niedzielne wybory lokalne w tym kraju przebiegły bez incydentów i z poszanowaniem prawa wyborczego - poinformował przewodniczący komisji wyborczej Subhi Jakupi.

Cypr nie będzie bankrutem. Porozumienie w ostatniej chwili

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Nie będzie podatku od wszystkich depozytów na wyspie, ale stracą właściciele depozytów powyżej 100 tys. euro w dwóch największych bankach Cypru.Władze w Nikozji mają zlikwidować jeden z największych banków, Laiki Popular Bank, zrestrukturyzować cały sektor bankowy oraz skonsolidować finanse, przeprowadzić reformy strukturalne i prywatyzację. W zamian Cypr dostanie 10 mld euro pomocy.

84-letni Le Pen chce ponownie kandydować

Jean-Marie Le Pen, założyciel skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, oświadczył, że chce ponownie ubiegać się o mandat eurodeputowanego. 84-letni polityk zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach do PE z okręgu południowo-wschodniej Francji.

Kerry naciska na Irak ws. tranzytu broni do Syrii

W trakcie niezapowiedzianej wizyty w Iraku John Kerry, sekretarz stanu USA, wyraził wobec premiera Nuriego al-Malikiego swoje zaniepokojenie w związku z wykorzystywaniem irackiej przestrzeni powietrznej przez irańskie samoloty transportujące broń do Syrii. - Wszystko co wspiera prezydenta Asada, stanowi problem - powiedział dziennikarzom po rozmowie z Malikim.

Agent Mosadu "przekazywał informacje Hezbollahowi"

Agent Mosadu Ben Zygier, który w 2010 roku popełnił samobójstwo w izraelskim więzieniu, przekazywał libańskiemu ugrupowaniu Hezbollah tajne informacje, przyczyniając się do zdemaskowania siatek szpiegowskich Izraela w Libanie - podał w niedzielę "Der Spiegel".

"Chcemy pracy, a nie małżeństw homoseksualnych"

W niedzielnym proteście przeciwko małżeństwom homoseksualnym uczestniczyło w centrum Paryża, według policji, około 300 tys. osób. Z kolei organizatorzy twierdzą, że w demonstracji wzięło udział prawie półtora miliona przeciwników małżeństw osób tej samej płci. Doszło do kilku incydentów. Żandarmi użyli gazu łzawiącego wobec osób, które próbowały sforsować ogrodzenie i dostać się na Pola Elizejskie.

Prezydent uciekł do Konga. Francuzi wzmocnią swoje siły

Po trwającym kilkanaście godzin szturmie na Bangi, rebelianci zajęli stolicę Republiki Środkowoafrykańskiej, a prezydent kraju Francois Bozize uciekł przez rzekę do Konga - podała agencja Reutera. Według świadków w starciu zginęło sześciu żołnierzy RPA. W mieście są francuscy żołnierze wysłani w sobotę do ochrony międzynarodowego lotniska. Prezydent Francois Hollande zapowiedział, że wzmocni kontyngent, by chronić swoich obywateli.

Szef syryjskiej opozycji rezygnuje: Czerwona linia przekroczona

- Obiecałem narodowi syryjskiemu i Bogu, że zrezygnuję, jeśli sprawy przekroczą czerwoną linię - napisał na Facebooku Moaz al-Chatib, szef opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej ogłaszając swoją rezygnację. Kilka dni temu, pomimo sprzeciwu Chatiba, ugrupowanie to wybrało premiera, który ma stanąć na czele tymczasowego rządu.

Rzecznik Putina: Bieriezowski napisał na Kreml

Rosyjskie władze wzięłyby pod uwagę pochowanie Borysa Bieriezowskiego w kraju, jeżeli usłyszałyby taką prośbę - powiedział rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow cytowany przez krajowe media. Urzędnik dodał, że zmarły w sobotę oligarcha listownie prosił Putina o przebaczenie.

Franciszek zacytował swoją babcię. Potem pierwsze słowa po polsku

W homilii podczas mszy w Niedzielę Palmową w Watykanie papież Franciszek powiedział, że "chrześcijanin nigdy nie może być smutny". Apelował też, by nie przyzwyczajać się do zła, które "zdaje rany" światu m.in. poprzez żądzę pieniędzy. - Płótno do okrycia ciała zmarłego nie ma kieszeni - zacytował swoją babcię. Tuż przed modlitwą Anioł Pański wypowiedział z kolei pierwsze słowa po polsku do zebranych na placu Św. Piotra Polaków: "Dobrej drogi".

Tilda Swinton śpi w muzeum

Aktorka Tilda Swinton przez cały dzień spała w szklanej skrzyni ustawionej w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA. Nie była jednak gościem, ale eksponatem. To część projektu artystycznego zatytułowanego "The Maybe", który potrwa do końca roku. Aktorka pojawi się w placówce jeszcze sześć razy, ale za każdym razem termin będzie niespodzianką.

Zamienili dziewczynki po porodzie. Dzieci nie chciały wrócić do rodziców

W 1994 r. w jednym ze szpitali we fransuskim Cannes na świat przyszły dwie dziewczynki. 10 lat później okazało się, że wychowują je nie ich biologiczni rodzice, bo pielęgniarki popełniły błąd. Było jednak za późno na zmianę czegokolwiek i dzieci zostały w swoich dotychczasowych domach. - Uczucia są ważniejsze niż więzy krwi - mówi dziś 19-letnia Manon, która kocha swoją mamę nad życie.

Po apelu Ocalana kurdyjscy separatyści ogłosili rozejm

Bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) ogłosili w sobotę rozejm, ale zastrzegli, że z wycofaniem się z Turcji poczekają aż władze w Ankarze wypełnią swoje zobowiązania. To reakcja na czwartkowy apel przywódcy separatystów kurdyjskich Abdullaha Ocalana.

Jest chłopcem, ale chce być dziewczynką. 6-latka walczy o swoje prawa

Ma na imię Coy i dopiero sześć lat, ale jedno wie na pewno: choć urodziła się jako chłopiec, czuje się dziewczynką. Sprawa stała się głośna w całej Ameryce, po tym jak rodzice Coy rozpoczęli spór z władzami edukacyjnymi, bo te zabroniły jej korzystać w szkole z toalety dla dziewczynek. W sprawę Coy zaangażowali się prawnicy, politycy i organizacje walczące o prawa osób transseksualnych.

Izrael przeprasza za śmierć 9 Turków. Erdogan zadowolony

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w sobotę, że przeprosiny Izraela za śmierć dziewięciu tureckich uczestników morskiego konwoju z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy w 2010 roku są zgodne z warunkami Turcji i sygnalizują wzrost jej znaczenia w regionie.