Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.9 doszło w niedzielę rano czasu lokalnego na wyspie Bougainville'a wchodzącej w skład archipelagu Wysp Salomona - poinformowała służba geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS).
Według USGS hipocentrum wstrząsu znajdowało się 29 km na zachód od portowego miasta Arawa położonego w środkowej części wyspy na wschodnim wybrzeżu. Wystąpiło na głębokości 153,8 metra.
Na razie nie ma informacji o ofiarach ani o zniszczeniach.
- Nie ma żadnych doniesień o szkodach z miejsca epicentrum trzęsienia, które jest bardzo zaludnione - stwierdził Chris McKee, specjalista z Geophysical Observatory Office w Port Moresby.
Loti Yates z Krajowego Biura Zarządzania Katastrofami poinformował, że mieszkańcom wyspy nakazano przeniesienie się w jej wyższe rejony.
Możliwe tsunami
Po trzęsieniu wydano ostrzeżenie przed tsunami. Informowano, że fale mogą mieć wysokość od 30 cm do jednego metra. Zagrożenie dotyczyło wybrzeża Wysp Salomona i Papui i Nowej Gwinei. Alert przed tsunami nie obejmował Australii ani Nowej Zelandii.
Pacyficzne Centrum Ostrzegania poinformowało później, że zagrożenie tsunami minęło.
Pierścień ognia
Papua Nowa Gwinea to państwo leżące w Oceanii, w Melanezji. Jego terytorium obejmuje w większości wyspę Nowa Gwinea oraz dodatkowo ok. 2800 mniejszych wysp. Papuę Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.
Leży w tzw. pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Na wyspie mieszka około 300 tysięcy osób.
Zobacz nagranie, obrazujące 15 lat trzęsień na Ziemi:
Autor: AD/aw / Źródło: PAP, USGS