Opublikują listę skorumpowanych urzędników

Rząd RPA w najbliższych dniach opublikuje listę nazwisk urzędników skazanych za korupcję i tych, których dobra zostały zamrożone lub skonfiskowane przez państwo - zapowiedział w niedzielę minister sprawiedliwości Jeffrey Thamsanqa Radebe.

Oto nowy prezydent Cypru

Nikos Anastasiadis zwyciężył w przeprowadzonej w niedzielę na Cyprze drugiej turze wyborów prezydenckich. Według oficjalnych wyników podanych przez ministerstwo spraw wewnętrznych konserwatywny polityk zdobył 57,48 proc. głosów.

Zmarł fotoreporter ranny w Syrii

Francuski fotoreporter Olivier Voisin, który został poważnie ranny w Syrii, zmarł w nocy z soboty na niedzielę w tureckim szpitalu - poinformowała w niedzielę rzeczniczka francuskiego MSZ. Współpracował m.in. z agencją AFP oraz z dziennikiem "Le Monde".

Po antyrządowym proteście 45 osób w areszcie

45 osób zatrzymanych, 40 rannych, w tym 12 policjantów - to przedstawiony w niedzielę policyjny bilans sobotnich protestów w Madrycie przeciwko oszczędnościom wprowadzonym przez centroprawicowy rząd Mariano Rajoya.

Ostatni Anioł Pański. Benedykt XVI dziękuje po polsku

- Serdecznie pozdrawiam Polaków. Dziękuję wam za pamięć i dowody bliskości, które otrzymuję od was w tych dniach, a szczególnie za modlitwy - mówił po polsku papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Ostatniej przed czwartkową abdykacją.

Pole gazowe In Amenas wraca do pracy

- Produkcja częściowo została wznowiona - poinformowały algierskie władze w niedzielnym komunikacie. Miesiąc temu na polu gazowym In Amenas terroryści wzięli jako zakładników pracowników kompleksu. Atak zakończył 19 stycznia szturm algierskich oddziałów specjalnych.

Chiński zwiad na wodach Japonii

Chińskie jednostki zwiadowcze wpłynęły w niedzielę na japońskie wody terytorialne w pobliżu spornych wysp Senkaku. O kolejnym incydencie na Morzu Wschodniochińskim poinformowała japońska straż przybrzeżna.

Chory Chavez. Opozycja chce wyjaśnień

Opozycja w Wenezueli domaga się informacji o stanie zdrowia i nowotworze prezydenta kraju Hugo Chaveza, który od blisko trzech miesięcy pozostaje w szpitalu, z dala od życia publicznego. W związku z tymi żądaniami w sobotę na ulice Caracas wyszły setki ludzi.

"Finansowy zamach stanu". Hiszpania protestuje

Fala demonstracji przeszła w sobotę przez Hiszpanię. W zorganizowanych marszach wzięło udział dziesiątki tysięcy osób. Powodem są oszczędności wprowadzane przez centroprawicowy rząd Mariano Rajoya.

Ostatni Anioł Pański Benedykta XVI

W samo południe odbędzie się ostatni Anioł Pański z Benedyktem XVI. Ostatnia audiencja generalna papieża, uznana za oficjalne pożegnanie, zaplanowana jest na środę.

Berlusconi łamie ciszę wyborczą: sądy są jak mafia

Były premier Włoch, przywódca centroprawicy Silvio Berlusconi złamał ciszę wyborczą przed rozpoczynającymi się w niedzielę wyborami parlamentarnymi. Po raz kolejny polityk uwikłany w procesy zaatakował wymiar sprawiedliwości, porównując go do mafii.

Jak smakuje język renifera, czyli co jadłam w Laponii

Suszone mięso jest twarde i słonawe, smażone – soczyste i miękkie. W Laponii nadal podstawowym przysmakiem jest renifer. Zjada się wszystko – od języka, przez serce, po żołądek. Jadłam je w Jokkmokk na kole polarnym, gdzie przez trzy dni odbywa się największy jarmark w tej części świata i wielkie święto Samów – rdzennej ludności północnej Europy.

Włosi głosują. Wygra centrolewica?

We Włoszech rozpoczęły się w niedzielę dwudniowe wybory parlamentarne, którym z zainteresowaniem przygląda się cała Europa. Pogrążony w ciężkim kryzysie finansowym kraj decyduje o swej przyszłości po ponad roku pracy rządu ekspertów Mario Montiego.

Amerykanie w Powidzu już w komplecie

Do bazy w Powidzu (Wielkopolskie) przylecieli lotnicy tworzący pierwszy rotacyjny pododdział amerykańskich sił powietrznych w Polsce. Samoloty z ostatnią grupą Amerykanów wylądowały w sobotę.

Prezydent Włoch na pożegnalnej audiencji

Benedykt XVI spotkał się na pożegnalnej prywatnej audiencji z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Papież, ustępujący w czwartek z urzędu, podziękował prezydentowi za przyjaźń i otrzymał od niego w prezencie rzadkie wydanie arcydzieła włoskiej powieści historycznej.

Najsłynniejsza sierota Rosji łączy siły z Putinem i wkracza w politykę

Kwestia losu sierot w ostatnich miesiącach stała się obiektem poważnego zainteresowania władz Rosji. Kreml tak przejmuje się losem dzieci, że zabronił ich adopcji przez Amerykanów. Rządząca partia Jedna Rosja zyskała nawet wsparcie najsłynniejszej sieroty ostatnich dekad: Andrieja Razina, odpowiadającego między innymi za hit "Biełyje Rozy".

Zięć króla Hiszpanii przed sądem. Mógł zdefraudować miliony euro

Zięć króla Hiszpanii, książę Palmy de Mallorca Inaki Urdangarin po raz kolejny stanął przed sądem i zeznaje w związku z oskarżeniami o korupcję. 45-letniemu Urdangarinowi, byłemu olimpijczykowi, mężowi młodszej córki królewskiej Cristiny, zarzuca się defraudację funduszy publicznych i oszustwa podatkowe.

Radziecki silnik legenda zmartwychwstaje. Zamiast sławić ZSRR będzie zarabiał dla USA

Radziecki silnik rakietowy NK-33 ma niezwykła historię. Zbudowany na potrzeby wielkiej rakiety N-1, która miała dostarczyć kosmonautów ZSRR na Księżyc i przypieczętować dominację Kraju Rad w Kosmosie, popadł w zapomnienie, po tym jak Amerykanie dotarli na Srebrny Glob pierwsi. NK-33 jest jednak tak dobry, że teraz wydobyto go z magazynów, odkurzono i zamontowano w amerykańskiej rakiecie Antares, która właśnie przechodzi ostatnie testy.