Iracka armia rządowa przejęła w niedzielę całkowitą kontrolę nad największą rafinerią naftową kraju znajdującą się 10 km od odbitego dwa dni wcześniej z rąk dżihadystów Bajdżi. Miasto to leży 200 km na północ od Bagdadu, między Tikritem a Mosulem.

Prezydent USA Barack Obama potwierdził śmierć Amerykanina Petera Kassiga i nazwał jego zabicie przez Państwo Islamskie (IS) aktem "zła absolutnego". Dżihadyści opublikowali w niedzielę wideo pokazujące Kassiga zamordowanego poprzez ścięcie głowy.

- Mieliśmy jak najlepsze intencje, jest nam przykro, jeśli kogoś uraziliśmy - powiedział norweski producent Einar Hagen, współtwórca fałszywego filmu, na którym syryjski - co sugeruje sceneria nagrania - chłopiec ratuje małą dziewczynkę od kul, a sam zostaje trafiony pociskiem. Film miał zwrócić uwagę świata na dramat dzieci w strefach wojny.

Donald Tusk, który od grudnia przejmie obowiązki przewodniczącego Rady Europejskiej, powiedział w niedzielę w Sopocie, że atmosfera na świecie i Europie wokół Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie jest coraz gorsza i pogarsza się w dramatycznym tempie.

Prezydent USA Barack Obama ponownie zapewnił, że nie chce angażować amerykańskich wojsk lądowych do walki z dżihadystami Państwa Islamskiego (IS). Wymijająco dodał jednak, że sytuacja może zmienić się na tyle, że ich wykorzystanie będzie konieczne.

Były ekonom rzymskiej papieskiej bazyliki Matki Bożej Większej ksiądz Bronisław Morawiec został skazany przez trybunał w Watykanie za oszustwo finansowe i przywłaszczenie pieniędzy na trzy lata i dwa miesiące więzienia.

Deklaracja ma związek w obchodzonym w niedzielę Dniem Żałoby Narodowej. Wówczas Niemcy oddają hołd ofiarom obu wojen światowych, terroryzmu i prześladowań politycznych. "My, Niemcy, odczuwamy głęboki wstyd z powodu winy za zbrodnie popełnione na Polakach przez Niemców oraz w imieniu Niemiec" - napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Nie rób zdjęć nocą wieży Eiffla, a przez całą dobę - brukselskiemu Atomium - zwłaszcza jeśli chcesz pochwalić się nimi na Facebooku - zaalarmował portal informacyjny EUobserver specjalizujący się w tematyce unijnej. Powodem są prawa autorskie podlegające ochronie.

Kolejny samolot wojskowy z polską pomocą humanitarną dla uchodźców w północnym Iraku wylądował w niedzielę na lotnisku w Irbilu - informuje MSZ na Twitterze. W transporcie są namioty, koce, odzież, tabletki do uzdatniania wody i inne artykuły pierwszej potrzeby.

Na czeskim portalu aukcyjnym pojawiła się nietypowa aukcja. Można wylicytować bombki ze swastyką. Właściciel twierdzi, że są oryginalne, zachwala ich unikalność. Sprzedaż nazistowskich "pamiątek" wywołała duże kontrowersje, ale serwis nie usunął aukcji.

Na miejscu katastrofy malezyjskiego boeinga w Donbasie rozpoczęły się prace holenderskich specjalistów, którzy mają zebrać wrak i wywieźć go do swojego kraju. Szczątki mogą kryć wiele tajemnic ważnych dla śledztwa.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w niedzielę nagranie wideo, na którym informują o zamordowaniu przetrzymywanego w niewoli założyciela organizacji humanitarnej pomagającej Syryjczykom Petera Kassiga. Oprócz Amerykanina ściętych zostało kilkunastu syryjskich żołnierzy - donosi Al Jazeera.

Ich zamachy na serbskich polityków doprowadziły w 1998 r. do wybuchu konfliktu w Kosowie. Trzy lata później obecność mniejszości albańskiej w Macedonii stała się zarzewiem konfliktu, który ten kraj i sąsiadującą Albanię doprowadził na skraj wojny. Stanowią większość na południu Serbii, w niektórych rejonach Czarnogóry, a także w Grecji. Jak wyglądają "albańskie Bałkany" i czym jest Wielka Albania?

Stan amerykańskiego lądowego arsenału jądrowego jest źródłem nieustannych problemów dla Pentagonu. Niskie morale, starzejący się sprzęt i braki finansowe doprowadziły do serii kryzysów. Jak ujawnił szef Pentagonu Chuck Hagel, przez pewien czas na 450 rakiet Minuteman III był dostępny tylko jeden zestaw kluczy niezbędny do dokręcenia do nich głowic jądrowych.