Premier Izraela w poszukiwaniu sojuszników dla sformowania nowego rządu zgodził się zamrozić obowiązujące w kraju ograniczenia w wydatkach na utrzymanie ultraortodoksyjnych wspólnot religijnych. To zbliża go do uzyskania większości parlamentarnej.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu przeprowadzonej w środę w Indonezji egzekucji ośmiu przemytników narkotyków, w tym siedmiu obcokrajowców, mimo ponawianych apeli ich rządów o darowanie im życia. Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR) przypomniał w środę Indonezji, że prawo międzynarodowe nie pozwala na stosowanie kary śmierci w przypadku przestępstw nie zaliczanych do najcięższych, zwłaszcza takich, których intencją nie było zabójstwo.

Mieszkańcy moskiewskiej dzielnicy Kuncewo ze zdziwieniem zobaczyli na klatkach schodowych swoich domów ogłoszenie MSW, w którym polecono im, by "w czasie dni świętowania Wielkiego Zwycięstwa nie patrzyli przez okna i nie wychodzili na balkony" w związku z przejazdem po Szosie Rublowskiej kolumn samochodów przewożących przywódców państw, którzy przyjadą do Moskwy, by obejrzeć paradę wojskową na Placu Czerwonym. "Nie zaryzykuję kulki w łeb, by zobaczyć auto prezydenta Burundi" - żartują internauci.

Sąd apelacyjny w Arnhem stwierdził, że w ub.r. holenderski sąd nie popełnił błędu, odmawiając wszczęcia postępowania związanego z ludobójstwem dokonanym przez Serbów w Srebrenicy. Sprawa dotyczyła oskarżenia rodzin trzech muzułmanów, którzy chcieli osądzenia dowódcy holenderskich oddziałów i dwóch innych żołnierzy za wydanie wojskom gen. Ratka Mladicia osób, które potem zostały zamordowane. Rodziny ofiar chciały, by Holendrzy zostali uznani za współwinnych dokonania zbrodni.

Nie wymieniając jego nazwiska, Komisja Europejska w środę upomniała węgierskiego premiera Viktora Orbana, który zaproponował przywrócenie kary śmieci. - Zniesienie kary śmierci było warunkiem wstępnym przyjęcia do UE - podkreślił przedstawiciel KE.

We wtorek media ukraińskie poinformowały o napiętej sytuacji wokół bazy Prawego Sektora w obwodzie dniepropietrowskim. Miała ona zostać otoczona przez oddziały armii ukraińskiej, a członkowie batalionu ochotniczego mieli złożyć broń. Ta druga informacja, o rozbrojeniu, nie potwierdziła się. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy chce, by wszystkie nieformalne oddziały zbrojne zostały włączone w skład Gwardii Narodowej lub Wojsk Wewnętrznych MSW.

Minister obrony Rosji Sergiej Szojgu polecił w środę radzie nadzorczej konsorcjum Tupolewa „przyjrzenie się” kwestii powrotu do produkcji ponaddźwiękowych bombowców strategicznych Tu-160. - Nikt nigdy nie stworzył lepszego samolotu w tej kategorii - stwierdził Szojgu, cytowany przez agencję TASS.

Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow wydał rozkaz swoim ludziom wycofania się z okupowanej części Donbasu - twierdzi Achmed Zakajew, przywódca czeczeńskiego rządu na emigracji. Jeśli te doniesienia potwierdzą się, będzie to oznaczało, że konflikt Kadyrowa z moskiewskimi siłowikami zaostrzył się jeszcze bardziej i może mieć też wpływ na dalsze losy rebelii w Donbasie.