Odra wraca. Winna "ignorancja i arogancja" rodziców nieszczepiących dzieci

Zaczęło się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Jedna z osób odwiedzających Disneyland w Kalifornii pojawiła sie w parku rozrywki z odrą. Nie wiadomo, w jaki sposób się nią zaraziła i kim jest. Po miesiącu wiadomo jednak, że w pięciu amerykańskich stanach chorują już co najmniej 82 osoby. Zdawałoby się, że to niewiele, ale w piątek jedno z czołowych stowarzyszeń pediatrów w kraju zaapelowało, by szczepić swoje dzieci. Odra w wieku dorosłym może prowadzić do poważnych powikłań, tymczasem w USA panuje moda na nieszczepienie dzieci na choroby, które kiedyś zabijały miliony.

Zablokowali w internecie całe Węgry. Za wpisy o piłkarzu

Jeden z najstarszych piłkarskich klubów na świecie zablokował w sieci wszystkich swoich węgierskich fanów. Wszystko z powodu ich nadmiernego zainteresowania nowo pozyskanym zawodnikiem. To nie pierwszy raz, kiedy 24-letni piłkarz wywołał w internecie takie zamieszanie.

Coraz więcej aresztowań podejrzanych o terroryzm

Brytyjska policja aresztowała w 2014 roku 165 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną związaną z konfliktem w Syrii. To ponad sześć razy więcej niż w 2013 roku, kiedy aresztowano 25 podejrzanych - poinformowano w piątek.

Zapłaci milion dolarów odszkodowania za spalenie 32 osób

Pedro Garcia, były szef policji w stolicy Gwatemali skazany w tych dniach na dożywocie za spalenie w 1980 r. ambasady Hiszpanii zapłaci ponad milion dolarów odszkodowania rodzinom ofiar. W pożarze zginęły 32 osoby, które poprosiły o azyl, i pięcioro dyplomatów.

Prezydent i youtuberzy

Prezydent Obama stanął oko w oko z wyzwaniem mediów społecznościowych. Troje videoblogerów dostało szansę. Każdy przez kwadrans mógł przepytywać prezydenta Stanów Zjednoczonych. W tym i kobieta, która nosi zieloną szminkę i kąpie się w wannie z mlekiem i płatkami śniadaniowymi. Jak sobie poradziła?

"Grecja potrzebuje kapitana na trudne czasy"

Grecja, która podnosi się i odzyskuje wiarygodność, potrzebuje kapitana na trudne czasy, który poprowadzi kraj ku przyszłości we wspólnej Europie - mówił premier Antonis Samaras na kończącym kampanię wiecu wyborczym w Olimpijskiej Hali Teakwondo w Atenach.

"Arabia Saudyjska w dużej niepewności"

Śmierć króla Abd Allaha nastąpiła w delikatnych czasach dla Arabii Saudyjskiej, kluczowego sojusznika USA. Królestwo zmaga się ze skutkami spadku cen ropy, zagrożeniem ze strony Państwa Islamskiego i rosnącymi wpływami Iranu na Bliskim Wschodzie - pisze "Foreign Policy".

Rosyjscy politycy chcą, by obywatele jedli mniej

Jaki sposób na rosnące ceny żywności spowodowane jej coraz mniejszą dostępnością na rynku mają rosyjscy politycy? Jeden z nich - Ilja Gaffner z obwodu swierdłowskiego - zachęca do "jedzenia mniej". Oczywiście ma temu przyświecać ważki cel: solidarność z Władimirem Putinem izolowanym na arenie międzynarodowej i prowadzącym kraj przez trudny okres destabilizacji spowodowanej nałożonymi przez Zachód sankcjami. To samo zdanie na temat sytuacji Rosji i Rosjan ma zresztą ktoś o wiele ważniejszy - wicepremier Rosji.

Prokurator ofiarą służb specjalnych? "Lepiej było mieć go martwego"

Za śmiercią argentyńskiego prokuratora Alberto Nismana mogli stać rywalizujący ze sobą agenci służb specjalnych - oświadczył Anibal Fernandez, przedstawiciel argentyńskiego rządu. - Kiedy żył, potrzebowali go do oskarżenia prezydent. Teraz, bez wątpliwości, lepiej było mieć go martwego - wyjaśnił w wystąpieniu.

Epidemia wirusa czikungunia w Ameryce. Ofiarą Lindsay Lohan

Zaczyna się od ukąszenia afrykańskiego komara lub kontaktu z zakażonym zwierzęciem, np. małpą, a kończy nawet na chronicznym bólu mięśni, stawów i kości. W Ameryce Południowej w ciągu kilku miesięcy doszło do epidemii choroby spowodowanej przez wirus czikungunia. Opinia publiczna w Ameryce Północnej i USA mogłaby się o nim dowiedzieć za pół roku lub rok, gdyby nie to, że jego ofiarą padła właśnie Lindsay Lohan.

Dodrukowują ostatni numer "Charlie Hebdo"

Sprzedaż historycznego, wydanego tydzień po zamachu na redakcję, numeru francuskiego "Charlie Hebdo", z karykaturą Mahometa na okładce, przekroczy 7 milionów egzemplarzy - poinformował dystrybutor satyrycznego tygodnika. Trwa dodruk.

Kerry ostrzega przed podsycaniem "antysemityzmu i islamofobii"

Sekretarz stanu USA John Kerry przestrzegł Zachód, by był ostrożny w kwalifikowaniu ekstremistów w Iraku, Syrii czy Nigerii jako islamskich radykałów, nawet jeśli terroryści twierdzą, że ich motywem jest wiara. Zapowiedział wizytę w Nigerii w ciągu kilku dni.

Atak na przedmieściach Damaszku. "42 ofiary, w tym dzieci"

W wyniku ostrzału syryjskiej armii przedmieść Damaszku kontrolowanych przez rebeliantów zginęło ponad 40 osób - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka w Londynie. Do ataku doszło w sąsiedztwie Hamoria, które znajduje się pod kontrolą sił walczących o obalenie rządu Baszara el-Asada.

Pentagon uruchomi nowy program. Drony mają "polować" w watahach

Amerykańska armia rozpoczyna przygotowania do stworzenia programu mającego doprowadzić do "rewolucji" w wykorzystaniu bezzałogowych samolotów na polu walki - pisze "The Washington Post", powołując się na rozmowy z wojskowymi. Drony mają w przyszłości "polować w watahach jak wilki".

Stoltenberg spotka się z Ławrowem? "Jesteśmy gotowi"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oznajmił w stolicy Kosowa Prisztinie, że jest gotów spotkać się z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w lutym na marginesie dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

"Ludzkość najbliżej nuklearnej katastrofy od 1984 roku"

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago, którzy w 1947 r. powołali do życia zegar zagłady (ang. Doomsday clock) i za jego pomocą wskazują od prawie 70 lat zagrożenie dla ludzkości płynące z posiadania przez niektóre kraje broni jądrowej, biją na alarm - ludzkość znajduje się najbliżej zagłady nuklearnej od 1984 r. Ludzkość była bliżej końca tylko w 1953 r., gdy USA i Związek Radziecki przetestowały swoje potężne bomby wodorowe.

15-minutowy spacer, który wstrząsnął twardogłowymi

To była przechadzka polityków, jakich wiele - dwaj dyplomaci na krótkim spacerze omawiali nurtującą ich sprawę. Jeśli jednak jednym ze spacerowiczów jest szef MSZ Iranu a drugim szef dyplomacji amerykańskiej, niemal pewne jest, że komuś taki spacer może się nie spodobać.

W lutym zabraknie pieniędzy na walkę z ebolą

Mimo spadku liczby osób zarażonych wirusem ebola, sytuacja w trzech państwach najbardziej dotkniętych epidemią (Liberii, Sierra Leone, Gwinei) pozostaje "bardzo niepokojąca" - ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i zaapelowała o czujność.