Strzelanina w Monachium: napastnik zabił 9 osób i popełnił samobójstwo

W strzelaninie, do której doszło w piątek wieczorem w centrum handlowym w Monachium, zginęło 10 osób - w tym zamachowiec, który popełnił samobójstwo. Jak ujawnił na nocnej konferencji prasowej szef miejscowej policji Hubertus Andrae, napastnik to 18-latek, który miał obywatelstwa Niemiec i Iranu. Wśród ofiar śmiertelnych jest pięcioro nastolatków.

Turcja: do 30 dni wydłużono okres aresztu

Osoby podejrzewane o udział w nieudanym puczu w Turcji będą mogły być przetrzymywane w areszcie maksymalnie przez 30 dni od chwili zatrzymania. Tak wynika z dekretu, opublikowanego w Dzienniku Ustaw.

MSZ: wśród ofiar nie ma Polaków

Wśród ofiar piątkowego ataku w Monachium nie ma polskich obywateli - poinformował w sobotę rano dyrektor biura prasowego ministerstwa spraw zagranicznych, Rafał Sobczak. Jak dodał, taką informację polskim służbom konsularnym przekazała niemiecka policja. Wcześniej szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział TVN24, że nic nie wskazuje na to, by w tej tragedii ucierpieli Polacy. Zarówno on i jak i premier Beata Szydło przekazali niemieckim władzom kondolencje.

Był przywódcą Ku Klux Klanu. Chce zostać senatorem

Były przywódca Ku Klux Klanu David Duke, zarejestrowany republikanin, ogłosił w piątek na swej stronie internetowej, że chce się ubiegać o mandat senatora USA w Luizjanie. Partia Republikańska ostro potępia go za te plany.

Clinton wybrała swojego zastępcę

Demokratyczny senator z Wirginii Tim Kaine ma być kandydatem Hillary Clinton na wiceprezydenta. O swoim wyborze była szefowa amerykańskiej dyplomacji poinformowała w piątek na Twitterze.

Monachijczycy otwierają drzwi

Na portalach społecznościowych pod hasztagiem #offenetür (otwarte drzwi) mieszkańcy Monachium zapraszają do swoich domów ludzi ewakuowanych z centrum handlowego Olympia, a także z innych miejsc, np. monachijskiego Dworca Głównego.

Tam padły strzały. "Dzieci płakały, biegły w panice"

Kobieta, która była świadkiem strzelaniny w centrum handlowym Olympia w Monachium, opowiedziała o panice, jaka wybuchła w tamtejszej restauracji McDonald's. Tam padły pierwsze strzały. Nagranie jej relacji rozgłośnia BR24 zamieściła na Twitterze.

Kilkanaście godzin przed atakiem: 77 proc. Niemców obawia się zamachu

77 proc. Niemców uważa, że ich kraj będzie wkrótce celem zamachu terrorystycznego - wynikało z sondażu opublikowanego w piątek na kilkanaście godzin przed strzelaniną w Monachium. Badanie przeprowadzono po poniedziałkowym ataku 17-letniego imigranta, który siekierą i nożem ranił pięć osób. Do tamtego ataku przyznali się dżihadyści z IS.

USA, Rosja i ONZ chcą wznowić rokowania pokojowe

Wysocy przedstawiciele USA, Rosji i ONZ spotkają się w przyszłym tygodniu w Genewie, aby podjąć próbę wznowienia rokowań pokojowych w sprawie Syrii i położyć kres ciągnącej się już sześć lat wojny domowej w tym kraju.

Obama odrzuca oskarżenia ws. zamachu stanu w Turcji

USA nie wiedziały o przygotowywanym w Turcji zamachu stanu - oświadczył prezydent Barack Obama. Odniósł się także do żądań dotyczących ekstradycji islamskiego kaznodziei Fetullaha Gulena, którego Ankara oskarża o zorganizowanie puczu.

Pożegnanie Pawła Szeremeta. "Bohaterowie nie umierają"

W Kijowie odbyła się ceremonia pożegnalna tragicznie zmarłego Pawła Szeremeta. W Ukraińskim Domu, gdzie została ustawiona trumna z ciałem, hołd dziennikarzowi oddali koledzy po fachu i przedstawiciele władz. Szeremet zginął 20 lipca w wyniku eksplozji bomby podłożonej w samochodzie. Zostanie pochowany jutro w stolicy Białorusi, Mińsku.

"Prowokacyjna akcja sił nacjonalistycznych w RP". Kijów reaguje na uchwałę Sejmu

"Jest mi przykro w związku z decyzją polskiego Sejmu" - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w odpowiedzi na przyjętą przez polski Sejm uchwałę dotyczącą zbrodni wołyńskiej, w której została ona określona mianem ludobójstwa. Decyzję Sejmu skomentowało także ukraińskie MSZ. Stanowisko w tej sprawie zajęła także komisja spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu.

Premier przestrzega przed kolejnym puczem

Ryzyko kolejnej próby zamachu stanu jeszcze nie zniknęło, ale kontrolujemy sytuację - twierdzi turecki premier Binali Yildirim. Zapewnił ponadto, że nie miał informacji z wyprzedzeniem o planowanym puczu.

Wielką eksplozję nagrali z drona. Po budynku został krater

Syryjscy rebelianci zdetonowali wielki ładunek wybuchowy, który umieścili w podkopie pod ważną pozycją sił rządowych w Aleppo. Eksplozja była tak potężna, że z kilkupiętrowego budynku nie zostało praktycznie nic. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka zginęło 38 ośmiu żołnierzy sił rządowych.