Wang Yi, pastor będący zwierzchnikiem największego, niezarejestrowanego Kościoła protestanckiego w Chinach, został skazany na dziewięć lat więzienia za działalność wywrotową. Mężczyzna był oskarżany o podżeganie do obalenia władzy państwowej.

Berlińska policja otrzymała w poniedziałek zgłoszenie o strzałach w pobliżu dawnego przejścia granicznego Checkpoint Charlie w centrum miasta. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, nie znaleźli jednak dowodów użycia broni palnej. Nie potwierdziły się też wcześniejsze doniesienia o napadzie rabunkowym. Wciąż trwa dochodzenie w tej sprawie.

Iran zdecydowanie potępia "agresję wojsk USA na ziemie Iraku i irackie siły", a naloty sił USA na szyicką milicję Kataib Hezbollah w Iraku i Syrię ocenia jako "wyraźny przykład terroryzmu". - Krew męczenników nie pójdzie na marne, nasza odpowiedź będzie bardzo mocna - ostrzegł założyciel i były przywódca Kataib Hezbollah. Tymczasem władze w Bagdadzie oświadczyły, że amerykańskie ataki zmuszają Irak do ponownego rozważenia swoich stosunków i współpracy ze stacjonującą w tym kraju i kierowaną przez Waszyngton międzynarodową koalicją przeciwko dżihadystom.

Nacjonalistyczna Partia Basków poprze drugi rząd Pedra Sancheza podczas głosowania wotum zaufania dla nowego gabinetu Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. W poniedziałek Pedro Sanchez oraz lider baskijskiego ugrupowania Andoni Ortuzar podpisali porozumienie, w którym strony zobowiązały się do dialogu o statucie Kraju Basków.

"Jedna zmiana dziesięciu pracowników łagru nie jest w stanie utrzymać pięciuset więźniów w niewolniczym posłuszeństwie. Dlatego stworzono system, w którym połowa skazanych, jawnie lub potajemnie, współpracuje z administracją, pomagając utrzymać atmosferę strachu i nieufności" - napisał we wspomnieniach opublikowanych na łamach dziennika "Nowaja Gazieta" Ołeh Sencow. Ukraiński reżyser, oskarżony w Rosji o terroryzm i uwolniony we wrześniu, opowiedział o pięciu latach za kołem podbiegunowym.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w poniedziałek, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych między innymi w Iraku, Kosowie, na Sycylii oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Najwięcej polskich żołnierzy i pracowników wojska działa w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie, który liczy do 350 polskich wojskowych.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer opowiada się za zwiększeniem udziału Bundeswehry w misjach wojskowych w Afryce. Jej zdaniem "dalsza bezczynność" może doprowadzić do tego, że "w końcu będziemy musieli otoczyć Europę murem i drutem kolczastym". Pomysł ten odrzucają współrządzący z chadekami socjaldemokraci.

Były premier Chorwacji Ivo Sanader i szef węgierskiej grupy energetycznej MOL Zsolt Hernadi zostali uznani za winnych zarzutów korupcyjnych. Obaj otrzymali kary więzienia. Wyrok nie jest prawomocny. Proces w sprawie łapówki przyjętej od MOL to najgłośniejszy z procesów sądowych byłego szefa chorwackiego rządu. "To nie pierwsze nieuczciwe postępowanie, jakie zostało przeprowadzone w Chorwacji" - skomentowała wyrok firma MOL w oświadczeniu.

Oskarżenia Władimira Putina pod adresem Polski i odpowiedź władz w Warszawie odnotowują w ostatnich dniach media w wielu zachodnich krajach. Na ich łamach w Niemczech, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwecji dyplomatyczny spór wpisuje się w szerszy kontekst. Podkreśla się, że prezydent Rosji w grudniu kilkukrotnie atakował już Zachód, próbując dowieść, że to układy europejskich potęg z Hitlerem, a nie porozumienie na linii Berlin-Moskwa, doprowadziły do wybuchu II wojny światowej.

Przyczyną katastrofy samolotu Fokker, w której zginęło 12 osób, mogło być zbyt wczesne wydanie zgody na jego start w Ałmatach - stwierdził szef lotów kazachskiej linii lotniczej Bek Air Erik Saparow. Stwierdził, że minutę wcześniejszy start innej maszyny - Airbusa 321 - doprowadził "do silnego zawirowania powietrza".

W tej sprawie nie powinno być podziałów politycznych - mówił Bartłomiej Sienkiewicz (Koalicja Obywatelska), komentując słowa prezydenta Rosji pod adresem Polski i reakcje polskich władz. Krzysztof Śmiszek (Lewica) apelował do rządu o "wysiłek" i przekonanie państw unijnych, byśmy "wszyscy mówili jednym głosem". Piotr Zgorzelski (PSL - Koalicja Polska) uznał wypowiedź Władimira Putina za "element wojny hybrydowej". - Nie możemy się dać sprowokować, nie możemy ulegać emocjom, ale też pozwalać, aby takie słowa pozostawały bez komentarza - oceniła była premier Beata Szydło (PiS).

Na trzy lata więzienia skazał w poniedziałek chiński sąd badacza He Jiankuia, który w 2018 roku poinformował o zmodyfikowaniu DNA dwóch dziewczynek. Genom bliźniaczek Lulu i Nany został poddany edycji przy pomocy technologii modyfikacji genetycznej CRISPR/Cas9 na etapie zapłodnienia.

Wojenki toczone przez Rosję pokazują społeczeństwu, że Zachód jest zły, kłamie, ma własną wersję historii - ocenił dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich doktor Adam Eberhardt. Gość TVN24 komentował słowa prezydenta Rosji na temat Polski i genezy II wojny światowej. Jego zdaniem "władze rosyjskie postanowiły taranem wrzucić do przestrzeni europejskiej medialnej własną wizję historii".