Sąd w Ostii pod Rzymem skazał trzech lekarzy i pielęgniarkę z tamtejszego szpitala na kary od 2 do 2 i pół roku więzienia w głośnej sprawie śmierci polskiego bezdomnego. Ten, w październiku 2005 roku, leżał przez 17 godzin przed pogotowiem, zanim udzielono mu pomocy. Mimo reanimacji zmarł.
Do szeroko opisanego we włoskiej prasie zdarzenia doszło w październiku 2005 roku. 40-letni Bogdan M. został przywieziony do szpitala w Ostii w stanie nietrzeźwym po tym, gdy znaleziono go na ulicy. Miał torsje.
Na powietrzu lepiej
Personel medyczny postanowił wystawić go na noszach przed budynek, gdzie miał czekać na pomoc.
Gazety informowały, że pielęgniarki mówiły do mężczyzny, że na powietrzu poczuje się lepiej. Brak reakcji personelu, który przez 17 godzin nie interesował się w ogóle zapomnianym pacjentem, zarejestrowała kamera telewizji przemysłowej. Całą noc spędził on w zimnie przed budynkiem.
Dopiero następnego dnia rano do Polaka wyszła pielęgniarka i stwierdziła u niego kłopoty z oddychaniem. Mimo reanimacji zmarł.
Sfałszowana dokumentacja
Personel medyczny sfałszował potem dokumentację szpitalną, by ukryć, ile czasu minęło od przywiezienia mężczyzny na pogotowie do chwili, gdy zajęli się nim lekarze.
Właśnie za to skazano trzech z nich. Pielęgniarka, oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci, dostała karę 2 lat. Cztery inne osoby - lekarkę, pielęgniarzy i policjantkę dyżurującą wówczas na pogotowiu - uniewinniono.
Źródło: PAP