Przez 11 lat w jej piersi biły dwa serca - własne i przeszczepione. Kiedy organizm 16-letniej dziś Hannah Clark odrzucił to drugie, okazało się, że jej chore serce... samo się uleczyło. - Możliwość wyzdrowienia w takim przypadku jest czymś magicznym - przyznaje lekarz nastolatki.
Hannah urodziła się kardiomiopatią, czyli stanem zapalnym mięśnia sercowego, który uniemożliwiał właściwą pracę serca i poważnie zagrażał jej życiu. Lekarze umieścili ją na liście osób oczekujących na przeszczep.
Dwa serca
W 1995 roku, w wieku dwóch lat Hannah otrzymała serce 5-miesięcznego dziecka. Jednak nie zamiast własnego, ale obok - kardiochirurg wykonujący operację stwierdził, że jej własnemu sercu trzeba dać okazję do samouleczenia i nie usunął go z organizmu. Dzięki dodatkowemu narządowi jej własne serce mogło odpocząć i usprawnić działanie.
Niestety 10 lat później problemy ze zdrowiem znowu dały o sobie znać. Bardzo silne leki, które Hannah zażywała, żeby jej organizm nie odrzucił obcego organu doprowadziły do powstania raka płuc. Guz cały czas się rozprzestrzeniał. Lekarze próbowali zmniejszać dawki podawanych leków, ale ciało Hannah ostatecznie odrzuciło serce dawcy.
Zdrowe!
W 2006 roku lekarze z London's Great Ormond Street Hospital zdecydowali się na usunięcie serca dawcy. Operacja była bardzo ryzykowna, a szanse na przeżycie dziewczynki oceniano na mniej niż połowę. Jednak okazało się, że przez 11 lat odpoczynku jej własne serce zdążyło wyzdrowieć i bez większych problemów podjęło pracę. Od tej pory Hannah w pełni cieszy się życiem. Dopiero teraz może uprawiać sport czy zajmować się zwierzętami.
"Jestem szczęściarą"
16-latka z Cardiff mówi, że ma wielkie szczęście, ponieważ udało jej się pokonać chorobę i rozpocząć normalne życie.
Lekarze podkreślają, że bardzo rzadko zdarza się, żeby serce potrafiło się samo wyleczyć. Prof. Peter Weissberg z British Heart Foundation powiedział, że jeszcze długo kardiolodzy będą zastanawiać się, co sprawiło, że serce Hannah wróciło do zdrowia. Zdobyta wiedza na pewno pomoże w leczeniu chorób serca u innych pacjentów.
miz,kaw/iga
Źródło: BBC News