Wybory samorządowe 2024 w Rzeszowie. Kandydaci na prezydenta 

Źródło:
tvn24.pl
Rzeszów
RzeszówGoogle Maps
wideo 2/4
RzeszówGoogle Maps

O reelekcję powalczy aktualny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Wystartuje z poparciem PO i Nowej Lewicy. Rządzić stolicą Podkarpacia chce też przewodniczący rady miasta Waldemar Szumny (PiS), poseł Adam Dziedzic (PSL) oraz bezpartyjny profesor związany z Politechniką Rzeszowską, Jacek Strojny. Skrajną prawicę w wyścigu do fotela prezydenta Rzeszowa reprezentują Janusz Niemier (Polska Jest Jedna) i Karolina Pikuła z Konfederacji.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Polki i Polacy wybiorą burmistrzów i prezydentów miast i wójtów gmin oraz radnych gmin, miast powiatów i sejmików wojewódzkich.

Jeśli pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów, druga odbędzie się dwa tygodnie później, 21 kwietnia.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2024. Kogo wybieramy w głosowaniu?

Wybory samorządowe 2024 w Rzeszowie. Adam Dziedzic (PSL)

Start Adama Dziedzica w wyborach na prezydenta Rzeszowa jest sporym zaskoczeniem, bo jeszcze kilka tygodni temu Trzecia Droga (którą PSL tworzy z Polską 2050 Szymona Hołowni) zapowiadała, że najprawdopodobniej w wyborach poprze aktualnego prezydenta Rzeszowa - Konrada Fijołka.

"Wiem, że to zaskoczenie, ale dochodzą do nas sygnały, że coś nie zagrało, być może to kwestia krótszej kadencji obecnego prezydenta Rzeszowa" - tłumaczył swój start Adam Dziedzic podczas konferencji prasowej, podczas której ogłosił swój start w najbliższych wyborach samorządowych.

"W wyborach samorządowych stawiamy na przywrócenie samorządom tego, co zostało im odebrane przez osiem lat rządów PiS, chodzi o przesunięcie możliwie jak największej ilości środków, decyzji i kompetencji na poziom lokalny - naszych Małych Ojczyzn" - poinformował kandydat PSL na prezydenta Rzeszowa inaugurując samorządową kampanię wyborczą.

Adam Dziedzic ma 53 lata, jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. W latach 2010-2014 był radnym powiatu rzeszowskiego, w 2014–2023 pełnił funkcję wójta gminy Świlcza (powiat rzeszowski), a od 2023 roku jest posłem na Sejm X kadencji. Mandat zdobył startując z listy Trzeciej Drogi. Od 2021 roku pełni funkcję prezesa PSL w województwie podkarpackim.

Adam Dziedzic (PSL) Adam Dziedzic - Poseł na Sejm RP/Facebook

Wybory samorządowe 2024 w Rzeszowie. Konrad Fijołek (KWW Rozwój Rzeszowa)

O reelekcję powalczy aktualny prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Fijołek ma 47 lat, z wykształcenia jest socjologiem. Stolicą Podkarpacia rządzi od czerwca 2021 roku. Wygrał przedterminowe wybory, które zostały zorganizowane po rezygnacji ze stanowiska wieloletniego prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca. Ustępujący gospodarz - przez lata związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej - na swojego następcę namaścił wówczas wiceministra sprawiedliwości z PiS, Marcina Warchoła. W szeregach ówczesnej opozycji nastąpiła mobilizacja i Fijołek szedł do wyborów z poparciem PO, Lewicy, PSL i Ruchu Polska 2050. Wybory wygrał w pierwszej turze uzyskując ponad 56 procent głosów poparcia.

Tym razem będzie inaczej, bo PSL wystawiło swojego kandydata, który może liczyć na poparcie Ruchu Polska 2050. Fijołka - jak poprzednio - poprze Platforma Obywatelska, która zrezygnowała z wystawiania swojego kandydata oraz Nowa Lewica.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2024. Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Fijołek jako pierwszy w Rzeszowie zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich i jako pierwszy zarejestrował komitet wyborczy KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa.

Zaraz po złożeniu wniosku w Krajowym Biurze Wyborczym napisał na platformie X, że będzie "ponownie zabiegał o głosy Rzeszowian, aby kontynuować zrównoważony rozwój miasta". Konkretów na temat programu wyborczego jeszcze nie zdradził. Po wstępnych deklaracjach można się jednak spodziewać kontynuacji dotychczasowych działań.

Konrad Fijołek Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa

Wybory samorządowe 2024 w Rzeszowie. Janusz Niemier (Polska Jest Jedna)

Swój start w wyborach zapowiedział także Janusz Niemier, członek prawicowej partii Polska Jest Jedna. Wystartuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Obrony Polski. Swoją kandydaturę na prezydenta przedstawił przed schronem atomowym "Marysieńka" w Rzeszowie, który aktualnie jest zabytkiem. W krótkim spocie, jaki zaprezentował przy okazji zainaugurowania kampanii wyborczej, mówił o bezpieczeństwie, które ma być fundamentem dalszego rozwoju Rzeszowa.

Niemier ma 48 lat i mieszka w Świlczy, jest magistrem wychowania fizycznego i doktorem socjologii, pilotem i przedsiębiorcą. Pracował w Straży Granicznej, gdzie najpierw pełnił funkcję operatora systemów obserwacji lotniczej, a następnie pilota śmigłowca. Prowadzi wykłady na tematy związane z zagrożeniami płynącymi od nowych technologii bezprzewodowych i 5G.

W 2023 roku z KWW Polska Jest Jedna startował w wyborach parlamentarnych jednak nie udało mu się zdobyć mandatu poselskiego.

Wybory samorządowe 2024 w Rzeszowie. Karolina Pikuła (Konfederacja)

Jedyna kobieta w stawce. Karolina Pikuła ma 31 lat, skończyła studia pedagogiczne. Jest przewodniczącą Konfederacji Korony Polskiej, działaczką Polskiego Stowarzyszenia Wolne Podkarpacie i Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości.

Od lat związana z Konfederacją, często można ją zobaczyć przy boku Grzegorza Brauna, skrajnie prawicowego polityka słynącego m.in. z antyukraińskich i antysemickich działań i wystąpień. To właśnie Braun ogłosił, że Pikuła jest kandydatką Konfederacji na fotel prezydenta Rzeszowa.

Czytaj też: Czy w wyborach samorządowych można głosować poza miejscem zamieszkania? A za granicą?

"Jeśli dacie mi przepustkę do rzeszowskiego ratusza, będę tam Waszym człowiekiem - społecznikiem, którym jestem już od lat - jedną z Was, walcząca o wartości i rzeczy, które w moim odczuciu są fundamentalne dla prawidłowego rozwoju miasta jak i bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców" - napisała Pikuła w mediach społecznościowych.

Te wartości - to jak podkreśliła - "wiara, rodzina i własność".

Ostatnio mocno zaangażowana w protesty rolników na polsko-ukraińskiej granicy.

Startowała w wyborach parlamentarnych do Sejmu w październiku 2023 roku, ale nie zdobyła mandatu. 

Karolina Pikuła (Konfederacja) Karolina Pikuła oficjlajny profil/Facebook

Wybory samorządowe 2024 w Rzeszowie. Jacek Strojny (Razem dla Rzeszowa)

Jacek Strojny jest kandydatem ruchu miejskiego "Razem dla Rzeszowa" założonego w sierpniu 2020 roku przez 11 stowarzyszeń i organizacji obywatelskich. Od 2023 pełni w nim funkcję przewodniczącego Rady Programowej.

Strojny ma 47 lat, z wykształcenia jest ekonomistą, profesorem Politechniki Rzeszowskiej. Od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem projektami, samorządem lokalnym i rozwojem terytorialnym. Jest ekspertem Związku Miast Polskich, Rządowego Biura Monitorowania Projektów w KPRM oraz członkiem rady programowej International Project Management Association. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w radach nadzorczych spółek komunalnych. 

W Rzeszowie zasłynął walką z patodeweloperką i na tym - między innymi - chce się też skupić jako prezydent stolicy Podkarpacia. Wśród swoich priorytetów wymienia też wsparcie aktywności rzeszowskich firm w Ukrainie oraz startupów i nowoczesnych technologii, reformę transportu zbiorowego i inwestycje drogowe, walkę z chaosem przestrzennym poprzez ograniczenie patodeweloperki oraz budowę społeczeństwa obywatelskiego, m.in. poprzez wprowadzenie budżetów osiedlowych i włączenie rad osiedli w procesy decyzyjne.

Jacek Strojny materiały nadesłane

Wybory samorządowe 2024 w Rzeszowie. Waldemar Szumny (PiS)

O fotel prezydenta Rzeszowa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości powalczy Waldemar Szumny. Ma 56 lat. Z wykształcenia jest matematykiem.  Pracował jako nauczyciel akademicki na Politechnice w Rzeszowie. Aktualnie jest zatrudniony w Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego. 

Z samorządem Szumny związany od lat. Od 1998 roku jest miejskim radnym, a od 2019 wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Od 2001 roku w strukturach PiS.

Podczas konferencji prasowej, na której ogłosił swój start w wyborach samorządowych zapowiedział, że chce "przywrócić miastu dynamikę rozwoju" oraz wprowadzić rozwiązania ułatwiające mieszkańcom codzienne życie. Zaznaczył, że w pracy na rzecz Rzeszowa chce wykorzystać potencjał różnych grup mieszkańców, w tym młodzieży, studentów i seniorów.

Podkreślił, że kandyduje, aby wykorzystać zdobyte wiedzę i doświadczenie "dla dobra rzeszowian". "Moje doświadczenie, posiadane kwalifikacje mogą przynieść nam wszystkim nową, lepszą jakość zarządzania naszym miastem" - zadeklarował.

Szczegóły tego, jak chce pokierować miastem, obiecał zdradzić na kolejnej konferencji prasowej.

Autorka/Autor:ms

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24