Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Korczowej (woj. podkarpackie) uniemożliwili przemyt ikony. Obraz przedstawiający męczenników Kościoła Prawosławnego próbował nielegalnie wwieźć do Polski 58-letni obywatel Ukrainy.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkomisarz Edyta Chabowska, przemyt obrazu został wykryty podczas szczegółowej kontroli busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych.
"Owinięty folią obraz o wymiarach ponad 50 na 70 centymetrów znajdował się w części ładunkowej pojazdu. 58-letni kierowca, mimo obowiązujących wymogów, nie zgłosił przewożonego obrazu do kontroli" - dodała.
Chciał przemycić zabytkową ikonę
Według wstępnej opinii zabezpieczona ikona datowana jest na przełom XIX i XX wieku. Przedstawia świętych męczenników Kościoła Prawosławnego. Jak podkreśliła rzeczniczka, obraz wymaga dalszych szczegółowych ekspertyz.
Podkom. Chabowska przypomniała, że jeżeli przywóz dóbr kultury dokonywany jest z państw nienależących do UE, to należy przywożony obiekt zgłosić organom celnym "w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną".
Czytaj też: Próbowali przemycić "Zmartwychwstanie" i "Krzew gorejący". "To ikony z początku XX wieku"
"W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie w rozumieniu przepisów celnych obowiązują stawki: celna 0 procent oraz podatku VAT 8 procent od zadeklarowanej wartości towaru" - zaznaczyła.
Z kolei w przypadku wywozu zabytków na stałe z Polski, pozwolenie wydaje minister kultury i dziedzictwa narodowego. Natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje dyrektor Biblioteki Narodowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie