Razem i Kukiz straciły najwięcej. Najwięksi utrzymali elektorat

[object Object]
Kto głosował na Prawo i Sprawiedliwość?tvn24
wideo 2/35

Lewica Razem i Kukiz'15 nie utrzymały swojego elektoratu z wyborów do Sejmu z 2015 roku. Wiosna podebrała głosy wszystkim największym partiom.

Państwowa Komisja Wyborcza po godzinie 8 rano opublikowała dane po podliczeniu 99,31 proc. głosów. Na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość, na które oddano 45,56 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z wynikiem 38,30 proc. Trzecie miejsce zajęła Wiosna, na którą oddano 6,04 procent głosów.

ZOBACZ NAJNOWSZE WYNIKI OGŁOSZONE PRZEZ PKW >

Poniżej progu wyborczego, który wynosi 5 proc. głosów, znajduje się obecnie Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy, który uzyskał 4,55 procent głosów. Kukiz’15 uzyskał poparcie na poziomie 3,70 procent, a Lewica Razem 1,24 procent głosów.

Pozostałe komitety wyborcze uzyskały wyniki na poziomie niższym niż 1 proc.

Sondaż: PiS z największą liczbą mandatów

Według sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24 frekwencja w niedzielnych wyborach do Europarlamentu wyniosła w skali kraju 43,4 procent.

Na pierwszym miejscu według tego badania znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobył 45,3 proc. głosów. To przekłada się na 26 mandaty. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska. Na to ugrupowanie zagłosowało 37,9 proc. ankietowanych. To oznacza, że KE zdobyła 21 mandatów w europarlamencie.

Ostatnie miejsce podium według sondażu exit poll zajęła Wiosna - partię tę według sondażu late poll poparło 6,0 proc. badanych. Tym samym działacze partii Roberta Biedronia obejmą trzy mandaty w PE. Na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 5,2 proc. To oznacza, że według sondażowych danych przypadną jej dwa mandaty.

Ugrupowanie Kukiz'15 według sondażu late poll zdobyło 3,8 proc. głosów. Na Lewicę Razem zagłosowało 1,4 proc. ankietowanych. Na inne ugrupowania - mniej niż 1 proc.

Polacy wybrali 52 europosłów spośród 866 kandydatów.

KTO DO EUROPARLAMENTU?

KTO NIE POJEDZIE DO BRUKSELI?

Według sondażu Ipsos 90,4 proc. wyborców, którzy zagłosowali cztery lata temu w wyborach do Sejmu na Prawo i Sprawiedliwość, i tym razem zagłosowało na tę partię. Niecałe 10 proc. zdecydowało się zmienić swoje preferencje i tym razem oddało głosy Konfederację (3,2 proc. spośród wyborców PiS), Koalicję Europejską (3,2 proc.) oraz Kukiz'15 (1,9 proc.).

Dane PKW po przeliczeniu głosów z 99,31 proc. komisji wyborczych
Dane PKW po przeliczeniu głosów z 99,31 proc. komisji wyborczych

Jeśli chodzi o wyborców Platformy Obywatelskiej, to według danych sondażowych na KE zagłosowało 85,6 proc., a 7,1 proc. przeszło na stronę Wiosny. Jeśli chodzi o pozostałych członków Koalicji, to przeważająca większość elektoratu tych partii także zdecydowała się oddać głos na KE. Tak było w przypadku wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego - 73,3 proc. głosujących w 2015 roku na PSL oddało głos na Koalicję, w przypadku Lewicy - 72,1 proc., a Nowoczesnej - 68,1 proc. W przypadku tej ostatniej partii, 20,7 proc. jej wyborców z 2015 roku w eurowyborach oddało głos na Wiosnę.

Problemy z utrzymaniem elektoratu

Największy odpływ głosów miał miejsce w przypadku Lewicy Razem - tylko 17,1 proc. Polaków, którzy oddali głos na Razem cztery lata temu, zdecydowało się teraz poprzeć LR. Elektorat tej partii przeszedł głównie do Koalicji (38,7 proc.) oraz do Wiosny (32,2 proc.).

Większości swojego elektoratu nie utrzymał także Kukiz'15 - wiernych temu komitetowi pozostało tylko 38 proc. wyborców z 2015 r. Reszta powędrowała do Konfederacji (16,6 proc.), PiS (16,0 proc.), KE (15,5 proc.), oraz Wiosny (10,3 proc.).

Elektorat nowej partii na scenie politycznej - Wiosny - składa się głównie z wyborców PO (35,6 proc.) oraz osób, które w ostatnich wyborach nie głosowały (15,1 proc.) oraz tych, które nie pamiętają na kogo głosowały (13,1 proc.).

WIADOMOŚCI WYBORCZE - EUROWYBORY 2019 >

Autor: kris/i,now / Źródło: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości