W weekend rozgrywki zainauguruje Centralna Liga Juniorów. To debiutancki sezon rywalizacji, która ma zastąpić Młodą Ekstraklasę.
Rozgrywki Młodej Ekstraklasy przetrwały w Polsce sześć lat. Rywalizowały w niej młodzieżowe drużyny klubów, które grały w seniorskiej Ekstraklasie. Teraz te rozgrywki zastąpi Centralna Liga Juniorów.
W rozgrywkach CLJ weźmie udział 48 drużyn w czterech grupach po 12 zespołów - Grupa A (Łódzki ZPN, Mazowiecki ZPN, Podlaski ZPN, Warmińsko-Mazurski ZPN), Grupa B (Kujawsko-Pomorski ZPN, Pomorski ZPN, Wielkopolski ZPN, Zachodniopomorski ZPN), Grupa C (Dolnośląski ZPN, Lubuski ZPN, Opolski ZPN, Śląski ZPN), Grupa D (Lubelski ZPN, Małopolski ZPN, Podkarpacki ZPN, Świętokrzyski ZPN).
Prawo gry w poszczególnych grupach mają po trzy drużyny z każdego województwa - uczestnicy rozgrywek Ligi Makroregionalnej Juniorów Starszych 2012/2013 oraz zwycięzca ligi wojewódzkiej.
Bez seniorów
Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do ćwierćfinałów, natomiast kluby które zajmą dwa ostatnie miejsca spadną z CLJ (będą miały prawo występować w rozgrywkach ligi wojewódzkiej) - ich miejsce zajmą inne drużyny z tego samego ZPN-u. W fazie pucharowej (ćwierćfinały, półfinały, finał) rozgrywa się po dwa spotkania (mecz i rewanż).
W rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów zagrają zawodnicy urodzeni w 1995 roku lub młodsi. W meczach kluby są zobowiązane do wystawienia w trakcie całego spotkania co najmniej trzech zawodników urodzonych w roku 1996 lub młodszych. Podczas meczu można dokonać czterech zmian.
To istotny zapis w kontekście rozwoju młodych piłkarzy. W rozgrywkach Młodej Ekstraklasy występować mogli bowiem seniorzy, którzy nie mieścili się w składzie pierwszej drużyny. Ostatnią edycję ME wygrali piłkarze Legii Warszawa.
Autor: BOR / Źródło: sport.tvn24.pl