Po "straconej dekadzie" Rumunia wraca na drogę rozwoju

Po "straconej dekadzie" Rumunia wraca na drogę rozwoju
Po "straconej dekadzie" Rumunia wraca na drogę rozwoju
tvn24
tvn24Rumunia wraca na drogę rozwoju

W latach 90. wydawało się, że rumuńska rewolucja roku 89. zostanie zmarnowana, że jej rozmach skończył się wraz ze śmiercią Nicolae i Eleny Ceausescu. Wielu Rumunów mówi o straconej dekadzie - relacjonował z Bukaresztu w programie "Tu Europa" Jacek Pałasiński.

Polska i Rumunia, po obaleniu komunistycznych rządów, startowały z podobnym PKB. Dziś polskie jest trzykrotnie wyższe.

Nowy zryw miał miejsce dopiero wraz ze wstąpieniem kraju do Unii Europejskiej. Teraz Rumunia odgrywa w niej coraz bardziej znaczącą rolę.

Członkostwo w UE zmienia też samą Rumunię. Kosztem pół miliarda euro zbudowano w Bukareszcie nowoczesną oczyszczalnie ścieków, a w Magurele, na przedmieściach stolicy, budowany jest jeden ze sztandarowych projektów naukowych Unii Europejskiej - największy na świecie laser.

Wyjątkowa współpraca

Współpraca polsko-rumuńska rozwija się nadzwyczaj dynamicznie. W ostatniej dekadzie polskie inwestycje na Rumunii wzrosły pięćdziesięciokrotnie, a obrót handlowy pomiędzy naszymi krajami - dziesięciokrotnie. W Rumunii jest wiele polskich fabryk chemicznych i spożywczych, które zatrudniają setki Rumunów. W kilku miastach jeżdżą polskie autobusy, w innych - polskie tramwaje. W wielu kwestiach Polska jest dla Rumunii przykładem - polska jest postrzegana jako pewien model skutecznego wykorzystania członkostwa w Unii - mówi ambasador RP w Rumunii Marek Szczygieł.

Wyzwania dla nowego szefa RE

W specjalnym wydaniu programu, który poświęcony był szczytowi unijnemu w Brukseli, gościem był profesor Witold Orłowski. Zdaniem ekonomisty dopóki trwają ustalenia, nie można być pewnym wyboru na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej polskiego premiera, Donalda Tuska. - Dopóki nie będzie ustalone, że wszyscy są za, nikt się nie sprzeciwi, to nie możemy być pewni tego wyboru - mówił Orłowski. Ekonomista stwierdził także, że najważniejszym wyzwaniem dla nowego przewodniczącego RE będzie zdefiniowanie nowych celów UE. - Wszyscy analizujący obecnie unię europejską twierdzą, że unia jest zagubiona w rozwoju - stwierdził Orłowski. - Unia trochę straciła ten jasny kierunek i najważniejszym zadaniem dla Unii jest na nowo odnalezienie i wytłumaczenie swoim obywatelom dlaczego to robimy i w którą stronę idziemy - dodał.

Po "straconej dekadzie" Rumunia wraca na drogę rozwoju
Po "straconej dekadzie" Rumunia wraca na drogę rozwojutvn24

Autor: dln / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości