Płacz Neymara, dwie twarze Ronaldo, nowe życie Messiego. Podsumowanie fazy grupowej mundialu


Polscy piłkarze już poza Rosją, ale mundial pędzi dalej. Do tej pory działo się sporo. Na ustach byli nie tylko najwięksi. Sport.tvn24.pl wybrał najważniejsze i najciekawsze momenty fazy grupowej mistrzostw świata.

Turniej, rzecz jasna, otworzyli gospodarze, choć raczej należałoby napisać, że rozjechali niczym walec Saudyjczyków. Wynik 5:0 poszedł w świat. To napędziło Rosjan, którzy w kolejnym meczu ograli Egipt (3:1) i - mimo porażki na koniec z Urugwajem (0:3) - mogli świętować awans do 1/8 finału.

Miejscowi kibice byli w euforii, choć jeszcze przed mundialem wieszali psy na piłkarzy Stanisława Czerczesowa. Nie bez powodu, bo Sborna przez dwa ostatnie lata w sparingach częściej przegrywała niż zwyciężała.

Thriller w grupie B

Na mundialowy hit nie trzeba było długo czekać. Drugiego dnia turnieju Portugalczycy i Hiszpanie stworzyli niezapomniany spektakl. Prowadzili i jedni, i drudzy. Skończyło się remisem 3:3 po genialnym kopnięciu z rzutu wolnego Cristiano Ronaldo, który skompletował hat-tricka. W grupie B emocji nie brakowało do końca.

Do ostatniej kolejki ważyły się losy awansu, bo faworytom po piętach deptał ambitny, choć niedoceniany Iran. Najwięcej strachu najedli się Portugalczycy. Mistrzowie Europy mogli wylecieć z turnieju, ale przetrwali.

Mało brakowało, a w 1/8 finału musieliby sobie radzić bez Ronaldo. W ostatnim meczu ich kapitan pokazał swoje gorsze oblicze. Jednego z Irańczyków uderzył łokciem, za co - na swoje szczęście - zobaczył tylko żółtą kartkę. Wcześniej nie wykorzystał rzutu karnego.

Fikołek przy aucie

Milad Mohammadi jest irańskim piłkarzem. I pewnie nikt by o nim nie pamiętał, gdyby nie jego "popis" w starciu z Hiszpanią.

Iran postraszył byłych mistrzów świata. Do końca, momentami wręcz brawurowo, walczył o wyrównującą bramkę. Mohammadi w czwartej doliczonej minucie szykował się do wyrzucenia autu. Najpierw ucałował piłkę, potem wskazał na niebo i ruszył. Zrobił przewrót w przód, ale najwyraźniej coś poszło nie tak. Futbolówka nie została wstrzelona w pole karne, gdzie roiło się od irańskich piłkarzy. Mohammadi, poganiany przez sędziego, stracił rezon i wycofał piłkę do najbliższego kolegi. Iran stracił prawie 30 sekund, więc Hiszpania zachowała skromne zwycięstwo.

96:49. Pierwszy taki gol

Brazylijczycy przez 90 minut bili głową w mur. Kostarykanie bronili się dzielnie, ale w końcu zabrakło im sił. Najpierw trafił Coutinho, potem Neymar. Bramka tego drugiego padła w 96. minucie i 49. sekundzie. FIFA na swojej oficjalnej stronie poinformowała, że żaden piłkarz w historii MŚ nie trafił tak późno w regulaminowym czasie. Lubujący się w statystykach serwis Opty podał na Twitterze, że poprzedni tak "późny" gol padł na mundialu w 1966 roku w Anglii.

Łzy Neymara

Po zwycięstwie z Kostaryką - w okolicznościach nadzwyczajnych - upust emocjom dał Neymar. Na największą gwiazdę Canarinhos spadła lawina krytyki po poprzednim, marnym występie przeciwko Szwajcarii (1:1). W drugim starciu wręcz dwoił się i troił. Jego gol ustalił wynik meczu. Po ostatnim gwizdku Neymar przyklęknął, ukrył twarz w dłoniach i się rozpłakał. Pocieszali go nie tylko koledzy z drużyny, ale i rywale.

Prowokujące gesty po golach

Sporego zamieszania narobili reprezentanci Szwajcarii Granit Xhaka i Xherdan Shaqiri. Ich gole przesądziły o zwycięstwie nad Serbią (2:1), ale radość wywołała już kontrowersje.

Obaj piłkarze cieszyli się w ten sam sposób, składając dłonie w sposób naśladujący dwugłowego orła, symbol Albanii. To również gest, który prowokuje do napięć między serbskimi nacjonalistami i etnicznymi Albańczykami. A FIFA zabrania wszelkich manifestacji politycznych na stadionach, więc wszczęła wobec nich procedurę dyscyplinarną. Ostatecznie skończyło się na karze finansowej, a na pomoc od razu ruszyli kibice.

45 lat na karku. I obronił karnego

Essam El-Hadary, czyli bramkarz Egiptu, wrócił z Rosji jako najstarszy uczestnik, który kiedykolwiek wystąpił na mistrzostwach świata. W ostatnim meczu z Arabią Saudyjską miał dokładnie 45 lat i 161 dni.

Spotkanie w grupie A miało niewielkie znaczenie. Obie reprezentacje były bez szans na awans. Walczyły tylko o to, żeby nie zakończyć turnieju bez choćby punktu. El-Hadary szybko odpłacił się trenerowi za zaufanie. Jeszcze przed przerwą obronił rzut karny, wykonywany przez Fahada Al-Muwallada. Ale jego drużyna ostatecznie przegrała 1:2, tracąc gola w 95. minucie.

Argentyna ocalona

Dokładnie reprezentację Albicelestes uratował Marcos Rojo w 86. minucie. Jego zwycięski gol - na 2:1 - z Nigerią sprawił, że wicemistrzowie świata sprzed czterech lat grają dalej.

To była pierwsza przyjemna chwila Lionela Messiego i spółki, którzy w Rosji cierpieli od początku. Najpierw niespodziewanie zremisowali z Islandią (1:1), później zostali zbici przez Chorwatów (0:3). Ostatecznie świętowali, Nigeria płakała, bo spadła na trzecie miejsce grupy D.

Klęska Niemców

Obrońcy tytułu mieli wszystko w swoich rękach. Do awansu z grupy potrzebowali wygranej ze słabiutką Koreą Południową. Wynik? 0:2. Po golach straconych w samej końcówce. Niemcy tak szybko z mundialem pożegnali się po raz pierwszy.

Klątwa mistrza świata ponownie dała o sobie znać. Kadra Joachima Loewa to kolejna reprezentacja w ostatnich latach, która broniąc złota na następnym turnieju, odpada z niego już po fazie grupowej. A Gary Lineker, były świetny angielski napastnik, dziś wzięty telewizyjny ekspert, musiał zmodyfikować swoje hasło.

Absurdalne zachowanie Japonii

Ta historia, niestety również z udziałem Biało-Czerwonych, zapisze się niechlubnie. W ostatnim meczu grupowym Japończycy przegrywali 0:1 z Polską. Azjatom ten wynik wcale nie przeszkadzał, bo i tak gwarantował awans z drugiego miejsca. Wiedząc jeszcze, że Senegal, ich bezpośredni rywal, nie daje rady Kolumbii, w ostatnich minutach Japończycy paskudnie pozorowali grę, oby tylko nie stracić kolejnego gola i przypadkiem nie zarobić żółtej kartki (o kolejności miejsc decydowała klasyfikacja fair play).

Trener Azjatów przyznał później szczerze, że taką taktykę zaordynował, ale niesmak pozostał. Światowe media nie szczędziły słów krytyki. Kraj Kwitnącej Wiśni gra dalej. Polacy z turniejem tak naprawdę pożegnali się po drugiej kolejce - jako pierwsza europejska ekipa.

Drabinka fazy pucharowej mistrzostw świata w Rosji | TVN 24

Autor: kz/TG / Źródło: sport.tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN