Premium

Rząd Tuska utajnił wykaz lotów Morawieckiego. I nie tylko jego

Redakcja tvn24.pl zwróciła się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wykaz lotów najważniejszych osób w państwie za ostatnie dwa lata. W odpowiedzi na nasz wniosek KPRM poinformowała, że dane lotów o statusie HEAD oraz listy pasażerów tych lotów zostały "wyłączone z publicznego udostępniania" ze względu "na ważny interes państwa i bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie". Wśród utajnionych danych jest pierwszy lot Donalda Tuska.

Wniosek na podstawie ustawy o lotach najważniejszych osób w państwie złożyliśmy miesiąc temu. Wystąpiliśmy o informacje na temat wszystkich lotów o statusie HEAD, czyli z udziałem prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu od początku 2022 roku do 15 grudnia 2023 roku.

Zgodnie z ustawą powinniśmy otrzymać szczegółowe dane przede wszystkim o lotach Mateusza Morawieckiego, który pełnił funkcję premiera do grudnia tego roku, ale także dane o pierwszym locie Donalda Tuska, który tuż po zaprzysiężeniu - 13 grudnia ubiegłego roku - poleciał do Brukseli. Wnioskowaliśmy nie tylko o informacje o datach i trasach lotów, ale także o listy pasażerów.

Odmowa

10 stycznia, równo cztery tygodnie po złożeniu wniosku, dostaliśmy odpowiedź podpisaną przez dyrektora Biura Generalnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (podlega mu Zespół Transportu Lotniczego). Odpowiedź została wysłana z upoważnienia ministra Jana Grabca, szefa KPRM.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam