Premium

Jak oni wybierają studia? I dlaczego często tak źle?

Zdjęcie: Shutterstock

Broszury, ulotki, strony internetowe uczelni nie dają pełnego obrazu. Na "radach" rówieśników też się można przejechać. Młodzi studia wybierają nierzadko po omacku. Efekt? Co czwarty student rzuca naukę po pierwszym roku. 

Łatwiej mają ci, którzy od zawsze wiedzą, czego chcą, mają wspierających rodziców i robią porządny przegląd w internecie, jaki kierunek będzie spełnieniem ich marzeń, gdzie oprócz nauki będzie miła atmosfera i niezłe imprezy, a w przyszłości - pieniądz i prestiż.

5 lipca absolwenci liceów i techników otrzymali wyniki swoich egzaminów maturalnych, tym samym rozpoczął się kluczowy etap rekrutacji na studia. Uczelnie mają jednak dużą autonomię w tym zakresie i każda sama decyduje zarówno o harmonogramie rekrutacji jak i tym, jakie przedmioty będą punktowane.

Minister Czarnek o wynikach matury 2022
Minister Czarnek o wynikach matury 2022

Jak to z tymi wyborami studiów jest i jak wybierać, żeby nie żałować, pisze Aneta Sobotka, autorka obronionej na UW pracy doktorskiej "Rola niedoskonałej informacji w podejmowaniu decyzji o wyborze studiów w Polsce". 

Jak marzenie

Ania z prywatnego liceum w Warszawie miała 5 lat, gdy postanowiła, że zostanie lekarką. Od wielu lat przygotowuje się do swoich wymarzonych studiów, czyli medycyny. W weekendy chodziła na kursy przygotowawcze, gdzie przez bite pięć godzin powtarzała materiał z matematyki, chemii i biologii. Pochodzi z lekarskiej rodziny, więc wybór kierunku studiów był dla niej oczywisty.

"Wszyscy wiedzą, że to jest moja smykałka i bardzo to lubię, i się tym interesuję po prostu i to jest to, co chcę robić na 100 procent” – mówi podekscytowana Ania*. 

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam