Premium

1,5 miliona złotych i pół roku później. Nie ma willi, a konflikt interesów? Numer konta to: 01 2345...

Fundacja Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego dostała miliony złotych od rządu między innymi w ramach programu willa plus. Miała za nie kupić mieszkanie w Toruniu. Nie kupiła. Nie wiadomo, czy wydała je na coś innego, bo jej przedstawiciele od tygodni nie odpowiadają na nasze pytania. Na swojej stronie zachęcają za to do wpłat na nieistniejące konto bankowe. Jaką rolę w tej sprawie odgrywa ważny urzędnik kancelarii premiera?

Warszawska Praga. Z jednej strony tory kolejowe linii wołomińskiej, z drugiej dawna wytwórnia wódek przebudowana na centrum kulturalno-rozrywkowe. To tu - jak wynika z zapisów Krajowego Rejestru Sądowego - na pierwszym piętrze długiego, ceglanego bloku z lat 80. mieści się siedziba Polskiego Instytutu Rozwoju Społecznego i Gospodarczego (PIRSG).

Nie jest to jednak państwowa jednostka naukowa, ale fundacja zarejestrowana 17 listopada 2020 roku. Jej twórcy uważają ją też za "niezależny instytut badawczy oraz think-tank".

29 sierpnia. Zwykłe drzwi do mieszkania, bez numeru, bez tabliczki z nazwą instytucji. Zanim nacisnę dzwonek, w korytarzu pojawia się młoda kobieta ze skrzynką warzyw. Pytam, czy mieści się tu PIRSG.

- Nie udzielę panu takich informacji. Ja tu tylko wynajmuję pokój - odpowiada.

- Czy mieszka tu Natalia Żywczyk albo Maciej Malmon?

- Nie będę panu udzielać informacji. Proszę się kontaktować z fundacją, ja jestem osobą trzecią.

W opisywanym przez tvn24.pl zimą konkursie willa plus - tak nazwaliśmy program ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka - Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego otrzymał 1,45 mln zł dotacji. Oprócz tego fundacji przyznano do tej pory blisko 800 tys. zł z publicznych środków.

Jednym z darczyńców była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dlaczego to ważne? Bo ważny pracownik KPRM to aktywny do niedawna działacz fundacji.

CZYTAJ TEŻ: WILLA PLUS. PROKURATURA WSZCZĘŁA POSTĘPOWANIE W SPRAWIE DOTACJI MINISTRA CZARNKA >>>

Kto stoi za PIRSG?

Maciej Malmon to jeden z założycieli, były prezes Instytutu, a od 2017 roku urzędnik w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie jest naczelnikiem wydziału kontroli w Departamencie Społeczeństwa Obywatelskiego, który odpowiada m.in. za "programy wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego".

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam