Z Kaponiery na Stary Rynek. Poznań śladami PRL

Najciekawsze budynki modernizmu i socrealizmu w centrum Poznaniamodernistyczny-poznan.blogspot.com / targeo.pl | Marcin Stachowiak

Choć na szkicach miejskich architektów powstało ich znacznie więcej niż w rzeczywistości, w Poznaniu nie brakuje budynków typowych dla okresu PRL. Zapraszamy na spacer po charakterystycznych budynkach modernizmu i socrealizmu w centrum stolicy Wielkopolski.

Proponowana trasa:

Gajowa - Zwierzyniecka - Rondo Kaponiera - Św. Marcin - Kościuszki - Ratajczaka - Ogrodowa - Piekary - Św. Marcin - Gwarna - 27 Grudnia - Paderewskiego - Stary Rynek

Ślady PRL w centrum PoznaniaTargeo.pl / TVN 24 Poznań

1) Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej

2) Blok Marago

3) Biurowiec Geomat

Budynki wzdłuż ul. ZwierzynieckiejMarcin Stachowiak | modernistyczny-poznan.blogspot.com

4) Dom studencki "Jowita"

Dom studencki otwarto w 1968 r. przy ul. ZwierzynieckiejMarcin Stachowiak | http://modernistyczny-poznan.blogspot.com/

5) Hotel Merkury

Hotel Mercure przy ul. RooseveltaRadomil | Wikipedia, CC BY SA

6) Rondo Kaponiera

Rondo Kaponiera po otwarciu i po zamknięciu z lotu ptakaKronika Miasta Poznania / Carte

Wszystkie te budynki były częścią większego modernistycznego założenia w tej części miasta, które realizowano w latach 60. XX w. Co ciekawe, budynek Marago nazywany jest "blokiem z zupek w proszku". - Budynek wybudowano przez firmę Amino, najbardziej znanego poznańskiego producenta żywności - wyjaśnia Marcin Stachowiak, autor bloga Modernistyczny Poznań.

Samo rondo Kaponiera wybudowano nieco później - otwarto je w 1973 r.

CZYTAJ WIĘCEJ O DS JOWITA I RONDZIE KAPONIERA

7) Collegium Historicum (Dom Partii)

Collegium Historicum, dawna siedziba KW PZPRMarcin Stachowiak | modernistyczny-poznan.blogspot.com

Budynek powstał w latach 1948-50 w miejscu dawnego budynku intendentury. Jest mieszanka socrealizmu i modernizmu. Po lat 90. służył jako siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Od komunistów przejeli go studenci. Obecnie mieści się w nim Wydział Historii UAM.

CZYTAJ WIĘCEJ

8) Collegium Altum

9) Wieżowiec Miastoprojektu

10) Collegium Novum

Po lewej wieżowiec Miastoprojektu, po prawej Collegium Altum i Collegium NovumMarcin Stachowiak | modernistyczny-poznan.blogspot.com

Czerwony wieżowiec Collegium Altum to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Poznaniu. Jego budowa trwała blisko 20 lat a kolor jest dziełem przypadku. Założeniem projektantów było, by budynek miał wyrazisty kolor. Problem w tym, że blacha, z której wykonano elewację była jedynie w szarych barwach. Dlatego postanowiono ją założyć tyłem do przodu - z drugiej strony blachę zabezpieczono właśnie czerwoną farbą.

Budynek Miastoprojektu to natomiast pierwszy poznański wieżowiec. Powstał w latach 1948-50 dla Ministerstwa Budownictwa. - To jeden z udanych socrealistycznych budynków w Poznaniu. Brak jest w nim typowych dla tego okresu płaskorzeźb i innych ozdobników przedstawiających robotników, górników i innych komunistycznych herosów - zauważa Stachowiak.

Obok wieżowca znajduje się Collegium Novum, zbudowane pod koniec lat 60. Wcześniej w tym miejscu planowano wybudowanie "socrealistycznego pałacu" - budynku rozgłośni Polskiego Radia.

CZYTAJ WIĘCEJ O COLLEGIUM ALTUM I O SOCREALISTYCZNYM POZNANIU

11) Hotel Poznań

Hotel Poznań obecnieRadomil | Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Dzisiejszy Novotel a wcześniej hotel Poznań, powstał w latach 70. z wielkiej płyty. Przez lata był najważniejszym i największym hotelem Poznania, a o sukcesie w dużej mierze zadecydowała lokalizacja - nieopodal Dworca Głównego PKP i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po zmianie właściciela, na przełomie XX i XXI wieku obiekt przeszedł gruntowną modernizację - należący obecnie do Novotelu budynek ocieplono, zyskał nowoczesną elewację.

CZYTAJ WIĘCEJ

12) Dom Żołnierza

Dom ŻołnierzaMarcin Stachowiak | modernistyczny-poznan.blogspot.com

Dom Żołnierza to natomiast kolejny przykład mieszanki socrealizmu z modernizmem. - Przedwojenny budynek zaprojektowany przez Władysława Czarneckiego był obiektem czysto modernistycznym. Jednak powojenna odbudowa nieco zmieniła jego formę - wyjaśnia Stachowiak.

Od 1956 r. funkcjonuje w nim Teatr Muzyczny.

13) Wieżowce przy ul. Piekary

14) Kamienica "Telewizory"

15) Wieżowce Alfy

Trzy 15-kondygnacyjne wieżowce przy ul. Piekary wybudowano w 1966 r. i miały być częścią składową Trasy Piekary. Arteria szybkiego ruchu z linią szybkiego tramwaju miała przecinać miasto w linii północ-południe. W tym celu w latach siedemdziesiątych wyburzono m.in. kamienicę narożnikową przy ulicach Czerwonej Armii i Piekary, w której mieścił się m.in. Teatr Lalki i Aktora "Marcinek" oraz kamienicę przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego. Z wyburzania kolejnych kamienic zrezygnowano wobec braku pieniędzy na budowę drogi. Trasa nigdy nie powstała.

Wieżowce Alfy, "Telewizory" i punktowce na PiekarachMarcin Stachowiak | modernistyczny-poznan.blogspot.com

W miejscu zniszczonych kamienic przy ul. Św. Marcin powstała kamienica nazywana potocznie "Telewizorami". Wszystko za sprawą wielkiego neonu, który znajdował się na jej szczycie, reklamujacego sklep znajdujący się na parterze.

Kamienice rozbierano z kolei przy budowie Domu Towarowego "Centrum" czyli popularnej "Alfy". Pięć wieżowców to symbol poznańskiego modernizmu. Co ciekawe, bliźniacze budynki miały powstać na równoległej ulicy 27 Grudnia.

CZYTAJ WIĘCEJ O "ALFACH"

16) Dom Książki

17) Okrąglak

18) Domar

19) Budynek Społem

Wszystkie cztery budynki znajdują się tuż obok siebie. Zdecydowanie najciekawszym z nich jest Okrąglak, otwarty 29 stycznia 1955 roku. Był to pierwszy powojenny dom towarowy w Poznaniu. Budynek powstawał w latach 1949 – 1954 w miejscu zniszczonego podczas wojny Banku Cukrownictwa. Zaprojektował go Marek Leykam. Obok Okrąglaka powstał drugi budynek zrealizowany w podobnym stylu. w latach 60. powstała koncepcja potężnego podśwuietlanego neonu w postaci koguta, który miał znaleźć się na dachu Okraglaka. Projektu nie zrealizoawano.

Biurowiec Społem, Domar, Okrąglak i Dom KsiążkiMarcin Stachowiak / Adrianna Baer | modernistyczny-poznan.blogspot.com / TVN 24

CZYTAJ WIĘCEJ O KOGUCIE NA DACHU OKRĄGLAKA

20) Arsenał

Arsenał na Starym Rynkupoznan.pl

Modernistyczny budynek na Starym Rynku to najbardziej kontrowersyjna budowla tego okresu w Poznaniu obok biurowców Alfy. Oddano go do użytku w 1962 r. Pierwotnie zakładano, że znajdą się w nim punkt Cepelii, sklep z tekstyliami, pracownie krawieckie oraz sklep i serwis RTV. Dziś budynek służy Galerii Miejskiej, księgarni oraz pubowi. Plany przebudowy budynku wracają co kilka lat.

CZYTAJ WIĘCEJ O ARSENALE

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: modernistyczny-poznan.blogspot.com / targeo.pl | Marcin Stachowiak

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Źródło:
tvn24.pl

Policja przeszukuje pas nadmorski w gdańskim Brzeźnie. Na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl