Wizyta gości z NRD, koniec słynnego teatru i setna lokomotywa. Poznań 40 lat temu

Styczeń 1974 r. na zdjęciach Stanisława Wiktora
Styczeń 1974 r. na zdjęciach Stanisława Wiktora
Źródło: CYRYL | Stanisław Wiktor
Na początku 1974 r. podobnie jak obecnie zabrakło śniegu. Poznańskie gazety pisały za to o wizycie ministrów z zaprzyjaźnionego NRD, ostatnim spektaklu w teatrze "Marcinek" oraz setnej lokomotywie wyprodukowanej przez pracowników zakładów H. Cegielskiego. Zobacz Poznań sprzed 40 lat na zdjęciach Stanisława Wiktora.

Początek miesiąca to przede wszystkim wizyta delegacji z Niemieckiej Republiki Demokratycznej na czele z ministrem Nauki i Techniki Gunterem Preyem oraz minister Oświaty Margot Honecker (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa - pani minister była żoną przywódcy NRD). Wraz z polskim ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Janem Kaczmarkiem, wizytowali poznańskie uczelnie. Pani Honecker wyjechała z Poznania z tytułem doktora honoris causa, który otrzymała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Czterdzieści lat minęło... Styczeń 1974 r. na zdjęciach Stanisława Wiktora

Więcej zdjęć na stronie cyryl.poznan.pl.

"Ceglorz" na topie

18 stycznia wielki dzień świętowali pracownicy Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Twórcy i wykonawcy lokomotywy spalinowej o mocy 1700 KM oddali właśnie do eksploatacji jej setny egzemplarz. Gratulacje załodze Fabryki Silników Agregatowych i Trakcyjnych oraz Lokomotyw i Wagonów przekazał sekretarz KW PZPR Alfred Kowalski. W styczniu uhonorowano także jednego z pracowników. Inż. Eugeniusz Mrugalski, kierownik montażu w Fabryce Silników Okrętowych Zakładu Przemysłu Metalowego, otrzymał gratulacje od samego I sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka za zasługi w budowie silnika okrętowego o mocy 23 000 KM.

Teatr na trasie

Koniec stycznia 1974 r. to koniec działalności Teatru Lalki i Aktora "Marcinek" w starej siedzibie przy ulicy Czerwonej Armii (dziś ul. św. Marcina). Po 29 latach działalności w budynku przy skrzyżowaniu z ul. Piekary, 27 stycznia odbyło się ostatnie przedstawienie. Zespół przeniósł się do Zamku, gdzie funkcjonuje do dziś jako Teatr Animacji. Wkrótce budynek został wyburzony - w miejscu gdzie się znajdował miała powstać dwupasmowa trasa północ-południe ze skrzyżowaniami dwupoziomowymi, przebiegająca przez samo serce centrum Poznania.

Zdjęcia słynnego poznańskiego fotoreportera zamieściło Cyfrowe Repozytorium Lokalne.

Autor: FC//par / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: