Przemysław Pacia zrezygnował z funkcji wicewojewody wielkopolskiego. Jak podał, decyzję podjął z powodów osobistych. - Jestem w takim momencie życia, w którym muszę podejmować decyzję, czy ważniejsza jest rodzina i zdrowie mojego syna, czy służba publiczna - bo tak traktuję swoją pracę - tłumaczył.
Pacia był wicewojewodą wielkopolskim od 27 grudnia 2007 roku. Powołał go na to stanowisko premier Donald Tusk. Zajmował się głównie polityką społeczną, sprawami obywatelskimi, cudzoziemcami, zarządzaniem Funduszami Europejskimi, a także problemami środowiska medycznego i zdrowia publicznego. Swoją pracę zakończy 22 września.
Myślał wcześniej o rezygnacji
- Jestem w takim momencie życia, w którym muszę podejmować decyzję, czy ważniejsza jest rodzina i zdrowie mojego syna, czy służba publiczna - bo tak traktuję swoją pracę. W ramach tej odpowiedzialności, nie mogę sobie pozwolić, żeby zaniedbywać rodzinę kosztem pracy lub odwrotnie - spędzać więcej czasu w domu, ale zaniedbywać obowiązki zawodowe. Z odejściem z urzędu nosiłem się już od pewnego czasu, dlatego też dzisiaj postanowiłem złożyć pismo na ręce wojewody z moją rezygnacją - powiedział na konferencji prasowej wicewojewoda.
Zgodnie z ustawą o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wicewojewodę powołuje i odwołuje prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody. Ustawa nie przewiduje konkretnego terminu powołania nowego wicewojewody. Jak powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek, liczy, że następca Paci będzie znany w październiku.
"Ludowiec" od 33 lat
Przemysław Pacia ma 53 lata. W 1981 r. wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, od 1990 roku jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przed objęciem funkcji wicewojewody, w latach 2002-2007, był dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Prywatnie jest żonaty z Anną, ma jednego syna. Interesuje się historią, a wolny czas najchętniej spędza na łonie natury. Jego ojciec Eugeniusz był posłem na Sejm PRL w latach 1972-1976 oraz wojewodą leszczyńskim od 1975 do 1978 roku.
Autor: FC/kv / Źródło: TVN 24 Poznań/PAP
Źródło zdjęcia głównego: pacia.com.pl