Samolot zbudowany przez studentów Politechniki Poznańskiej okazał się bezkonkurencyjny na prestiżowych zawodach SAE Aero Design West w Stanach Zjednoczonych. Do stolicy Wielkopolski przywieźli aż trzy złote medale.
Prestiżowe akademickie zawody lotnicze odbywają się od 1986 roku. Ich organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Transportu SAE (Society of Automotive Engineers), a partnerami zmagań są m.in. koncerny Lockheed-Martin, który zajmuje się produkcją myśliwców F16, Boeing oraz NASA.
Piłeczki zamiast pasażerów
Zawody odbyły się w Los Angeles miedzy 6 a 8 kwietnia. Zadaniem było zbudowanie bezzałogowego samolotu, który przewiezie jak największą liczbę piłeczek tenisowych, imitujących pasażerów, wraz z 200-gramowymi odważnikami, naśladującymi bagaż.
W najbardziej prestiżowej klasie Regular, w której startowali poznańscy studenci, konkurowało 37 drużyn z całego świata, m.in. reprezentacje USA, Kanady, Indii, Meksyku, Egiptu, Chin i Polski. Polska reprezentowana była przez ekipy z Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.
W tym gronie okazali się bezkonkurencyjni. Zwyciężyli w klasyfikacji generalnej, ale też w klasyfikacji prezentacji technicznych oraz konkurencji lotnych. - To wielka radość i spełnienie marzeń - mówi Michał Próchnicki. - Mieliśmy apetyt na podium, ale - wiadomo - w zawodach lotniczych wiele się może zdarzyć.
Wiatr cofał samolot
W trakcie zawodów studenci ze stolicy Wielkopolski wykonali sześć lotów. Już po pierwszym poznaniacy objęli prowadzenie, którego nie oddali do końca. Łatwo o zwycięstwo jednak nie było. Sprzymierzeńcem nie były wysoka temperatura i silny wiatr.
- Jedna kolejka lotów była bardzo wietrzna. Wiał wiatr o sile 14 węzłów z podmuchami do 30 węzłów, podczas gdy prędkość przelotowa samolotów to 26 węzłów. Zdarzało się, że samolot stał w miejscu albo nawet zaczynał się cofać. Na szczęście okazało się, że nasz samolot był na tyle dopracowany, że warunki atmosferyczne nie były dla niego groźne - mówi Krzysztof Graczyk.
Samolot to dzieło studentów Politechniki Poznańskiej: Anny Kettner, Mateusza Podzińskiego, Kamila Dombka, Michała Mendyka, Michała Próchnickiego, Patryka Szkudlarka, Oskara Gierszewskiego, Krzysztofa Ćwiana i Krzysztofa Graczyka. Opiekunem naukowym ekipy był dr inż. Radosław Górzeński.
Pół roku przygotowań
Prace nad skonstruowaniem konkursowego modelu trwały około pół roku. W tym czasie, po opracowaniu koncepcji, musieli samodzielnie wykonać prototyp maszyny, a następnie właściwy model samolotu.
Oprócz rywalizacji w Kalifornii studenci Politechniki Poznańskiej w ramach projektu wzięli udział w zawodach SAE Aero Design Mexico 2018 (23-24 lutego, Silao, Meksyk) i SAE Aero Design USA East 2018 (9-11 marca, Lakeland, USA).
Studenci Politechniki Poznańskiej biorą udział w zawodach SAE Aero Design od 2008 roku. Od tego czasu znaleźli się już 16 razy na podium.
Autor: FC/b / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań, Politechnika Poznańska