Trzy białe daniele w oku kamery. "Zwykle spotyka się jednego"

Ten rzadki widok zarejestrowali leśnicy z Możdżanowa
Lotnictwo Możdżanowo. Trzy białe daniele w oku kamery
Źródło: Nadleśnictwo Antonin/ Maciej Kempiński

- Leśnicy z Możdżanowa mieli ostatnio ogromne szczęście spotkać w lesie aż trzy białe daniele, co jest niezwykle rzadkim wydarzeniem - poinformowało Nadleśnictwo Antonin (woj. wielkopolskie). Nagranie i zdjęcia opublikowano w mediach społecznościowych.

Nadleśnictwo Antonin opublikowało w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać trzy białe daniele zwyczajne. Ten widok uwiecznił w czwartek (7 listopada) Maciej Kempiński z Leśnictwa Możdżanów (woj. wielkopolskie).

- Spotkałem je podczas pracy, około godziny 9. Akurat przejeżdżałem z jednego obszaru do drugiego - opowiada Kempiński i jak mówi, to nie samo spotkanie zrobiło na nim wrażenie.

- Na terenie naszego leśnictwa to nie jest aż tak rzadki widok, to nie było moje pierwsze takie spotkanie z danielami. Udało mi się je zobaczyć już kilka razy. To, co mnie zaskoczyło to ich liczba. Zwykle spotyka się jednego osobnika, który gdzieś sobie przechodzi. Tym razem było inaczej. Podczas prac w lesie za jednym razem zobaczyłem aż trzy daniele. W dodatku udało się to nagrać - dodaje pan Maciej.

CZYTAJ TEŻ: Jechała do Helu, spotkała białego daniela>>>

Trzy osobniki w jednym miejscu
Trzy osobniki w jednym miejscu
Źródło: Nadleśnictwo Antonin/Maciej Kempiński

Kończy się bekowisko

Daniele należą do rodziny jeleniowatych. Są mniejsze od jeleni, ale za to większe od saren. Zamieszkują lasy liściaste i mieszane. Żywią się korą, roślinami oraz pędami. W ich "menu" nie brakuje też żołędzi i kasztanów. 

W przypadku danieli zróżnicowane ubarwienie nie jest rzadkie. Osobniki te najczęściej mają rudobrązowe ubarwienie grzbietu, z charakterystycznymi białymi plamami. Ale wśród danieli zdarzają się również osobniki o całkowicie czarnej odmianie ubarwienia. Rzadszym widokiem są białe daniele.

"Jasne ubarwienie daniela fachowo jest określane jako leucystyczne, czyli prawie białe. W skórze, we włosach bądź piórach zwierząt dotkniętych leucyzmem stwierdza się niedobór ciemniejszego pigmentu. W przeciwieństwie do albinizmu leucyzm spowodowany jest niedoborem nie tylko melaniny, ale też wszystkich typów pigmentu skóry" - tłumaczą leśnicy.

Daniele zwyczajne pojawiły się w Europie Środkowej w XVI wieku. Początkowo traktowano je jako zwierzęta parkowe.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: