Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu szuka narkotyków w.. ściekach. – Największe spożycie narkotyków przypada w roku akademickim. Wzrost można zaobserwować w czasie sesji na uczelniach – przyznają naukowcy.
- W Poznaniu zażywa się amfetaminę, metaamfetaminę i ecstasy - mówią naukowcy z Uniwersytetu Medycznego, którzy od kilku lat szukają środków odurzających w ściekach.
- Pozostałe środki odurzające są poniżej progu oznaczenia – tłumaczy prof. dr hab. Zenon Kokot, kierownik Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Uniwersytetu Medycznego.
Więcej biorą londyńczycy
Jak twierdzą pracownicy UM, w porównaniu np. do Londynu poznaniacy zażywają małe ilości narkotyków, a ich spożycie powoli spada. Badania pokazują, że w Poznaniu ilość zażywanych narkotyków wzrasta w okresie grudnia i stycznia oraz maja i czerwca. - Nie wiem, czy powinniśmy, ale kojarzymy to z sesją na poznańskich uczelniach - mówi dr Piotr Nowicki z UM. Zaskoczeniem w wynikach jest wysoki wynik metaamfetaminy w tym okresie. - W innych krajach jej się nie wykrywa albo jest na bardzo niskim poziomie - tłumaczy.
Niedawno naukowcy dostali nowy przyrząd do prowadzenia swoich badań - spektometr mas. - Dzięki niemu potrzebujemy mniejsze ilości próbek. Pozwala nam także na pełne badanie w innych miastach: Koninie, Kaliszu, Lesznie, Pile i Wągrowcu - dodaje prof. Kokot.
Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: tvn24