Maciej Pastwa, podróżnik z Poznania, sprzedał własne mieszkanie, by odbudować zniszczoną po trzęsieniu ziemi szkołę w Nepalu. Po dwóch latach cel udało się osiągnąć. Teraz za działalność dobroczynną otrzymał nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Pomysł wybudowania szkoły w Nepalu narodził się w 2015 r. po najpoważniejszym od 83 lat trzęsieniu ziemi, w którym zginęło ponad 9 tysięcy osób. Wielu z tych, którzy przeżyli, straciło cały dobytek. Ucierpiały także dzieci, które nie miały się gdzie uczyć.
Zebrali pieniądze i wyjechali do Nepalu
Poznański podróżnik postanowił odbudować szkołę w nepalskiej wiosce Bakrang 6, do której chodziło 300 dzieci. By zdobyć pieniądze na ten cel, sprzedał własne mieszkanie. W ten sposób udało mu się zdobyć 173 tys. złotych. To jednak było zbyt mało. Dlatego wraz ze stowarzyszeniem Lepszy Świat zbierał pieniądze na ten cel. Poprzez profil "Polak Potrafi" zebrano około 400 tys. złotych.
Po dwóch latach budowy cel udało się osiągnąć. "2 czerwca 2017 roku,(...) otworzyliśmy polską szkołę w nepalskiej wiosce Bakrang 6, której nadaliśmy imię Marii Magdaleny Kwiatkiewicz - wspaniałej filantropki, wspierającej nie tylko nasz projekt, ale wiele wiosek w Nepalu i wielu ludzi na całym świecie" - napisała Sylwia Jędernalik z Gdańska, która wraz z poznaniakiem pojechała do Nepalu i na blogu uprowadzonadonepalu.pl relacjonowała kolejne etapy budowy szkoły.
"Wędruje przez świat, niosąc dobro"
Teraz podróżnik został laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2018. Wyróżnienie przyznawane jest przez marszałka województwa wielkopolskiego "Za czynienie dobra".
W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że Maciej Pastwa to "podróżnik, społecznik i filantrop, który wędruje przez świat, niosąc dobro i dzieli się nim z innymi".
- Odwiedził około 90 krajów, pomagając tym, którzy tej pomocy potrzebowali. Był między innymi inicjatorem odbudowy szkoły zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w Nepalu, był też jej głównym budowniczym. Aby mogła powstać, sprzedał na ten cel swoje mieszkanie. Organizował zbiórki na rzecz pomocy ofiarom wojny w Syrii - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Jak dodał, Pastwa "pomaga ludziom gdziekolwiek oni żyją; czyni dobro tak, jak je pojmuje".
Marszałek podchwycił pomysł
Ideą Nagrody Kapuścińskiego jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa, oraz promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości.
Pomysł jej ustanowienia zrodził się po tym, gdy goszczący w 2006 roku w Poznaniu Ryszard Kapuściński stwierdził, że Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu. Pomysł podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił wyróżnienie.
W 2007 roku jego pierwszą laureatką została zmarła pod koniec 2014 roku misjonarka i lekarka Wanda Błeńska. Wśród laureatów nagrody są także m.in. publicysta Stefan Bratkowski, małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztof Olszewscy oraz prezes spółki Volkswagen Poznań Jens Ocksen.
Ryszard Kapuściński (1932 - 2007) w latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Był pisarzem, reporterem i podróżnikiem. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań, PAP