W czwartek rusza kolejny Przystanek Woodstock. W tym roku festiwal będzie inny, bo został uznany przez policję za imprezę podwyższonego ryzyka. To oznacza więcej restrykcji i dodatkowych środków bezpieczeństwa. - Będziemy robić wszystko, aby uczestnicy w żaden sposób nie odczuli zmian - zapewniają organizatorzy.
Przez trzy ostatnie miesiące organizatorzy 22. Przystanku Woodstock przygotowywali plan zabezpieczenia festiwalu. Wszystko odbywało się w ścisłej współpracy z policją i wszystkimi profesjonalnymi służbami. Tym razem ma być więcej profesjonalnej ochrony, kontroli czy restrykcji.
- Jest dostosowany do aktualnych zagrożeń, wprowadzono wiele restrykcji i dodatkowych środków bezpieczeństwa - podaje rzecznik prasowy WOŚP, Krzysztof Dobies.
Ostatni Woodstock?
Wszystko za sprawą zmiany formalnego statusu festiwalu na imprezę o podwyższonym ryzyku. Organizator festiwalu Jerzy Owsiak był zaskoczony taką decyzją. - Jest to jedyny festiwal w Polsce, który otrzymał status imprezy rangi podwyższonego ryzyka. Chcemy jednak, aby Przystanek Woodstock był bezpieczny - mówi w rozmowie z TVN24.
Jak dodał, zmiana formalnego statusu festiwalu na miesiąc przed jego rozpoczęciem i właściwie już po zakończeniu prac nad planem zabezpieczenia jest dla każdego organizatora gigantycznym wyzwaniem - organizacyjnym, logistycznym i budżetowym.
- Przystanek Woodstock to od lat najbezpieczniejsza impreza masowa w Polsce. Jej zabezpieczenie stanowiło wzór chociażby dla Światowych Dni Młodzieży - podkreśla Owsiak.
Organizatorzy podkreślają, że będą robić wszystko, aby uczestnicy w żaden sposób nie odczuli zmian.
Zmiana statusu oznacza przede wszystkim dużo wyższe koszty - dodatkowi ochroniarze do opłacenia czy kilka kilometrów ogrodzenia, to tylko część z nich. Stąd pod znakiem zapytania stanęła przyszłoroczna edycja imprezy. - Jeśli miałby to być ostatni festiwal, musi być najpiękniejszy, aby móc go wspominać do końca życia - kończy Owsiak.
Nie tylko muzyka
Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego 22. edycja odbędzie się w terminie 14-16 lipca w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in.: The Hives, Molotov, HEY, Vintage Trouble, Luxtorpeda, Marcelina, Inner Circle, Apocalyptica, The Dead Daises, The Rumjacks, Bring Me The Horizon, Living Colour, Dilated People, Tarja Turunen i DragonForce.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z woodstockowiczami spotkają się m.in. Janina Ochojska, Jerzy Stuhr, Tomek Michniewicz, Karolina Korwin-Piotrowska czy Zbigniew Buczkowski. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy.
Autor: mm, fc/gp / Źródło: TVN 24 Poznań