Umocnili 150-letni wiadukt zwykłą cegłą klinkierową i kostkami granitowymi. "Aż oczy bolą"

Źródło:
TVN 24 Poznań
Najczęściej spotykane rodzaje mostów i wiaduktów kolejowych
Najczęściej spotykane rodzaje mostów i wiaduktów kolejowychPKP Polskie Linie Kolejowe
wideo 2/7
Najczęściej spotykane rodzaje mostów i wiaduktów kolejowychPKP Polskie Linie Kolejowe

Ceglany, wąski przejazd pod torami kolejowymi na ulicy Kościelnej zna chyba każdy kierowca w Poznaniu. Wiadukt przechodzi właśnie renowację. Jej efekty nie wszystkim się podobają. Między stare, pruskie cegły wstawiono zwykłą cegłę klinkierową, a skarpę umocniono zwykłą kostką granitową. - Jak coś robimy, to róbmy to ładnie i porządnie, zgodnie z kanonami estetyki - komentuje Tomasz Hejna, poznański społecznik.

Około 150-letni wiadukt kolejowy na ulicy Kościelnej od dawna wymagał renowacji. Cegły w przejeździe pod torami kolejowymi powykruszały się i ubytków w dawnej strukturze przybywało z każdym rokiem.

Tak wyglądała ściana tunelu przed uzupełnieniem ubytkówGemela poznańska

18 kwietnia wyczekiwane prace naprawcze ruszyły. Remont zaplanowano w weekendy, tak aby w jak najmniejszym stopniu utrudniał życie kierowcom i pasażerom komunikacji miejskiej.

"W związku z tym począwszy od 18 kwietnia 2020 r. przez 16 weekendów - od soboty od godz. 6:00 do niedzieli do godz. 22:00 - przejazd tunelem będzie zamykany. Objazd (także dla autobusów 164, 236 i 246) wytyczono ulicami: Poznańską, Pułaskiego i al. Wielkopolską" - informował 16 kwietnia Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu.

Prace, zgodnie z harmonogramem, mają potrwać do początku sierpnia, ale ich najważniejszy etap już dobiega końca. I zdecydowanie rozmija się z oczekiwaniami wielu mieszkańców.

"Wygląda to słabo"

Miało być ładniej. A jest? No właśnie. Ubytki w starej konstrukcji uzupełniono cegłami. Ale te nie są ani stare, ani w żaden sposób stylizowane. Między cegły pamiętające czasy, gdy Poznań był pod zaborem pruskim, wstawiono zwykłe, nowe cegły klinkierowe. A nasyp przy samym wiadukcie umocniono zwykłą kostką granitową.

Między starymi cegłami umieszczono zwykłe "klinkierówki"Gemela poznańska

O efektach tych prac napisał Tomasz Hejna, społecznik, były radny Sołacza, prowadzący fanpage Gemela Poznańska, który wytyka bałagan w mieście: nielegalne reklamy, zaniedbane przestrzenie wymagające remontu, dzikie wysypiska śmieci czy dzikie parkingi.

"Napisaliście do mnie w sprawie wiaduktu kolejowego w ciągu ulic Kościelnej i Nad Wierzbakiem (...) W emailu do mnie martwicie się, czy prace są realizowane zgodnie ze sztuką" - napisał. I zamieścił zdjęcia przesłane przez jedną z czytelniczek.

- Wygląda to słabo. Wystosowałem pismo do biura Miejskiego Konserwatora Zabytków z zapytaniem czy renowacja odbywa się zgodnie ze sztuką i czy prace zostały zgłoszone konserwatorowi zabytków - mówi TVN24.pl Tomasz Hejna.

Jak przyznaje, nie czuje się ekspertem od renowacji, ale jako laika dziwi go zastosowanie takich materiałów. - Mam duże wątpliwości, co do sposobu uzupełnienia ubytków i zastosowania tam cegły klinkierowej. A do umocnienia skarpy - lepszy byłby stary, zwykły bruk, taki jak na ulicach Starego Miasta, niż taka kostka granitowa. To remont na lata. Jak coś robimy, to róbmy to ładnie i porządnie, zgodnie z kanonami estetyki - podkreśla.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nasyp wzmocniono kostką granitowąGemela poznańska

Zdegustowani internauci i architekt

Wielu internautów podziela jego wątpliwości - ich zdaniem - nie powinno tak to wyglądać:

Kuba: "Nawet pomijając >sztukę budowlaną< wygląda to po prostu kiepsko.. Uzupełnienia kłują po oczach, a te kamienie wyglądają jakby ktoś dał zlecenie komuś u kogo zalega granitowa kostka".

Marta: "O matko, ale dysonans...".

Roman: "Aż oczy bolą...".

Przyczółki po renowacjiGemela poznańska

Głos pod wpisem zabrał też poznański architekt Piotr Wędrychowicz: "Remont tego wiaduktu wygląda na kompletny brak profesjonalnego podejścia do starych porządnych budowli".

"Kto przyklepał takie coś?" - pyta Sławomir.

To pytanie skierowaliśmy do Polskich Kolei Państwowych. Za remont odpowiada bowiem spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Prace odbywały się zgodnie z projektem zatwierdzonym przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Użyliśmy takich materiałów, na jakie zgodził się konserwator - zapewnia Radosław Śledziński z PKP PLK w Poznaniu.

Dla kolei najistotniejsze jest bowiem to, jak wiadukt będzie zachowywał się podczas eksploatacji. Jego wygląd to sprawa drugorzędna. - Materiały, które wykorzystaliśmy, są bardziej wytrzymałe niż stare, a przy remoncie kierowaliśmy się zasadą, by materiały były trwałe i zapewniały bezpieczeństwo kolei, kierowcom oraz pieszym – wyjaśnia Śledziński.

- I to tak zostanie? Czy może cegły będziecie jakoś postarzać? - dopytuję.

- Zasadnicze prace zostały już zakończone - ucina wątpliwości Śledziński.

O remont zapytaliśmy w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Jak nas poinformowano, choć wiadukt sam w sobie zabytkiem nie jest, znajduje się na terenie zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic XIX-wiecznego Poznania wpisanych do rejestru zabytków. Tym samym na prace konieczne było pozwolenie konserwatora zabytków i to faktycznie wydano już w październiku 2017 r.

"Prace te prowadzone są pod nadzorem dyplomowanych konserwatorów dzieł sztuki" - zapewnia nas Joanna Czech, kierownik oddziału ochrony zabytków nieruchomych biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Takie cegły wykorzystano do wypełnienia ubytkówGemela poznańska

Jak tłumaczy, remont miał m.in. wzmocnić nasyp. I przekonuje, że użycie do tego kostki granitowej to nic złego. "Materiał ten jako nowy element spełnia, zgodnie z doktryną konserwatorską, >wymóg odróżnialności< na tle historycznej struktury zabytku, a zarazem podkreśla oryginalną materię obiektu" - napisała.

A użycie nowych cegieł? "Sprawa wymiany starej cegły (nota bene klinkierowej) dokonywana jest wyłącznie w stopniu niezbędnym i wynika ze znacznego (30%) uszkodzenia lica tych cegieł. Wymiana zniszczonych cegieł na pozyskane z innych obiektów "stare" lub "stylizowane" stanowiłaby wtórną, zafałszowaną ingerencję w strukturę zabytku, który uległ już częściowej, nieodwracalnej degradacji" - przekonuje Czech.

Ale Hejny tym nie przekonała. - Nie chcę się wymądrzać, ale zaskoczyło mnie sformułowanie dotyczące odróżnialności. Rozumiem odróżnialność jako element wskazujący na to, że obiekt został odnowiony. Ale uważam, że nadmierna odróżnialność stanowi dysonans estetyczny. W tym przypadku odtwarzane elementy, głównie w postaci granitowej kostki, zbytnio ingerują w odbiór obiektu. Można było pokusić się o zastosowanie materiału bardziej korespondującego z dawną tkanką, a nie z nią konkurującego. Na przykład taki bruk kamienny jak na Starym Rynku.

Autorka/Autor:FC/ks/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: ZDM Poznań

Pozostałe wiadomości

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W niedzielę w prawie całej Polsce towarzyszyć nam będzie męczący skwar. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do opracowania Białej Księgi w sprawie śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. W komunikacie wyjaśniono, że "w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się wątpliwości co do okoliczności przebiegu zdarzenia, w wyniku którego Barbara Blida poniosła tragiczną śmierć". O wyjaśnienie okoliczności śmierci Blidy wnioskował Włodzimierz Czarzasty.

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP