Dla mieszkańców Łazarza powstanie szybki skrót do centrum. Dla reszty poznaniaków - nowa przestrzeń, by złapać oddech w mieście. A dla przyjezdnych - wielki parking podziemny. W jubileusz stulecia Międzynarodowych Targów Poznańskich ich teren przejdzie małą rewolucję.
Na początku przyszłego roku. Na teren MTP wjadą koparki i zaczną kopać wielki dół pod trzypoziomowy parking podziemny na 652 samochody. Wjazd znajdzie się od strony ulicy Głogowskiej, na wysokości dworca PKP, w miejscu po byłej restauracji Adria.
Znajdą się tam stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych a także zbiornik retencyjny, z którego rozprowadzana będzie woda do nawadniania terenów zielonych.
- Parking będzie służył przede wszystkim uczestnikom organizowanych na naszym terenie wydarzeń – targów, kongresów, konferencji czy koncertów. Będzie on jednak na tyle pojemny, że korzystać z niego będą mogli także okoliczni mieszkańcy czy osoby przyjeżdżające do Poznania – mówi Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP.
Potem stworzą nowy plac
Nad podziemnym parkingiem pojawi się nowa przestrzeń, która zostanie oddana mieszkańcom i turystom. By wejść na ten teren nie trzeba będzie kupować biletów. Powstanie deptak dla mieszkańców, który przedzieli targi na pół w linii wschód-zachód i połączy ulicę Śniadeckich na Łazarzu z ulica Głogowską i okolicami dworca kolejowego.
Na środku, między pawilonami 1, 2 i 12, powstanie otoczony zielenią plac z miejscami do rekreacji i wypoczynku.
- Będzie tętnić życiem i stanie się miejscem, do którego przychodzi się dobrze zjeść, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym czy po prostu odpocząć – przekonuje Roeske.
Będzie można tu zorganizować wydarzenia kulturalne, koncerty i eventy nawet dla ponad 10 tysięcy osób. A wokół placu mają znaleźć się restauracje i kawiarnie ulokowane m.in. w pawilonie nr 2, pamiętającym jeszcze czasy PeWuKi.
Budowa podziemnego parkingu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ruszy w pierwszym kwartale 2021 roku. Grupa MTP rozstrzygnęła już przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Prace związane z przebudową placu i stworzeniem strefy kultury będą kosztowały blisko 39 mln zł i będą toczyć się równolegle z budową parkingu.
100-lecie targów
Cała inwestycja ma być gotowa jesienią przyszłego roku. Roku wyjątkowego, bo MTP świętować będzie w nim swoje stulecie.
Pierwszy Targ Poznański zorganizowano w 1921 r. Powstała wtedy nawet pierwsza linia lotnicza w Polsce - by goście mieli jak dojechać.
Osiem lat później Poznań zorganizował Powszechną Wystawę Krajową - imprezę, jakiej Polska nie widziała. Powstały dziesiątki nowych budynków, nowa dzielnica, przebudowano dziesiątki ulic. W mieście pojawił się pierwszy neon i pierwsza sygnalizacja świetlna. Zadbano też o rozrywkę - powstały m.in. pierwsze w Polsce wesołe miasteczko, najnowocześniejsze kino w Polsce, pierwszy multipleks, hipodrom czy arena do zawodów sportowych. A gości po terenie wystawy rozwożono elektrycznymi pojazdami (w 1929 roku!).
Pewuka
W PRL Międzynarodowe Targi Poznańskie dla wielu były miejscem magicznym. Co roku w czerwcu żelazna kurtyna na chwilę się tu uchylała i można było zobaczyć inny - wolny i bogaty świat. Był dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Amerykanie budowali tu fabrykę papierosów, częstowali Coca Colą, pokazywali kamień z księżyca. A w odpowiedzi Związek Radziecki przywoził do Poznania makiety swoich Sputników. Kiedy po polskich drogach jeździły warszawy i syrenki, w Poznaniu można było zobaczyć mercedesy, bmw a nawet jaguary i długie amerykańskie limuzyny.
Targi Poznańskie na przestrzeni lat
FC/gp
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: MTP