Kolejki im niestraszne, bo oddanie głosu w wyborach samorządowych to ich obowiązek - mówią. W ostatnich dniach tłumy mieszkańców zgłaszały się do urzędu z wnioskami o dopisanie do rejestru wyborców.
W Poznaniu zainteresowanie dopisywaniem się do rejestru wyborców przeszło wszelkie oczekiwania.
- Rekord pobiliśmy już kilka dni temu. W tej chwili do rejestru wyborców mamy wpisanych około 3 tys. wyborców. Dla porównania, cztery lata temu było to zaledwie 460 osób - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.
A to tylko wnioski złożone osobiście w urzędzie. Tylko dziś rano urzędnicy otrzymali dodatkowo 2,2 tys. wniosków za pośrednictwem platformy ePUAP.
W urzędzie przy ul. Libelta wnioski przyjmowano do godz. 15.30. - Apelujemy o to, żeby nie składać już wniosków przez internet, ponieważ wszystkie te wnioski z dzisiaj będą rozpatrywane dopiero po pierwszej turze wyborów - tłumaczy Pelczarski.
Normalnie rejestrem wyborców zajmują się trzy osoby. W ostatnich dniach do tych zadań skierowano 30 urzędników. - Zostali przeniesieni z innych działów. Robimy co możemy, żeby jak najszybciej wydać decyzje - mówi Pelczarski.
"To nasz obowiązek"
Kolejki nie odstraszyły petentów. Twardo czekali na swoją kolej, nawet gdy trwało to kilka godzin.
- Czekałam godzinę i 20 minut. Myślałam, że będzie gorzej. I byłam na to przygotowana - mówiła TVN24 jedna z kobiet w urzędzie.
- Sami pochodzimy z zachodniopomorskiego. Trudno, żebyśmy teraz nagle na wybory pojechali tam zagłosować. A to nasz obowiązek - dodają kolejni mieszkańcy Poznania.
Trzy dni na decyzję
Zgodnie z obowiązującą procedurą, wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców składa się w urzędzie gminy; powinien on zawierać nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer PESEL wnioskodawcy. Do wniosku dołącza się kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy, pisemną deklarację, w której podaje on swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Polski. Stałe zamieszkanie oznacza, że stale przebywa się w określonej miejscowości pod konkretnym adresem z zamiarem przebywania w tym miejscu w przyszłości. Przepisy prawa wyborczego nie określają terminu, do jakiego należy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Trzeba jednak pamiętać, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje decyzję w tej sprawie w terminie trzech dni. Stąd też wskazane jest, aby złożenie wniosku nie nastąpiło w przeddzień wyborów.
Liczy się każdy głos
Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później, 4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Poznań/PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Poznań