TVN24 | Poznań

Spuścili wodę z jeziora, zobacz, co leżało na dnie

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp,ec
Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: trwa osuszanie Jeziora Maltańskiego. Zobacz co leżało na dniePOSiR
wideo 2/6
POSiRPoznań: trwa osuszanie Jeziora Maltańskiego. Zobacz co leżało na dnie

Kilka hulajnóg i telefonów, okulary przeciwsłoneczne, deskorolki, a nawet wiertarkę - to wszystko wyłowiono z dna Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Trwa czyszczenie zbiornika, które odbywa się raz na cztery lata.

Podczas ostatniego czyszczenia dna jeziora wyłowiono 20 ton śmieci. Teraz wygląda, że będzie ich znacznie mniej.

- Na ten moment możemy powiedzieć, że ilość śmieci jest mniejsza niż podczas poprzednich akcji czyszczenia dna zbiornika. Praktycznie nie znajdujemy tam odpadów wielkogabarytowych. Z jednej strony przypisujemy to zainstalowanemu nad Maltą monitoringowi, który ma wpływ na ograniczenie skrajnych aktów wandalizmu. Z drugiej, mamy nadzieję, że poznaniacy są coraz bardziej wyczuleni na sprawy związane z odpowiedzialnością za środowisko - mówi Filip Borowiak, rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Tego się nie spodziewali

Spuszczanie wody z Jeziora Maltańskiego w Poznaniu ruszyło 6 listopada i powoli dobiega końca.

Najpierw z jeziora usunięto boje, liny i sprzęt pływający, zaczęło się też odławianie ryb. Każdego dnia lustro wody w zbiorniku obniżało o kilka do kilkunastu centymetrów, oczywiście zależnie od opadów atmosferycznych.

- Czyszczenie dna, w trakcie którego odkrywamy takie "znaleziska", jest dla nas kolejną okazją, by poprosić wszystkich o wspólną troskę o miejsce, które służy nam do wypoczynku i do uprawiania sportu, ale równocześnie jest także domem dla innych organizmów - podkreśla Borowiak.

Przedmioty znalezione na dnie zbiornikaPOSiR Poznań

Podczas poprzednich akcji oczyszczania jeziora na dnie znajdywano m.in. kajak, przenośną toaletę, kilka mebli, pojemniki na śmieci, a także elementy samochodów. Tym razem tak "spektakularnych" znalezisk nie ma.

- Jest kilka hulajnóg, które wyłowiono z jeziora, co pokazuje, jak bardzo jest to popularny środek transportu. Przypominamy, że po odwiedzinach na Malcie warto je zabierać ze sobą. Przedmiotem, którego nie spodziewaliśmy się znaleźć w jeziorze, jest wiertarka. Większość stanowią butelki i drobne przedmioty - wymienia Borowiak.

Do tego kilka telefonów komórkowych, kilka par okularów przeciwsłonecznych, deskorolki, rower, czapki, zegarki...

Na dnie znaleziono nawet rowerPOSiR Poznań

Woda wróci za kilka miesięcy

Gdy tylko woda całkowicie opadnie, ruszy kolejny etap prac. - W najbliższym czasie przekażemy plac robót firmie, która wygrała przetarg na oczyszczenie i odmulenie dna. Oczyszczanie dna oraz prace dodatkowe - uzupełnienie ubytków nabrzeży oraz budowli wodnych - potrwa mniej więcej do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Wtedy też do Malty powróci woda - tłumaczy Borowiak.

Odmulenie dna w jeziorze powinno zmniejszyć częstotliwość zakwitu sinic. POSiR planuje usunąć trzciny oraz wykonać konserwację budowli wodnych i nabrzeża Malty. Szacuje się, że w Malcie jest około dwóch milionów metrów sześciennych wody.

Zaczęli Niemcy, skończyli Polacy. Tak budowano Jezioro Maltańskie.

Google Maps

Autor:FC/gp,ec

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: POSiR Poznań